OpenOffice.org 2.0 - plnohodnotná kancelář zdarma

Finální verze kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0 byla uvolněna poněkud netradičním způsobem, ale už ji máme na světě. Co všechno umí a hlavně jak je na tom s kompatibilitou s dokumenty Microsoft Office se dozvíte v této recenzi.
OpenOffice.org 2.0 - plnohodnotná kancelář zdarma

Související odkazy

Slovník
Linux
open source
PDF
RTF

I když finální anglická verze ještě v době psaní článku nebyla uvolněna (údajně se tak má stát zítra), česká již dostupná je a je shodná s verzí RC3, která byla prohlášena za finální. Zájemci tedy mohou stahovat verzi pro Windows (82 MB), Linux RPM či Linux DEB (110 MB) a konečně verzi Mac OS X (134 MB).

Tolik tedy oficiality a pojďme se pustit do minirecenze. Ta bude poněkud netradiční. Nemá cenu se dopodrobna zabývat každou jednotlivou funkcí všech aplikací v balíku, takže si jen ve stručnosti představíme jednotlivé aplikace a jejich zaměření. Provedeme si ale malý test, který může být pro použitelnost balíku klíčový. Jedním z důležitých atributů tohoto balíku má být totiž mimo jiné lepší kompatibilita s balíkem Microsoft Office. V našem stručném seznámení s programy se tedy zaměříme hlavně na tuto oblast.

Zkusíme, jak si jednotlivé aplikace poradí s dokumenty Wordu, Excelu a Powerpointu. Pro test zvolíme jednak několik agenturních tiskových zpráv, které obvykle chodí ve formátu DOC či RTF a také otestujeme několik souborů, stažených ze stránek státní správy.

I popis uživatelského prostředí bude pojednán jako seznámení pro uživatele Microsoft Office. Cílem tedy bude zjistit, zda je OpenOffice.org schopen nahradit kancelářský balík Microsoftu a to nejen svými funkcemi, ale i ovládáním a uživatelským prostředím a zejména schopností načítat dokumenty v těchto formátech. V případě příliš velkých odlišností je totiž třeba nově vyškolit zaměstnance, kteří se sotva naučili pracovat s balíkem MS Office a i to může být překážkou k přechodu na open-source řešení. Rovnou si můžeme prozradit, že tento problém zde rozhodně nehrozí.

Instalací produktu se celkem nemá cenu zabývat. Je zcela standardní (testována byla verze pro Windows), stačí potvrdit několik dialogů tlačítkem "Další" a zhruba za minutu (u úplné instalace) je hotovo.

Writer

Textový editor Writer je Wordu velmi podobný, takže uživatel, který je zvyklý pracovat s tímto editorem, se ani ve Writeru neztratí a na první pohled téměř nepozná rozdíl. Dokonce i struktura menu je prakticky shodná a nebýt prohozené pozice položek Nástroje a Tabulka, nebyl by žádný rozdíl. I jednotlivé funkce v rámci menu jsou umístěny zhruba ve stejných místech, jako u programu Word.

Klepněte pro větší obrázek

Složitější formulář a makra - bez problému

Najdeme zde všechny obvyklé funkce a nástroje, které má běžný textový editor, takže nemá cenu si je dopodrobna popisovat. Běžnému uživateli Wordu tak určitě nic chybět nebude a dokonce to najde i na stejném místě.

Test kompatibility: Každý pochopitelně pracuje s jinými typy dokumentů, takže berte tento test jako můj subjektivní pohled. Zkusil jsem celkem 5 tiskových zpráv, přičemž obvyklá tisková zpráva obsahuje logo společnosti, obrázek, zformátovaný text, někdy i tabulku, záhlaví a zápatí. S těmito dokumenty jsem nezaznamenal sebemenší problém (až na drobné detaily, který však byly způsobeny spíše špatně napsaným textem než editorem samotným).

Jako druhý testovací dokument jsem si vzal formulář pro objednávku kvalifikovaného certifikátu České pošty. Tento dokument je již složitější, obsahuje tabulky i makra. Přesto mě Writer příjemně překvapil, výsledný dokument je v pořádku.

Třetím zkušebním souborem byl formát RTF. Jednoduchý dokument (smlouva), který obsahuje základní formátování a vnořené seznamy. Ani v tomto případě jsem nenarazil na problém.

Posledním kouskem pak byl rozsáhlý dokument (diplomová práce) s řadou obrázků, grafů či seznamů. Všechno Writer zvládl dobře, poradil si i s poznámkou pod čarou. Zobrazil správně i automaticky vygenerovaný obsah dokumentu, ale na rozdíl od Wordu se položky nechovají hypertextově - po kliknutí na příslušnou kapitolu neskočím na dané místo v textu. Možná je na to nějaký fígl, na který jsem nepřišel.

Celkově bych tedy jako uživatel Wordu hodnotil Writer na první pohled kladně, i když objektivnější rozsudek by si vyžádal delší testování. S dokumenty Wordu, se kterými se běžně setkávám, jsem nenarazil na žádné problémy, umí exportovat přímo do PDF a jako alternativa zdarma se Writer osvědčil na jedničku.

Calc

Tabulkový kalkulátor Calc je druhým z pilířů kancelářského balíku. Na první pohled je opět podobný Excelu a i zde najde uživatel intuitivně vše tam, kde to zřejmě bude hledat. Přiznám se rovnou, že s dokumenty Excelu se příliš nesetkávám, ale na první pohled jsem našel vše podstatné. Uvědomuji si ale, že právě v Excelu jsou často používány některé velmi specifické funkce a tak je zde situace velmi ošemetná. Každý si musí zkusit, zda Calc dokáže to, co od něj očekává. Kromě obvyklých funkcí zvládá samozřejmě třídění dat, velmi často používaný automatický filtr nebo souhrny a řadu dalších pokročilých funkcí.

Klepněte pro větší obrázek

Tabulka v podání Calcu

Test kompatibility: Tentokrát nebyl test tak "náročný", protože jsem neměl k dispozici žádnou ďábelskou tabulku. Zkusil jsem tedy několik ceníků od prodejců hardware, dále jsem připravil tabulku se souhrny a také jsem zkusil načíst několik dokumentů Českého statistického úřadu. Ani v jednom případě jsem nenarazil na problém, ale musím konstatovat, že se jednalo opravdu o velmi jednoduché tabulky. Čistě subjektivně tedy opět musím Calc pochválit, s excelovskými soubory, se kterými běžně přijdu do styku (a troufám si tvrdit, že i většina uživatelů) neměl žádný problém.

Impress

Třetí základní kancelářský program Impress je obdobou pro Powerpoint a slouží tedy k vytváření prezentací. Asi se budu opakovat, ale i zde je patrná podobnost s Powerpointem, i když základní rozvržení stránky je implicitně poněkud jiné. Uživatel však nebude mít ani zde příliš velký problém s orientací.

Klepněte pro větší obrázek

Powerpointová prezentace v podání Impress

Test kompatibility: S potěšením musím konstatovat, že ani při prohlížení prezentací Powerpointu, a to ať už ve formátu PPT a nebo PPS, jsem nenarazil na potíže. Funguje časování, přechodové efekty, je zachována původní šablona. U prezentací jsem však ale ani příliš velké potíže neočekával.

Ostatní programy

Balík OpenOffice.org obsahuje kromě výše popsaného "jádra" i tři další aplikace, které celou množinu doplňují. Ty už ale využije jen menšina uživatelů a tak si je představíme jen velmi stručně.

Práci s databázemi má na starosti program Base. Může spolupracovat s libovolnou databází prostřednictvím ODBC, nativně podporuje i MySQL a pro jednoduché aplikace lze využít i klasický formát DBF. Upřímně se přiznám bez mučení, že se "stolními" databázemi nepřijdu prakticky do styku, takže nejsem schopen porovnat vlastnosti programu Base s programem Access. Databázová oblast je navíc velmi ošemetná, programy jsou tvořeny na míru často z využitím specifických vlastností dané platformy a proto se zdržím jakýchkoliv hodnocení.

Program Draw slouží k úpravě kreseb, vytvoříte v něm loga a nebo schémata jako například vývojové diagramy. Funkčností odpovídá tomuto programu zřejmě nejvíce Microsoft Visio, i když to má daleko více možností a Draw zvládá jen základy. Zde by to chtělo ještě zapracovat na vývoji.

Poslední aplikací v balíku je program Math. Ten slouží pro vytváření matematických vzorců a výpočtů, což je činnost, kterou běžným způsobem v textovém editoru neuděláte. Funkčně tedy odpovídá program aplikaci Editor rovnic z MS Office. Nejsem schopen rozsoudit, který z programů je lepší, to je spíš otázka individuálních preferencí při práci. Princip psaní vzorců je však u obou aplikací velmi podobný. Jako náhrada tedy Math určitě obstojí.

Celkové hodnocení

Úkolem této recenze nebylo ani tak seznámit čtenáře s novinkami či funkcemi OpenOffice.org, protože za tak krátký čas ani nelze všechny vyzkoušet a pro objektivní a podrobnější srovnání je třeba dlouhodobějšího používání. Úkolem tedy bylo spíše zjistit, zda je opravdu takový problém s načítáním a úpravou dokumentů Microsoftu v jiných aplikacích, než Microsoft Office.

Je pravda, že i zde je situace poměrně individuální, každý občas potřebuje použít nějakou opravdu speciální funkci, se kterou pak mohou být problémy v jiných editorech. V našem testu nejběžnějších dokumentů DOC, XLS i PPS však OpenOffice.org obstál výborně. Argument nutnosti používat kancelářský balík od Microsoftu z důvodů jeho rozšířenosti a nutnosti číst tyto dokumenty se tedy znovu otřásl v základech. Často je totiž problém ne v použitém editoru, ale ve špatně napsaném dokumentu.

Diskuze (208) Další článek: Soutěž o ceny v hodnotě 100 000 Kč v invexovém čísle Computeru

Témata článku: Microsoft, Linux, Open source, OpenOffice, Open Office, Obvyklý problém, Obvyklá funkce, Základní rozvržení, Základní úprava, Diplomová práce, Jednotlivé verze, Mučení, Jednoduchý vzorec, Draw, Napsaný text, Malý test, Editor, .doc, Kancelář, Kancelářské aplikace, Powerpointová prezentace, KANCELAR, Microsoft Excel, Podobné hodnocení


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk