Opera | Emoji | Blockchain

Opera jako první podporuje webové adresy jen ve formě emoji. Unikátní adresy stojí miliony

Opera se chlubí tím, že se stává prvním prohlížečem, který podporuje webové adresy tvořené pouze emoji. Zvyklí jsme přitom na alfanumerické znaky a interpunkční znaménka. Počáteční standard pro URL (Uniform Resource Locators) pochází z konce roku 1994 a především definuje strukturu adresy.

Z praktického hlediska se od té doby nic nezměnilo, neboť sekvence znaků nadále identifikuje konkrétní zdroj. V našem případě tím zdrojem je webová stránka, který má dle schématu určitý tvar: protokol a hostitelské jméno. Emoji součástí adresy mohou být již delší dobu, zobrazí je každý běžný prohlížeč, např. y.at/🌈🚀��.

Spojení Yatů a Opery

Stále se však jedná o adresu ve standardním schématu. Opera přitom tvrdí, že podporuje adresy složené pouze z emoji, tj. nezadáváte žádnou koncovku ani jiný prvek. Neznamená to, že jde o univerzální koncept. Opera spojila síly s firmou Yat a podporuje vlastně jen uživatelská jména specifikované v této službě.

Ve stejnojmenné službě si vytvoříte unikátní adresu s uživatelským jménem vyjádřeným prostřednictvím emoji. Za takovou adresu/přezdívku jednorázově zaplatíte od pár amerických dolarů až po desetitisíce, případně víc. V případě krátkých adres se vzácnými emoji vstupujete do aukce s počáteční nabídkou ve výši stovek tisíc dolarů, cena tedy případně dále stoupá podle zájmu.

Pokud si tedy např. Kesha v Yatu koupila přezdívku složenou ze tří emoji (tj. 🌈🚀👽), v Opeře stačí, abyste tuto trojici zadali do adresního řádku a přesměruje vás na stránku spojenou právě s tímto uživatelským jménem či přezdívkou, chcete-li. Fakticky Opera integrovala propojení se službou Yat, respektive s jejím API.

Draze koupené emoji a jejich využití

Během loňského léta bylo možné Yaty kupovat pouze přes pozvánkový systém, někteří ale okamžitě začali sytit svůj hlad. Emoji 🔑 bylo vydraženo za 425 tisíc dolarů, tj. více než 9 milionů korun.

Posloupnost emoji slouží jako identifikátor jedince podobně jako uživatelské jméno složené z alfanumerických znaků. Yat platí nejen za rozcestník na jiné weby a internetové služby, identifikátor potenciálně využijete i při placení kryptoměnami a k mnoha dalším účelům.

Spoluzakladatel Yatu, Riccardo Spagni, byl rovněž hlavním udržovatelem Monera. Časem chce Yat přesunout do blockchainu. Decentralizace by službě zajistila potenciálně neomezenou životnost.

Na klasických počítačích má Opera marginální podíl používanosti, na mobilech jsou její absolutní hodnoty lepší. Podle StatCounteru se souhrnný podíl pohybuje nad dvěma procenty. Jiný prohlížeč se se službou Yat neintegruje. Mobilní Opera ji podporovala už loni v létě, teď se k ní přidala desktopová varianta.

Zdroje: StatCounter | Opera Newsroom | y.at/🐴 | Yat 100 Desetiny | Yativerse

Diskuze (20) Další článek: Francie chystá do sériové výroby nejvýkonnější mašinu Evropy. Vypadá jako obří lednička a zvládne až 10 EFLOPS

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,