Opera 10.50: vypadá jako Google Chrome, nabízí ale více

Nové uživatelské rozhraní, rychlejší JavaScript, anonymní režim, lepší použitelnost oken a možnost spouštět widgety přímo z plochy Windows. Takto vypadá narychlo vydaná Opera kvůli Ballot screen.
Kapitoly článku

Když vloni v červnu všichni očekávali, že se Opera 10.00 blíží do finále, spletli se. Norští programátoři se totiž nečekaně pustili do prací na Opeře Unite, která dnes slouží jako takový multifunkční webový server. Vývoj Opery se tím prodloužil o několik měsíců, přičemž na konci srpna začalo být jasné, že Opera Unite jen tak nebude.

Google Chrome a Firefox se stávaly lepší a lepší, proto si vývojáři Opery nechtěli dovolit další zpoždění. Rozhodli se pro radikální chirurgický řez – oddělit Operu Unite od zbytku prohlížeče a vydat ji později.

Jubilejní desátá verze Opery tak byla uvolněna v září loňského roku. Nabídla žádané automatické aktualizace, kontrolu pravopisu a e-mailový klient se naučil posílat html e-maily. Přinesla i četné změny ve vzhledu. Zjednodušila prostředí, zpřehlednila ovládací prvky, rozšířila rychlý přístup (speed dial) o další okna a nabídla náhledy webů nad listy se stránkami.

S pomalým připojením k internetu si poradila funkce Opera Turbo a nelze nezmínit nové vykreslovací jádro, které bylo oproti tehdy předchozí verzi Opery rychlejší až o 40 %. Důležitým krokem bylo přidání funkce, která umožnila odeslat chybu o pádu prohlížeče přímo do sídla vývojářů. Tento proces pomohl vývojářům lépe zatočit s nestabilitou.

Na konci listopadu se objevila Opera 10.10. Její hlavní a vlastně jedinou novinkou byla Opera Unite. Desátá verze Opery sklidila mezi svým publikem převážně kladné ohlasy. Bude tomu tak i nyní?

Ballot screen a nazlobení uživatelé Linuxu a Mac OS X

První pre-alpha verze, jako taková ochutnávka, se objevila pár dnů před Štědrým dnem loňského roku. Ohromila všechny – JavaScript zrychlila až 7× a Opera se tak stala nejrychlejší ze všech současných prohlížečů.

Klepněte pro větší obrázek
 Opera 10.50 pro Microsoft Windows

V lednu pokračoval běžný vývoj, přihořívat ale začalo až v únoru. Operáci pozlobili uživatele operačních systémů Linux a Mac OS X. Oznámili jim, že vývoj pro tyto operační systémy půjde na chvíli do ústraní, a zaměří se primárně na verzi pro Windows. A důvod? Oficiálně žádný nezazněl, ale pokud jste slyšeli o Ballot screen, snadno si jej domyslíte.

Protože Microsoft musel nabídnout alternativní webové prohlížeče, mezi kterými je v první pětici i Opera, byla by škoda toho nevyužít. Proto se vývojáři začali více snažit. Častěji se objevovaly testovací verze a před finální Operou přišla smršť RC verzí.

Obyčejně bývá několik RC verzí v rozsahu několika týdnů. Opera přinesla pět RC verzí během dvou dnů. Chvílemi to vypadalo, že vývojáři ani nespí. A asi ani moc nespali, jen ať stihnou začátek týdne, od kterého se začal objevovat Ballot screen.

Klepněte pro větší obrázek
 Praktické využití Aera Glass v praxi

Vývojáři se na svém blogu chlubí, že Opera 10.50 měla enormně rychlý vývoj. Mezi první pre-alpha verzí a finální verzí uběhlo něco málo přes dva měsíce. Je to krátká doba, bohužel, na úkor kvality. Přestože nová Opera 10.50 vypadá skvěle, na pozadí je/bude více chyb, než by mělo být. Už nyní lze v diskuzích a na Twitteru nalézt zmínky o problémech.

Dost problémů se vyskytuje po aktualizaci (přeinstalaci) starší verze Opery. Pokud se chcete alespoň z části problémům vyhnout, raději nainstalujte Operu do samostatného adresáře.

Chápu cíl Opery a touhu být s novou verzí v Ballot screenu, ale tento přístup není nejšťastnější. Vydání Opery uspíšili, vydali ji předčasně. Ještě pár týdnů měla zůstat se štítkem „vývojová verze“. Tu a tam se nyní budou objevovat problémy, které sice zalátají nové verze, zbytečně se ale bude o Opeře povídat, že je to další „zabugovaná verze“. Stejně tak, jako byla Opera 9.00 a 9.50.

Snad vývojáři budou rychle pracovat na opravách a vydají aktualizace, které vyřeší co nejvíc problémů. Prozatím se ale pustili do verzí pro Linux a Mac OS X, které se objeví v příštích týdnech.

Opera 10.50 nebo Google Chrome?

Vzpomínáte ještě na Internet Explorer 7? Microsoft z něj kdysi odstranil horní nabídkové menu, čímž nastartoval trend minimalizací. Pak se objevil Google Chrome a nejeden uživatel zůstal v údivu. Žádné zbytečné prvky, kromě pár tlačítek pouze adresní řádek a velká plocha pro zobrazení stránky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Podoba Opery 10.50 (vlevo) s Google Chrome (vpravo) není čistě náhodná

Tento styl se zalíbil Firefoxu a Opeře. Firefox přinese radikální změny, ve stylu Google Chrome, až ve verzi 4.0, tedy nejdříve koncem letošního roku. Opera s ním ale přichází již nyní.

Titulkový pruh okna zmizel a nabídkové menu se schovalo do tlačítka „O“, které je umístěno v levém horním rohu prohlížeče. Stavový řádek ale zůstal zachován, protože nadále nabízí několik funkcí – Opera Link (synchronizace), Opera Unite (webový server) a Opera Turbo (pro pomalé připojení), a vpravo tlačítko pro přiblížení stránky.

Klepněte pro větší obrázek
 Nové menu skryté pod ikonou „O

Grafické prvky jsou čistější a přibyla i nějaká ta animace. Tak třeba hned na začátku: pokud uchopíte myší horní list stránky a přetáhnete mezi ostatní listy, uvidíte pěknou animaci. Přetahování je plynulé a v reálném čase, stejně jako v Google Chrome.

Klepněte pro větší obrázek
 Přiblížení stránky a další volby připravené k použití

V pravém dolním rohu se objevilo tlačítko pro přiblížení stránky. Skrývá posuvník a dvě postarší tlačítka: přizpůsobit šířce a všechny obrázky. Pomocí prvního můžete zafixovat šířku stránky na šířku okna Opery. Druhé vám umožní skrýt nebo zobrazit obrázky na stránce.

stáhnout program Opera Portable 10.62 final Licence: freeware, 16 MB
Autor: Opera Software
Web programu: www.opera.com


Témata článku: Software, Prohlížeče, Opera, Download, NAB, Sudoku, Chrom, Spousta funkcí, Kulatý roh, Pomalé připojení, Aero, Instalovaný doplněk, Horní okno, Mys Horn, Widget, CSS vlastnost, Google+, Opera Turbo, Anonymní okno, Screen, Výpad, Jump, Současný prohlížeč, Verse, 4 Home, Software na Heureka.czQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Recenze herních sluchátek Razer Kaira Pro. Vibrace až za ušima

Razer Kaira se konečně zbavila drátů a zaměřila se na silné stránky jednotlivých konzolí. My jsme otestovali verzi pro Playstation 5.

Michal Maliarov
RazerSluchátkaRecenze
Samsungu unikla celá řada tabletů Galaxy Tab S8. Novinky budou hned tři, displej Ultry bude doslova obří

Samsungu unikla celá řada tabletů Galaxy Tab S8. Novinky budou hned tři, displej Ultry bude doslova obří

** Samsung na únor chystá novou řadu tabletů Galaxy Tab S8 ** Tentokrát se bude jednat hned o tři novinky ** Všechny poběží na Snapdragonu 8 Gen 1 a nabídnou stylus S Pen

Martin Chroust
StylusTablety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína