Opera bojuje proti Microsoftu humorem

Tvůrci prohlížeče Opera obviňují Microsoft, že záměrně kazí stránku MSN.com při používání jejich prohlížeče. Kde nepomáhá naštvání, třeba pomůže legrace.
Před dvěma týdny se ukázalo, že portál Microsoftu MSN cíleně posílá uživatelům Opery poškozené stránky. Jako odpověď na tento krok se Opera rozhodla vyrobit trucprohlížeč, který dělá úplně to samé, převádí webové stránky MSN do nesmyslných patvarů. Tento jazyk vychází podle oficiálního prohlášení z oblíbené postavičky švédského kuchaře ze seriálu Muppets Show, který je známý svým „Bork, bork, bork“. Přiznám se bez mučení, že ačkoli jsem pár dílů Muppets Show viděl, v češtině to nebylo a na žádného švédského borkujícího kuchaře si zrovna nepamatuji.

Chyba MSN spočívala v tom, že posílal prohlížeči Opera 7 jinou definici stylů, tato definice ale způsobila rozpadnutí layoutu stránky v Opeře 7, ačkoli Opera žádnou úpravu stylů nevyžaduje, při použití stylů určených Internet Exploreru zobrazuje stránku korektně. Bližší popis včetně ukázkových snímků obrazovky najdete na webu Opery. Chyba byla později opravena a nyní již v Opeře 7 vypadá MSN normálně, Opera 6 je ale dle webu stále postižena špatným zobrazováním. Již dříve byla na chvíli Opera zcela zablokována, když byl v nové verzi MSN.com tento prohlížeč označen jako nedostatečný, byť měl kompletní podporu všech nutných standardů.

Prohlížeč Opera se nicméně standardně identifikuje serverům jako Internet Explorer, pro identifikaci jako Opera je nutné změnit konfiguraci prohlížeče, uvedená chyba by se tak neměla dotýkat mnoha uživatelů.

Tvůrci Opery nyní, aby ukázali, lze problém postavit i opačně, vyrobili prohlížeč, který naopak záměrně kazí jeden konkrétní server a to MSN, ostatní servery jsou zcela v pořádku. Prznění převádí text na na pohled nesmyslné, výslovností ale blízké tvary. Například Weekend movie guide překládá jako Veekend mufeee-a gooeede-a. Praktická využitelnost nula, ale jako forma protestu je to zajímavý krok.

Pokud se chcete k protestu připojit nebo jen vyzkoušet, co to vlastně dělá, můžete si stáhnout upravenou Operu 7.01 z firemního FTP.

Diskuze (51) Další článek: Novinky v Nero 6

Témata článku: Prohlížeče, Opera, Nutná úprava, Oficiální snímek, Mučení, Oblíbený web, Uvedená chyba, Guide, Show

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost