Opera 9.10: nově s ochranou před phishingem

Multifunkční webový prohlížeč Opera si díky lokalizaci získává stále více příznivců i u nás. Podle jeho zastánců může směle konkurovat dalším dvěma ze známé trojky, tedy Internet Exploreru a Firefoxu. Nová verze přichází s několika novinkami, z nichž asi nejvýznamnější je ochrana před phishingem, kterou nabízí také nejnovější verze prohlížeče od Microsoftu. Je Opera celkově lepší?
Plusy / minusy
+ okamžitá dostupnost mnoha funkcí
+ rychlost
– rozšiřitelnost
– odesílání HTML e-mailů

Norský webový prohlížeč Opera proslul svou rychlostí a dostupností pro nejrůznější platformy. Kromě počítačů s Windows, Linuxem, MacOS a dalšími operačními systémy jej najdete například v mobilních telefonech nebo nejnověji v herních konzolích Wii. Z původně placeného produktu (resp. sponzorovaného reklamním proužkem) je nyní zdarma dostupný program.

 

Klepněte pro větší obrázek

Náš server v prohlížeči Opera

Stačí vyslovit přání, Opera jej provede

Opera není pouze webový prohlížeč. Již dlouho nabízí zároveň poštovního klienta. Díky integraci do jediného programu tak můžete mít pohodlně webové stránky i poštu v jednom spuštěném programu. Jeho rychlost to nijak neovlivní. Jak stránky, tak složky zpráv s bohatými možnostmi filtrování se zobrazují v samostatných záložkách, čehož uživatelé Opery využívali mnohem dříve, než přišla popularita Firefoxu.

Klepněte pro větší obrázek

Pošta se zobrazuje v samostatné záložce

Vedle prohlížeče a nástroje pro  práci s elektronickou poštou najdete v Opeře také jednoduchého správce stahovaných souborů s podporou BitTorrentu. Dále se nabízí podpora IRC, možnost měnit vzhled, výborná podpora přetahování objektů, lupa, různé nástroje pro ladění stránek, anebo zakládání krátkých textových poznámek.

Klepněte pro větší obrázek

Operu lze využívat také jako čtečku RSS

V novějších verzích se objevila také podpora ovládání programu pomocí hlasových příkazů. Máte-li k dispozici mikrofon, určitě ji vyzkoušejte. Pokud se vám takový způsob ovládání programu nelíbí, využijete podporu tzv. mouse gestures. Opera rozeznává určité specifické tahy myši a podle toho spouští různé funkce. Nejčastěji se tato věc využívá pro zrychlení navigace při prohlížení webových stránek. Výborná je také podpora klávesových zkratek.

Opera a miniaplikace

Za zmínku jistě stojí blokování vybraného obsahu a povedená integrace vyhledávacích služeb. Například pro použití Google je nabízeno vyhledávací políčko vedle adresního řádku, stačí však také místo adresy napsat „g hledaný výraz“. Ve spojení s klávesovou zkratkou F2 pro rychlé zadání adresy je tato funkce velice pohodlná.

Klepněte pro větší obrázek

V nabídce widgetů najdete i spoustu her

Ve spojení s devátou řadou Opery nelze nezmínit tzv. widgety. Jde o malé aplikace, které slouží k nejrůznějším funkcím, jako například RSS čtečky (Opera má i svou vlastní, ovládanou jako poštovní program), prohlížeče obrázků z webových kamer, jednoduché hry atd. Přirovnal bych je k Yahoo Widgets Engine (dříve Konfabulator).

Novinky verze 9.10

Nejnovější verze Opery, tedy 9.10, přináší oproti předchozí 9.02 zásadní změnu v ochraně uživatele před zrádnými webovými stránkami snažícími se podvodným způsobem vylákat nejrůznější údaje, nejčastěji přístupové údaje k bankovním účtům nebo kreditním kartám. Phishingový filtr je zde nazván jako Fraud Protection.

Klepněte pro větší obrázek

Ochranu před phishingem musíte nejprve zapnout

Kontrola webů je prováděna na centrálním serveru Opery pokaždé, když hodláte navštívit nějakou adresu. Vyjmuta je pouze kontrola umístění s vyjádřením IP adresy nebo lokální sítě. Ke kontrole jsou využívány blacklisty a whitelisty služeb GeoTrust a Phishtank. Pro zkušené uživatele, kteří mají raději své soukromí a spoléhají na svůj rozum při rozpoznávání podezřelých webů, mám dobrou zprávu. Funkce Fraud Protection je ve výchozím stavu vypnuta, údaje o navštěvovaných webových adresách tak nikam neputují.

Co se týče opravy chyb v nové verzi, došlo k opravě ovládání pomocí klávesnice při návštěvě stránek s rámci, měla by být odstraněna nestabilita při opožděném zadávání hesla, dále je opraveno rušení stahovaných torrentů a několik dalších chyb. Vylepšení zahrnují vedle již zmíněné ochrany před phishingem vylepšené mazání RSS zdrojů, zlepšení podpory kaskádových stylů a zobrazování vůbec, možnost identifikování prohlížeče jako Firefox aj. Byly opraveny pády aplikace při použití služeb Google Maps a Gmail.

Klepněte pro větší obrázek

Opera už podporuje i webové editory

Od této verze používá Opera jiný formát pro ukládání dat v nástroji Wand, který slouží pro vyplňování formulářů, třebaže ne ke spokojenosti úplně všech uživatelů. Změna ve formátu dat má zásadní charakter pro případ, že byste se rozhodli použít znovu starší verzi Opery. Není totiž zpětně kompatibilní.

Opera je skvělý prohlížeč pro uživatele, kterým z nejrůznějších důvodů nevyhovuje Internet Explorer a Firefox jim v základní nabídce nevyhovuje. Opera má snad všechny myslitelné funkce v základní instalaci a pohodlný uživatel tak není nucen probírat se nepřeberným množstvím balíčků a zkoumat, zda by mu přinesly tu kterou požadovanou funkci. Na druhou stranu v porovnání s Firefoxem nemůže Opera nabídnout takovou míru přizpůsobení se potřebám jednotlivých uživatelů.

Opera 9.10
Multifunkční webový prohlížeč
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Opera Software ASA
web www.opera.com
cena zdarma
Diskuze (94) Další článek: Svět podle Apple: Nový Parallels i VMware Fusion

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Opera, Phishing, Skvělý prohlížeč, Wii U, Okamžitá dostupnost, Widget, Norský web, Samostatná stránka, Skvělé spojení, Sponzorovaná zpráva, Nejrůznější nástroje, Hlasový příkaz, Samostatná zmínka, Nejrůznější způsoby, Jednoduchá oprava


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky