Opera 10.10 s Opera Unite: sociální prohlížeč

Měla tu být na konci léta, přišla až nyní. Nová Opera 10.10 s Unite otevírá nové možnosti. Sdílení souborů, hudby a fotografií, jak to ještě neznáte.
Kapitoly článku

Uživatelé Opery se konečně dočkali. V Norsku se rozhodli vydat Operu ve verzi 10.10, která přináší několikrát zmiňovanou Operu Unite. Po půl roce čekání tak můžete bez obav vyzkoušet finální verzi.

Většinu významných chyb se snad vývojářům podařilo vychytat díky testovacím verzím, kterých poslední dobou bylo požehnaně. Nezbývá tedy než novou Operu nainstalovat a vyzkoušet. Pokud již máte desátou verzi nainstalovanou, přechod na 10.10 je za asistence automatických aktualizací pohodlný.

Snadná aktualizace v plné síle

Určitě si ještě pamatujete na způsob aktualizací dřívějších verzí webového prohlížeče Opera. Sice vás na novou verzi upozornila, aktualizaci jste si ale museli stáhnout sami, stejně jako se prokousat samotným aktualizačním procesem.

Klepněte pro větší obrázek
 Upozornění na novou verzi Opery

Tento kritizovaný neduh vyřešila až desátá verze Opery, se kterou jsme se ve finální podobě setkali až na začátku září letošního roku. Od té doby je radost aktualizovat. Nyní si můžete poprvé vychutnat aktualizaci v celé své kráse.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 Stažení a potvrzení instalace

Pokud máte starší verzi Opery 10.00 nebo 10.01, při spuštění se otevře okno s upozorněním na novou verzi. Kromě důležitých informací o novinkách jsou součástí tlačítka pro pozdější upozornění nebo stáhnutí aktualizace. Po klepnutí na tlačítko stáhnout se aktualizace stáhne a po dalším potvrzení nainstaluje. To je vše.

Opera Unite: odložená funkce přichází

Největším tahounem nové Opery 10.10 je Opera Unite, nebo-li podpora webového serveru. Unite vám dá možnost, jak se snadno spojit s ostatními a sdílet s nimi data ve vašem počítači. Důležitý je fakt, že data nejsou ukládána na žádný externí server.


 Oficiální video na podporu Opera Unite

Můžete sdílet soubory, hudbu, fotografie, zkrátka co si jen usmyslíte. Výhodou je, že uživatelé, se kterými data sdílíte, nemusí používat Operu, ale mohou mít jakýkoliv jiný webový prohlížeč.

Opera Unite v minulosti

Určitě se sluší zmínit, jak to v minulosti s Operou Unite bylo. První testovací sestavení Opery Unite vývojáři vydali v polovině června 2009. Nutno dodat, že se v té době schylovalo k vydání Opery 10, která Operu Unite měla dle prvotních informací obsahovat.

Jak už bývá zvykem, časový harmonogram vývoje se podcenil a během prázdnin bylo jasné, že se stabilní a odladěná desátá verze Opery v brzké době jen tak neobjeví. Vývojáři se proto museli nějak rozhodnout. Zvolili nenásilné a současně asi i nejideálnější řešení.

Koncem srpna 2009 odstranili Operu Unite z Opery 10 a přidali ji do Opery 10.10. Obě verze byly shodné, lišily se jen přítomností Unite. Během deseti dnů vydali finální Operu 10 a pokračovali ve vývoji Opery Unite. V podstatě až do teď.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Správa vašeho Unite serveru a osobní portál • a jeho veřejná podoba s přehledem povolených aplikací

Sada aplikací v Opera Unite

Opera Unite je v podstatě vrstva, pro kterou můžete programovat vlastní aplikace. Prozatím obsahuje několik prvotních aplikací:

File Sharing

Díky aplikaci File Sharing můžete sdílet libovolné soubory přímo ze svého počítače. Hudba, fotografie, cokoliv a bez omezení. Protože se soubory neukládají nikam na server, jediným omezením může být výkon vašeho počítače a především rychlost uploadu internetového připojení.

Fridge

Se svými blízkými si můžete v Opeře Unite napodobit ledničku se žlutými lístečky. Psát na ně můžete cokoliv. Třeba právě to, co se musí nakoupit, až se vaše drahá polovička vrátí z práce.

Media Player

Media Player vám zpřístupní libovolnou hudbu z vašeho počítače. Ať už budete kdekoliv, budete si moci poslechnout svoji oblíbenou hudbu.

Messenger

V případě, že rádi chatujete, oceníte Messenger. Díky němu si můžete psát soukromé a osobní zprávy s kterýmkoliv uživatelem Opery Unite. Skalní fanoušci tuto možnost možná ocení, ale běžné IM sítě ICQ nebo MSN jen těžko nahradí.

Photo Sharing

Pro sdílení fotografií Opera Unite nabízí aplikaci Photo Sharing, která nabízí výhody fotogalerií. Samozřejmě bez nutnosti fotografie někam dodatečně nahrávat. Nahrát můžete až 10 GB fotografií.

Web Server

Ze svého počítače si můžete doslova udělat webový server, který zpracuje požadavky na zobrazení webových stránek. Zatím ale jen se statickým obsahem. Na podporu databází, PHP a dalších skriptovacích jazyků si budeme muset ještě počkat.

stáhnout program Opera 10.63 Licence: freeware, 13 MB
Autor: Opera Software
Web programu: www.opera.com


Témata článku: Software, Prohlížeče, Opera, Download, Žluté tlačítko, Uvítací obrazovka, Upozornění, 1001, Výchozí stav, Krok, Nesporná výhoda, Drahá polovička, Statická fotografie, Nastavení, Aktualizační proces, Prohlížeč, Snadná aktualizace, Libovolná aplikace, Přihlašovací stránka, Opera ?, První krok, Aplikace, Výchozí vyhledávač, Otevřená platforma, Největší tahoun, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware