OpenOffice je v ostré verzi 1.0

Prvního května byla oficiálně vydána finální první verze kancelářského balíku OpenOffice, vycházejícího ze StarOffice.

OpenOffice (oficiální označení je OpenOffice.org 1.0) je vyvíjen již od roku 2000, a je Open Source podobou balíku Star Office. Sun uvolnil zdrojové kódy pro vývoj nové verze balíku Star Office 6.0, Star i OpenOffice mají tak stejný základ, Star Office 6.0 ale bude obsahovat proti OpenOffice navíc databázi, další fonty (asijské), kontrolu pravopisu (OpenOffice má jinou vlastní), více filtrů pro soubory a cliparty. Jak je ale známé, Star Office 6.0 nebude narozdíl od OpenOffice zadarmo, takže se dá čekat masívní nástup OpenOffice a tlak na doprogramování komponent, které má Star Office navíc.

Samotný OpenOffice 1.0 byl v různých betaverzích ke stažení již delší dobu, verze 1.0 není proti těm předchozím tak fyzicky odlišná, spíše se jedná o psychologický mezník a označení nějakého významnějšího bodu. Při odvozování a rozšiřování kancelářského balíku se také vývojáři potřebují vymezit vůči nějakému konkrétní stabilní verzi a to by právě verze 1.0 měla splňovat.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavními vlastnostmi OpenOffice 1.0 jsou dostupnost zcela zdarma, nativní podpora formátu XML, podpora mnoha jazyků a operačních systémů. Star Office 6.0, který bude za peníze je určen především pro podniková nasazení, běžní uživatelé rozhodně častěji sáhnou po bezplatné verzi

Stránky OpenOffice.org uvádějí, že je produkt dostupný ve více než 25 jazycích (není nad konkrétnost), download je ale zatím jen pro 22 jazyků a čeština chybí. Podporované systémy jsou Windows, Linux a Solaris. Verze pro deset dalších systémů se nyní připravují. Servery pro download jsou ale nyní značně přetížené, počkejte si, až se počáteční nadšení uklidní, OpenOffice tu jeětě nějakou dobu bude.

 

Diskuze (28) Další článek: Burning Test

Témata článku: Open source, OpenOffice, Star, Ostrá verze, OST, Kancelářská podoba, Open Office, Verze


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty