Opera pro Macky po šesté

a konečně pořádně, by se dalo říci. Norská společnost Opera představila šestou verzi internetového prohlížeče Opera, určeného pro počítače s procesorem PowerPC a operačním systémem Mac OS.
Opera se verzí 6 posunula do mezinárodního světa. Po třech betaverzích spatřila světlo světa oficiální verze prohlížeče Opera pro MacOS s pořadovým číslem 6. Podporován je operační systém Mac OS 8.6 až 10.2 s výjimkou verze 10.1, která podporována není. Uvedená verze Opery 6 for Mac není vytvořena vysloveně pro operační systém MacOS verze X. Výrobce však její uvedení plánuje.

Jedním z největších kladů nové verze Opery je podpora Unicode, což umožňuje správně zobrazit snad všechny abecedy světa včetně češtiny, azbuky, čínštiny, japonštiny apod. Doposud Opera for Mac používala znakovou sadu Mac Roman. Uživatelé ovšem novou Operou něco ztrácejí. Není totiž podpora pro URL Manager Pro. Podle tvůrců Opery by měla být v podverzi 6.01.

Jak lze porovnávat vlastnosti verzí pro Macy a pro Windows? Opera 5 for Mac má ekvivalent ve verzi Opera 5.12 for Windows. Podobně právě uvedená Opera 6 for Mac má shodná zlepšení jako Opera 6.05 for Windows. Výjimkou je JavaScript engine, kde se využívá verze pro připravovanou Operu 7 for Windows.

Živě komentuje: Operační systém Mac OS je bohužel co se týče priority u společnosti Opera až na 4. místě. Jak jsem na to přišel? Jedničkou je verze pro MS Windows (již existuje beta verze Opery 7), o tom nelze polemizovat. Na druhém místě se nachází Linux pro x86 procesory (Celerony, Pentia, Durony, Athlony, C3 apod), a to s verzí 6.11. Pro mě se nečekaně na 3. místě nachází FreeBSD s verzí 6.1. Až nyní je uváděna verze pro Mac 6.0. Které operační systémy jsou na tom ještě hůř než MacOS? Například QNX (již existuje beta verze šestky), Symbian OS (bývalý EPOC pro Psiony apod.) s verzí 5.14, IBM OS/2 (kam až se lze propadnout) s Operou 5.12 a nakonec Solaris, kde je beta verze teprve páté verze Opery. Asi nemusím podotýkat, že podobný žebříček funguje i u významnějších výrobců, než je Opera. A jaký žebříček máte vy?

Diskuze (2) Další článek: Stručná historie operačního systému IBM OS/2

Témata článku: Prohlížeče, Windows, Opera, Unicode, Verse, Apod, Největší klad, Verze


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí