Opera pro Macky po šesté

a konečně pořádně, by se dalo říci. Norská společnost Opera představila šestou verzi internetového prohlížeče Opera, určeného pro počítače s procesorem PowerPC a operačním systémem Mac OS.
Opera se verzí 6 posunula do mezinárodního světa. Po třech betaverzích spatřila světlo světa oficiální verze prohlížeče Opera pro MacOS s pořadovým číslem 6. Podporován je operační systém Mac OS 8.6 až 10.2 s výjimkou verze 10.1, která podporována není. Uvedená verze Opery 6 for Mac není vytvořena vysloveně pro operační systém MacOS verze X. Výrobce však její uvedení plánuje.

Jedním z největších kladů nové verze Opery je podpora Unicode, což umožňuje správně zobrazit snad všechny abecedy světa včetně češtiny, azbuky, čínštiny, japonštiny apod. Doposud Opera for Mac používala znakovou sadu Mac Roman. Uživatelé ovšem novou Operou něco ztrácejí. Není totiž podpora pro URL Manager Pro. Podle tvůrců Opery by měla být v podverzi 6.01.

Jak lze porovnávat vlastnosti verzí pro Macy a pro Windows? Opera 5 for Mac má ekvivalent ve verzi Opera 5.12 for Windows. Podobně právě uvedená Opera 6 for Mac má shodná zlepšení jako Opera 6.05 for Windows. Výjimkou je JavaScript engine, kde se využívá verze pro připravovanou Operu 7 for Windows.

Živě komentuje: Operační systém Mac OS je bohužel co se týče priority u společnosti Opera až na 4. místě. Jak jsem na to přišel? Jedničkou je verze pro MS Windows (již existuje beta verze Opery 7), o tom nelze polemizovat. Na druhém místě se nachází Linux pro x86 procesory (Celerony, Pentia, Durony, Athlony, C3 apod), a to s verzí 6.11. Pro mě se nečekaně na 3. místě nachází FreeBSD s verzí 6.1. Až nyní je uváděna verze pro Mac 6.0. Které operační systémy jsou na tom ještě hůř než MacOS? Například QNX (již existuje beta verze šestky), Symbian OS (bývalý EPOC pro Psiony apod.) s verzí 5.14, IBM OS/2 (kam až se lze propadnout) s Operou 5.12 a nakonec Solaris, kde je beta verze teprve páté verze Opery. Asi nemusím podotýkat, že podobný žebříček funguje i u významnějších výrobců, než je Opera. A jaký žebříček máte vy?

Diskuze (2) Další článek: Stručná historie operačního systému IBM OS/2

Témata článku: Windows, Prohlížeče, Opera, Unicode, Verze, Apod, Verse


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji