Opera 10.60: nástupce s revolučními technologiemi

Opera konečně funkční a použitelná. Přináší o 50 % rychlejší JavaScript a nové možnosti z HTML5. Zvládá paralelní zpracování scriptů, WebM a nabízí moderní design Rychlého přístupu.
Kapitoly článku

Jsou tomu čtyři měsíce, kdy se začátkem března objevila Opera 10.50 od stejnojmenné norské společnosti. Cílem vývojářů bylo tehdy vydat Operu za každou cenu – důvodem byl tehdejší Ballot screen. Možná si na něj pamatujete, jedná se o součást Windows Update, který vám nabídne k instalaci další webové prohlížeče. Mezi první pěticí prohlížečů samozřejmě Opera nechybí.

Vývojáři se snažili stihnout Operu 10.50 do termínu zahájení distribuce „Ballotu“. Před finální verzí vydali narychlo několik RC verzí. Škoda jen, že finální Opera byla taková lepší beta verze. Opět se zopakoval typický scénář vývojářů: „Prostě to vydáme, bude to nějak fungovat a časem to opravíme“. Za poslední tři roky snad nebyla jediná „finální“ verze Opery, která by si ono slovíčko „finální“ skutečně zasloužila. Vždycky by ještě nějaký ten týden vývoje potřebovala.

Aby vývojáři vůbec termín stihli, byli nuceni zrušit plánovanou podporu geolokace a doslova odřízli verze pro Linux a Mac OS X. Chvíli po vydání začal ten pravý kolotoč. Uživatelé, kteří aktualizovali ze starší verze si stěžovali na problémy – tady nefunguje to a tam zase toto. Někteří dokonce ztratili e-maily. Nutno uznat, že aktualizace byla čistě v režii uživatelů. Vývojáři tehdy ani do automatické aktualizace novou Operu nezařadili. Věděli proč.
Pokud jste provedli čistou instalaci Opery, nebyli jste na tom o moc lépe. V levém panelu stahování občas chybělo kontextové menu, občas zlobilo uživatelské prostředí, záložky, a dokonce nefungovaly některé weby se SSL certifikátem.

Většina těchto kritických problémů byla opravena koncem dubna, kdy také začala distribuce automatických aktualizací pro starší verze Opery. Předpokládalo se, že na řadu přijdou uživatelé Linuxu a Mac OS X.

Ve stejné době ale vývojáři oznámili práce na Opeře 10.60. Těžko se vžít do kůže uživatelů Linuxu a Mac OS X, kteří si tehdy s pohledem na první zprávy okolo verze 10.60 uvědomili, že stále ještě neviděli 10.50. Museli počkat. A čekání se vyplatilo.

Marketingové oddělení Opery připravilo nové prezentační video. Pomalu se to už u Opery stává tradicí.

 

Opera 10.60 jako důstojný nástupce s geolokací

Nová Opera 10.60 až na technologické novinky nepřináší z pohledu uživatele nic moc nového. Nečekejte žádné zásadní novinky, ze kterých by se vám zatajil dech. Je alespoň stabilní a rychlá. Vypadá tak, jak měla vypadat před více jak čtvrt rokem; pokud by ji vývojáři neuspěchali.

Vývojářům se do Opery 10.60 podařilo vložit, tehdy odsunutou, geolokaci. Pokud vás webové stránky vyzvou k povolení zjistit vaši polohu, stačí žádost schválit a Opera prozradí vaši polohu. Ve městech je poloha obyčejně přesná, v řádu jednotek či desítek metrů. Na venkovech a malých městech to je ale obyčejně jiné – pár kilometrů sem, pár kilometrů tam. Vyzkoušejte si na ukázkovou verzi, jak jste na tom vy.

Nutné je zdůraznit, že Opera neprozrazuje polohu libovolně, před prozrazením si vyžádá váš souhlas. Nemusíte se proto bát zneužití. Co může udělat provozovatel webu se zjištěnou polohou je už ale jiné téma.

HTML5 Demo geolocation - Opera.png
 Díky geolokaci zjistíte, kde se nacházíte. A nejen vy

Pro určení polohy využívá Opera IP adresu a okolní bezdrátové Wi-Fi sítě. S nimi posílá MAC adresu, SSID, jméno a sílu signálu. Podrobnosti o implementaci naleznete na oficiálních stránkách Opery . Způsob použít pak přímo ve specifikaci geolokace na stránkách W3C konsorcia.

Opět zrychlujeme nejen JavaScript a ukládání dat webů

Finální Opera využívá vykreslovací jádro Presto verze v 2.6.30. Opět se zrychlilo vykreslování stránek a JavaScript také běhá svižněji, vývojáři hovoří až o 50% zrychlení oproti Opeře 10.50. Už to je ale klišé. Není snad nová verze jakéhokoliv webového prohlížeče, která by dělala opak.

Opera se může pochlubit vyšší stabilitou a především podporou technologií, které možná změní budoucnost webů:

Off-line webové aplikace (Offline Web Applications)

Představte si, že chcete kvůli zvýšení výkonu či snížení zátěže na váš server uložit data přímo na straně uživatele. Dlouhou dobu neexistovala žádná možnost, jak toho docílit. Velikost cookie je omezená a pro soubory či obrázky nepoužitelná.

Na scénu naštěstí přichází HTML5 a s ním podpora pro Off-line webové aplikace. Umožní vám uložit prakticky libovolná data přímo v počítači uživatele. S uloženými dokumenty je možné pracovat napříč doménami, což je dozajista velká výhoda. Systém je navržen tak, aby znemožnil cross-site scripting útoky.

Stejně jako geolokace, tak i úložiště Off-line webových aplikací vyžaduje před uložením dat vaše schválení.
Sami si vyzkoušejte, jak to funguje tady nebo tady. Uniknout by vám ani neměla specifikace.

httppeople.opera.comshwetankddemos5index.htm - Opera.png
 Zobrazení obrázků z cache prohlížeče, bez nutnosti připojení k internetu

V této HTML5 funkcionalitě vidí velký potenciál také Google. Možná jsou Off-line webové aplikace jedním z důvodů, proč se rozhodl odložit Google Gears k ledu. Díky novým technologiím HTML5 slibuje Google další zrychlování Gmailu, navíc s novými možnostmi. Pokud jde o Gmail či Google Kancelář, máme se v příštích letech každopádně na co těšit.

stáhnout program Opera 10.63 Licence: freeware, 13 MB
Autor: Opera Software
Web programu: www.opera.com


Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,