Opera: nedoceněný internetový prohlížeč

Opera je robustní nástroj, nabízející rychlý internetový prohlížeč, integrovaného e-mailového a BitTorrent klienta, RSS čtečku a stovky nejrůznějších funkcí a voleb nastavení.

Webový prohlížeč Opera pochází z dílny norské společnosti Opera Software, která vznikla již v roce 1995. Novodobá historie prohlížeče přitom začíná až o osm let později, v roce 2003, příchodem placené verze 7.0. Tehdejší Opera nabídla vykreslovací engine „Presto“ a vylepšenou podporu pro kaskádové styly, skriptování na straně klienta a DOM. Pakliže jste nechtěli zaplatit licenční poplatek, byl vám v horní části okna zobrazován reklamní banner.

Po dvou letech následovala Opera 8.0. Přišla s podporou pro hlasové ovládání, JavaScript a představila funkci, která webovou stránku přizpůsobila rozměrům okna prohlížeče. Novinkou také byla implementace XmlHttpRequest, což umožnilo používat standardní variantu Gmailu. Opera také doznala zjednodušeného ovládání, a to především díky zpětné vazbě od uživatelů; ovládání Opery do té doby nebylo příliš intuitivní.

Přestože byla Opera dostatečně rychlá a relativně nenáročná na hardware, příliš velkou oblibu mezi uživateli nenalezla. Opera Software proto po určitou dobu nabídla možnost bezplatného získání licenčního čísla. Jak se ale později ukázalo, byl to pouze marketingový krok, následovaný uvolněním Opery 8.5 jako bezplatného prohlížeče, a tedy bez reklamy.

V červnu 2006 vývojáři vydali Operu 9.0, která se mohla pyšnit korektním zobrazením testu Acid 2, přítomností BitTorrent klienta a widgetů, které měly být náhradou za „rozšíření“. Dále bylo dostatečně zjednodušeno ovládání a zredukovány nástrojové panely, které se zobrazovaly při první spuštění po instalaci. Od verze 9.0 je Opera oficiálně dodávána s českou a slovenskou lokalizací již v instalačním balíčku.

TIP: Více informací o historii Opery naleznete v článku Cesta do pravěku: Kde udělala Opera chybu?

Duben 2007 přinesl Operu 9.20, v červnu téhož roku vývojáři veřejně oznámili vývoj Opery 9.50, která má být ve všech ohledech zdokonalená. V současné době se nachází ve fázi druhé beta verze, lze tedy tušit, že finální Opera 9.50 se pomalu blíží.

Poslední stabilní verze Opera 9.27 je tu s námi od dubna 2008. Přestože urazila od roku 2003 velký kus cesty, tak něco zůstalo neměnné. Je to především zájem ze strany uživatelů, který se ani po bezplatném uvolnění Opery nijak výrazně nezvýšil.

Trocha statistiky na úvod

Dle nejrůznějších statistik Opera v globálním měřítku oblíbenosti stále alokuje 1 %, může tedy závidět Firefoxu, který v podstatě ze stejné startovní pozice dosáhl na současných 15 %. Do jisté míry mohla statistiku ovlivnit změna identifikace za jiný prohlížeč, nicméně, poslední verze se již identifikují jako „Opera“, ale čísla ve statistice se přitom nezměnila. Důvodem tohoto fatálního neúspěchu není nízká kvalita prohlížeče, ale pravděpodobně špatný marketing.

Společnost Opera Software si je toho zajisté vědoma, proto v prosinci 2007 dala o sobě vědět zajímavým způsobem. U Evropské komise si postěžovala na Microsoft, aby webový prohlížeč Internet Explorer přestal být součástí operačního systému Microsoft Windows. Opera Software dosáhla pouze jediného – zvýšeného zájmu ze strany médií. Jak lze ale tušit, patrně to bylo hlavním a jediným cílem stížnosti.

Bez ohledu na absurditu stížnosti a oblíbenost mezi uživateli, Opera nadále zůstává v mnoha ohledech velice kvalitním prohlížečem, který stojí minimálně za vyzkoušení.

Jedna instalace, jedna Opera, nespočet funkcí

Opera prakticky nenabízí možnosti pro rozšíření, jako to známe například z konkurenčního Firefoxu. Přestože od devítkové verze Opery jsou dostupné widgety, tak je ale nelze považovat za typická rozšíření. Bližší informace naleznete v článku popisující 11 oblíbených widgetů.

Veškeré funkce tedy programují vývojáři, nikoli komunita. Tento model může být někomu nesympatický, nelze ale upřít jeho výhodu, kterou je lepší odladěnost, stabilita, provázanost a integrace takových funkcí. Nestane se tedy, že by nějaká funkce způsobovala problémy či dokonce pád aplikace, jako to známe z běžných rozšíření například u Firefoxu.

Další výhodou takového modelu je přítomnost všech funkcí bez potřeby dohledávat nějaká rozšíření a následně je instalovat, což ve většině případů způsobí pomalost aplikace. Faktem ale zůstává, že je nutné se spokojit s dodanými funkcemi.

Současný webový prohlížeč Opera je robustní nástroj, nabízející rychlý internetový prohlížeč, integrovaného e-mailového klienta a RSS čtečku, BitTorrent klienta a stovky nejrůznějších funkcí a voleb nastavení, které dělají z Opery široce přizpůsobitelnou aplikaci. Přes všechny funkce a možnosti si stále drží vysoký výkon a efektivní zacházení s pamětí počítače.

Nejnovější stabilní verzi Opery lze stáhnout z oficiálních stránek pro operační systémy Microsoft Windows, Linux a Mac OS X. Pro Windows je dodávána i mezinárodní varianta ve velikosti 6,4 MB, která obsahuje desítky jazykových lokalizací, mezi kterými samozřejmě nalezneme i češtinu.

Speed Dial, aneb rychlý přístup k oblíbeným webům

Po nainstalování a spuštění Opery se setkáte nejprve s funkcí Speed Dial, v češtině známou pod názvem Rychlý přístup. Pokud máte oblíbené weby, které rádi a často navštěvujete, zajisté ji využijete. Speed Dial nabízí možnost nastavení až devíti webů, které si můžete nechat zobrazit v malých oknech po spuštění Opery, nebo kdykoliv při zobrazení prázdné záložky.

Klepněte pro větší obrázek
 Až děvět webů pro rychlý přístup

Přístup k takovým webům je velice snadný, můžete buď myší klepnout na požadované okno se stránkou, nebo do adresního řádku napsat číslo webu (v rozsahu 1 – 9) a stisknout klávesu enter. Nabízí se i třetí možnost, která je velice efektivní – stisknout klávesu CTRL současně s požadovaným číslem webu, které vyberete na numerické části klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek
 Nastavení internetové adresy u webu ve Speed Dial

 

Témata článku: Software, Google, Prohlížeče, Windows, Linux, Open source, Opera, Download, Šířka, Podvržená stránka, Víceslovný výraz, Bezplatná verze, Nežádoucí obsah, Tango, Celá věta, Internetový prohlížeč, Vzhled, Tang, Presto, Prohlížeč, Přihlášení, Prázdný list, Třetí tlačítko, Druhá osoba, Horní okno


Určitě si přečtěte

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

Chytré prkno Mui a dalších šest projektů z Kickstarteru, které nejsou úplně pitomé

** Kickstarter je plný neúspěšných projektů ** A pak tam jsou ty, které splnily cíl hned několikanásobně ** Tyto patří k těm nejúspěšnějším za poslední dva měsíce

Jakub Čížek | 16

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

Kvantový internet se blíží. Oproti tomu klasickému bude mnohem bezpečnější

** Jednotlivé bloky kvantového internetu už se pomalu vyvíjí a testují ** Kvantová síť už bude mít své uplatnění dříve, než bude všude dostupný kvantový internet ** Nejdříve půjde o doplněk ke klasickému internetu

Karel Javůrek | 14

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Notebook do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 54

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

Tajuplná čínská raketa by mohla ohrozit vzdušnou sílu amerického letectva

** Čínské letectvo vyvíjí záhadnou raketu typu vzduch-vzduch ** Mysteriózní zbraň nese označení PL-XX ** Jde o raketu vzduch-vzduch s velmi dalekým doletem

Stanislav Mihulka | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu