Opera: nové mobilní verze a ochutnávka dvanáctky

Nová Opera 12 bude nadupadný prohlížeč s hardwarovou akcelerací. Co už je ale teď, to jsou nové verze Opery pro tablety a mobily. Ukazují, kolik ušetříte datových přenosů.

Opera Software dnes v norském Oslu pořádá pro pozvané novináře konferenci UpNorthWeb, na které představuje své novinky a vize. Nejvíc pozornosti vzbudily informace o připravované dvanácté verzi prohlížeče určeného pro počítače, ovšem na tu si budeme muset ještě chvíli počkat. Uvolněny však byly nové verze Mobile a Mini, tedy pro tablety, chytré i „hloupé“ telefony.

Opera 12 – akcelerovaná a ještě rychlejší

Mezi prohlížeči zuří boj o uživatele hned na několika frontách, jedním z ústředních bojišť, které otevřel Google se svým Chromem, je rychlost. Opera se toho v posledních letech chytla a v javascriptových benchmarcích je s posledními verzemi na předních pozicích. Ovšem k rychlosti patří i výkon a v tady už má Opera manko. Hardwarovou akceleraci grafiky prostřednictvím WebGL nabízí Chrome a Firefox, ovšem Opera stále otálela. První demo už se sice objevilo v květnu, ale do finální verze 11.5 se podpora WebGL přesto nedostala. Dočkáme se až ve dvanácté verzi.

Klepněte pro větší obrázek
Opera 12 s akcelerovanou grafikou zatím jen na prezentačním plátně. Už brzy si jí ale budeme moci sami vyzkoušet.

Dvanáctka kromě toho přinese nové javascriptové jádro, což znamená další zvýšení rychlosti, a také nový HTML5 parser, který by měl zajistit korektní zobrazení webů. Integrována byla také podpora přístupu k externím zařízením skrze HTML5, což nám bylo prezentováno na přístupu k webové kameře rovnou z prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Webovou kamerou mě sleduje internetový prohlížeč bez jakýchkoli doplňků

Další drobnou novinkou je nový způsob „skinování“ prohlížeče, kdy se do stávajícího designu aplikuje pouze jiné barevné schéma, podobně jako to funguje například u Chromu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka nových grafických skinů v Opeře 12

Opera 12 bude ve veřejné alpha verzi uvolněna už tento čtvrtek, finální produkt by měl být hotov do konce roku.

Mobilní Opera kontroluje datové toky

Na nové mobilní verze prohlížeče Opera se čekat nemusí, dnes byla uvolněna Opera Mini 6.5 a pro zařízení s operačním systémem Android je už k dispozici i Opera Mobile 11.5. Obě verze mají společnou jednu novou funkci, a to je kontrola úspory datových přenosů. Jednou z výhod mobilní Opery je totiž režim Opera Turbo, který na serverech Opery komprimuje obsah načítaných webů a do mobilních zařízení už pak putuje daleko méně dat. Nyní si můžete přesně změřit, kolik kilobajtů takto ušetříte. Nová měřící funkce je z uživatelského hlediska celkem zbytečná, více poslouží Opeře ke chlubení. Nicméně kdo má rád kontrolu a statistiky, tak si přijde na své.

Klepněte pro větší obrázek
Kolik dat jste ušetřili s Opera Turbo? Už se to dozvíte.

V Opeře Mini 6.5 určené pro běžné mobilní telefony je funkce Opera Turbo aktivována automaticky a vždy (nelze vypnout), pokročilejší mobilní verze Opera Mobile 11.5 má uživatel možnost Opera Turbo vypnout, a to buď ručně, nebo jen v přítomnosti Wi-Fi připojení. To se v praxi hodí, protože Opera Turbo má své opodstatnění především v pomalejších mobilních sítích, kdežto na rychlých Wi-Fi už často pozbývá smyslu.

Opera Mini 6.5 má mírně upravené uživatelské prostředí, jinak nějaké zásadní změny nepřináší. Je to rychlý mobilní prohlížeč, ve kterém funguje synchronizace záložek, rychlý přístup k oblíbeným webům, přibližování se zalamování textů odstavců a dalšími vychytávkami.

Opera Mobile 11.5 zaujala především ve verzi pro tablety. Vykreslovací jádro má z desktopové Opery, uživatelské prostředí je ale přizpůsobeno ovládání prsty. Dost je znát rychlost prohlížeče – u delších webů výchozí prohlížeč systému Android sem tam zobrazí prázdná místa, která se ještě nestihla zobrazit, Opera zobrazovala weby okamžitě a rolování bylo plynulé ihned po otevření stránky.

Klepněte pro větší obrázek
Opera Mobile má jádro z dospělého prohlížeče. Ukázka výsledků testu HTML5 na tabletu a mobilu s Androidem.

Stránky se mají otáčet, ne rolovat

Debaty rozvířila jedna z nových funkcí, kterou je stránkování webu. Podle Opery jsou scrollbary přežitek, podobně jako byly ve své době papírové svitky. Ty byly nahrazeny knihami se stránkami a podobný přerod by se podle Opery mohl stát i na webu. Chce mu jít naproti, a proto zavádí podporu nové funkce stránkování. Prezentována byla na Opeře Mobile v tabletu, kde má největší smysl, nicméně podpora je ve všech nových verzích Opery.

Stránkování zní docela lákavě. Dočtete viditelnou oblast a místo posunu stránky ji „otočíte“, na tabletu samozřejmě prstem. U stránek s články je to zcela představitelné, ovšem všude jinde už to bude fungovat daleko hůř.

Klepněte pro větší obrázek
Håkon Wium Lie, technologický šéf Opery, ukazuje nejjednoduší způsob implementace stránkování do kódu.

Opera chce tuto novou funkci prostě zkusit. Jestli se ujme, to záleží především na provozovatelích webů, kteří musí do stránek implementovat kus kódu. Obávám se, že právě toto se stane důvodem rychlého zapomnění na tento nápad.

Nakonec ještě něco málo statistik. Opera má dobrou pozici především v mobilním segmentu, kde pokrývá 26% přístupů na internet. Tahounem je především Opera Mini, kterou aktuálně používá 128 milionů uživatelů. Na počítačích už to moc slavné není, zde má Opera podíl jen do dvou procent, nicméně v absolutních číslech to znamená přes 50 milionů uživatelů, a to není málo. Aktuálně chce Opera získat nové uživatele v televizích.

Diskuze (52) Další článek: Nová verze MojeID nabízí trvalé přihlášení

Témata článku: Software, Prohlížeče, Opera, Opera Mini, Podobný přerod, Rychlý přístup, Ochutnávka, Verze, Manko, Nová verze, Mobilní verze, Papírová verze, Finální kus, Oslo, Mobilní telefony mini, Opera Turbo, Technologická vychytávka, Turbo, Nejdoporučovanější tablety na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky