Opera 10: rychle, rychle na internet

Desátá Opera rozvířila vody webových prohlížečů. Turbo režim pro pomalé připojení, 40% zvýšení rychlosti, rychlý JavaScript, nový vzhled a stovky změn jsou dobrým důvodem k vyzkoušení.
Opera 10: rychle, rychle na internet
Kapitoly článku

Nové jádro a rychlejší zobrazování stránek až o 40 %

Opera 10 běží na nejnovějším vykreslovacím jádru Presto 2.2.15. Je optimalizované pro rychlý běh aplikací typu Gmail a Facebook. Lepším rychlostním výsledkům dopomohlo přepracovaní komponenty, která se stará o regulární výrazy JavaScriptu. Výsledkem je až 40% zvýšení rychlosti zobrazování webů.

Kromě zvýšení rychlosti vývojáři zapracovali na podpoře webových standardů. Opera 10 již zvládá test ACID3.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Opera 9.64 a 10 v ACID 3 testu

Kromě nové Opery 10 (jádro Presto) zvládá ACID3 test ještě Google Chrome 2 (jádro WebKit a z něho vycházející prohlížeče). Nejnovější stabilní verze Firefoxu 3.5.2 (jádro Gecko) dosahuje v testu 96 bodů. Internet Explorer 8.0 získal pouhých 20 bodů.

Podívejte se na seznam dalších vlastností:

 • Přidána podpora webových fontů; TrueType (TTF), OpenType (otf) a SVG fonty
 • XML je nyní zobrazeno a tisknuto v nastylované podobě
 • Přidána podpora pro CSS3 RGBA, CSS3 HSLA a color: transparent
 • Ve striktním módu musí být soubory s kaskádovými styly (CSS) prohlížeči doručeny se správným MIME type ("text/css"), jinak budou ignorovány
 • Přidána podpora pro W3C Selectors API
 • Další úpravy se týkají getClientRects() a getBoundingClientRect(), window.setDocument, XMLHttpRequests a HTMLElement.focus()
 • Vylepšená podpora HTML5. Zahrnuto je parsování koncového a počátečního tagu, parsování mezer a DOCTYPE
 • HTML5 canvas prvky lze exportovat do formátu JPEG
 • Přidána podpora pro element altGlyph v SVG
 • Přidána podpora pro 32bitovou alphu v BMP a RLE-kódování BMP obrázků
 • Přidána podpora pro TLS 1.2
 • Odstraněna podpora kódování UTF-32
 • Odstraněna podpora šifrování SSL v2

Kompletní přehled novinek naleznete v seznamu změn.

Bobtnající balík rozšířující se do obřích rozměrů

Opera dnes zastane roli webového prohlížeče, RSS čtečky, e-mailového klienta a stáhnete si i torrenty. Základní činnosti můžete pohodlně ovládat pomocí gest myši či hlasem. Díky synchronizaci lze mít veškeré stránky vždy s sebou, a to i na mobilní verzi Opera Mini. Už asi vážně schází jen ovládání gesty obličeje.

Klepněte pro větší obrázek
 Díky synchronizaci můžete mít vše neustále u sebe

Jestli vám chybí informace o aktuálním počasí nebo možnost snadno twittovat, není nic jednoduššího, než si nainstalovat doplňky, které vám to umožní.

Skalní fanoušci Opery takový balík funkcí vítají. Zastávají názor, že mají v jedné aplikaci vše, co funguje, je stabilní a nemusí hledat vhodný doplněk. Jiní uživatelé odsuzují nabubřelost Opery z trochu jiného důvodu. A to, že vývojáři přidávají možné i nemožné funkce, ale zapomínají na hlavní úlohu webového prohlížeče: zobrazovat webové stránky.

Není problém narazit na nespokojené uživatele, kteří si stěžují, že Opera nezvládá vykreslení tohoto a tam to také nefunguje. Naštěstí desátá verze přináší mnoho oprav a zvýšení rychlosti, takže i facebookáři budou šťastnější.

Jedno nelze Opeře upřít: je výjimečná v tom, že vám zprovozní skutečně jen takové funkce, které chcete. Máte zájem jen o prohlížeč a gesta myši? Není problém, další funkce jako e-mailový klient vůbec nebude aktivní.

Všechno Opera ale nedokáže. Alespoň zatím neumí uvařit čaj a nedojde vám nakoupit; tyto činnosti musíte zastat sami. Můžete ale Operu využít jako webový server.

Opera Unite: webový server z vašeho počítače až v Opeře 10.1

Když v červnu 2009 všichni očekávali, že se vývoj desáté verze Opery blíží do finále, nikdo nečekal, co se stane. Vývojáři představili Operu Unite. Bylo jasné, že finální Opera hned tak nebude. Opera Unite nabízí možnost, jak sdílet libovolné soubory s jinými uživateli přímo z vašeho počítače. Fotografie, hudbu, poznámky či další dokumenty. Výhodou je, že není nutné takové soubory nikam dodatečně nahrávat. Vše máte pouze u sebe v počítači, a přitom dostupné pro ostatní. Navíc, posílané soubory mohou stahovat i uživatelé s jinými prohlížeči.

Pro komunikaci s okolím můžete využít chat, nebo zajímavou „fičuru“ nazvanou Chladnička. Možná sami doma máte žluté lepící lístečky s napsanými úkoly, co byste měli udělat. Takový lísteček se tu a tam vidí právě na chladničce. Nyní vám díky Opera Unite mohou okolní lidé zanechat poznámku, vzkaz, právě na vaší virtuální chladničce v Opera Unite.

Pokud využijete Opera Unite Media Player, budete mít svoji hudbu dostupnou, ať jste kdekoli. Odpadá tak nutnost její dodatečné kopírování při přecházení mezi více počítači. K použití se nabízí i Messenger, který umožní komunikaci s jinými uživateli.

Operou Unite můžete využít i jako webový server, alespoň pro statický obsah. Podpora dynamických jazyků, jako např. PHP, zatím dostupná není.

Po celé tři měsíce vývojáři pilně pracovali na opravách a vytvoření použitelného konceptu Opery Unite. Chtěli Operu Unite uvést jako součást desáté verze Opery, naštěstí ale rozum zvítězil. Již v průběhu prázdnin bylo jasné, že není možné v rozumném čase vydat odladěnou a plně funkční Operu s podporou webového serveru.

Vývojáři proto v polovině srpna 2009 přišli s chválihodným nápadem: webový server bude součástí až Opery 10.1. Tím vznikl mírný chaos. Část tehdy ještě nevydané Opery 10 se roztříštila do Opery 10.1, a aby to nebylo málo, tak se v User-Agentu hlásí jako Opera 9.80. Zbývá dodat jediné: v Norsku vědí, jak verzemi zamotat hlavu.

V každém případě rozdělení bylo rozumné, protože ohlásit polotovar za finální verzi by nebylo kuprospěchu věci. Vývojáři Opery s tím sice mají zkušenosti už od doby Opery 8 a 9, naštěstí se ale poučili.

Roční čekání se vyplatilo

Opera 10 je kvalitní prohlížeč, na kterém vývojáři odvedli pořádný kus práce. Někteří sice řeknou, že přináší vlastnosti, které konkurence dávno umí. Pro Operu je ale podstatné, že už taky umí. Do toho multifunkčnost, vysoká rychlost a okamžitá odezva dělá z Opery silného soupeře na poli webových prohlížečů.

Bude zajímavé sledovat, jak vodami zavíří třetí a čtvrtá verze Google Chrome a Firefox 3.6 a 4.0. S některými verzemi se možná setkáme ještě letos. Pokud by autoři Opery do ruk šikovně uchopili marketing, možná by se minoritní podíl Opery změnil. Prozatím tomu ale nic nenasvědčuje.

Pro stávající uživatele Opery je nová verze nutnost, pro ostatní alespoň důvod k vyzkoušení. Verzi pro Microsoft Windows stahujte z naší GigaManie, verze pro Linux a Mac OS X z oficiálních stránek.

Témata článku: Software, Opera, Download, Výchozí režim, Textové pole, Automatická aktualizace, Peregrin, Kabát, Horní lišta, Opera Mini, Rychlý běh, Canvas, Funkční koncept, Přístup, Požadovaná rychlost, Modrý odstín, Nová možnost, Režim, Nastavený interval, Jádro, Nová aktualizace, Presto, Rychlost, Webový font, Základní činnost, Počítače levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 80

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 119

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

** E-mailové klienty pro desktop jsou stále populární. ** Na výběr je několik možností. ** K dispozici jsou i experimentální aplikace.

Vladislav Kluska | 74Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch