OpenBook: zfušovaný start otevřené ultramobilní platformy

OpenBook je nový projekt VIA s nálepkou „konkurent EeePC“. Kdokoliv může využít volně stažitelné CAD modely pro výrobu vlastních subnotebooků poháněných produkty VIA.

VIA Technologies představila nový referenční design levného subnotebooku využívajícího platformy VIA Ultra Mobile. Pro OpenBook, jak se její nový počin jmenuje, jsou k dispozici i veřejně dostupné CADové modely hlavních plastových dílů. Ty jsou vydány pod licencí Creative Commons Attribution Share-Alike – jde o jakousi obdobu softwarové GNU GPL licence.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro stažení modelů má postačit registrace na stránkách viaopenbook.com, kterou provází odsouhlasení smlouvy. A právě v té smlouvě, kterou musíte při registraci odsouhlasit, je zakopaný pes – jak upozornil server Ars Technica, licence na stránkách společnosti VIA je v přímém rozporu s licencí CC-AS. Podle CC-AS může každý výrobce využít bezplatně referenčního designu tak jak je, nebo jej použít jako základ pro vlastní upravený produkt (který ale musí být nadále šířen pod stejnou licencí).

Otevřený uzavřený OpenBook…

Současné registrační podmínky na serveru společnosti VIA ale dovolují pouze dočasné stažení materiálů pro prohlížení a nedovoluje jejich zkopírování, modifikaci či využívání pro komerční účely.

Není to záměr, ale spíše do nebe volající nedbalost někoho z VIA – licenční podmínky při registraci jsou totiž vyrobené metodou copy’n’paste a search and replace z licenčních podmínek Trippin TV.

Klepněte pro větší obrázek 
Najděte deset rozdílů

Mimo to, že v registračním formuláři v době článku zůstala ještě jedna Trippin TV zapomenuta, není dokonce licenční smlouva nakopírovaná do konce, končí v „půli“ slova.

Klepněte pro větší obrázek 

Licenční podmínky na webu visí už druhý den a VIA prý intenzivně pracuje na nápravě. Za zmatky může údajně nezkušenost společnosti s distribucí „otevřeného obsahu“.

zablokovaný nezablokovaný uživatelský účet…

Registraci provází ještě jedna záludnost – pokud si vytvoříte profil s loginem a heslem a pokusíte se přihlásit, dozvíte se, že byl váš účet zablokován a máte kontaktovat administrátora. Na Ars Technica zkoušeli hodinku čekat, jestli se na tom něco nezmění a poté kontaktovali administrátora. Během dne se ovšem odpovědi nedočkali. Systém prý stále nefunguje, nedá se stahovat, a přihlášení není taktéž možné.

Realita je ale mnohem prozaičtější – za oním „zablokováním“ není nic jiného, než nutnost aktivovat účet klepnutím na odkaz, který po registraci dostanete do mailu. Pak už se můžete přihlásit a bez problémů kýžené soubory stahovat. Když se konečně k dílům dostanete, ještě nemáte vyhráno – zjistíte totiž jen to, že jsou ve formátu CAD a Mime Type je application/octet stream. Jedincům kovaným v CADech možná nebude činit problémy zjistit z názvu d.prt.1, o jaký formát jde, sám jsem jej ale bezpečně neidentifikoval. Méně zdatní jedinci mohou podobně jako já sáhnout k některému z univerzálních prohlížečů, jako je Deep Exploration (nebo raději k mnohem menšímu eDrawings od SolidWorks), a součástky si prohlédnout v něm.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

a nekompletní díly

Ke stažení jsou ale podle všeho jen čtyři největší plastové díly, schází ale kus mezi tělem notebooku a displejem (tedy pokud není dovedně skryt před zraky zmiňovaného prohlížeče). 

Klepněte pro větší obrázek

Potíže, které pokusy o získání „volně dostupných“ dat pro vývoj vlastního klonu OpenBooku provází, jsme už rozmazávali dost dlouho, nezbývá než společnosti Via popřát, aby vše dala co nejrychleji do pořádku. Pojďme k tomu, co nás všechny zajímá.

S VIA ultra mobile v útrobách

Pokud vám ještě vrtá hlavou, proč Via něco podobného udělala, vězte, že rozhřešení je jednoduché – konstrukce OpenBooku je určená výhradně pro procesory a základní desky VIA a společnost tímto krokem nabídla základnu pro větší využívání vlastních procesorů a základních desek. Pro OpenBook je možné v současnosti použít procesory VIA C7M ULV s taktovacími frekvencemi 1,0-1,6 GHz a desky s čipovou sadou VIA VX800.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oproti předcházející první generaci Nanobooků dostane novinka podobně, jako druhá generace Eee PC, větší 8,9“ displej s rozlišením 1 024 × 600 bodů a LED podsvícením.

O grafiku se má postarat integrovaný adaptér VIA Chrome9 HC3 DX9 3D, který může sdílet až 256 MB systémové paměti a podporuje akceleraci kodeků MPEG-2, MPEG-4, VC1 a DivX.

U OpenBooku má být možné krom integrovaného gigabitového ethernet adaptéru využívat pro připojení Wi-Fi, Bluetooth, WiMAX, HSDPA a EV-DO/W-CDMA a může být vybavený i přijímačem AGPS signálu. Samozřejmě nelze osadit všechno pohromadě, možné jsou ale následující kombinace:

  • Broadcom 802.11b/g orGCT 802.16e
  • 2in1 (WiFI+ Blue Tooth) default module
  • 3in1 (AGPS+WiFI+ Blue Tooth) upgrade module
  • WiMAX secondary wireless module option
  • EV-DO /W-CDMA secondary wireless module option
  • HSPDA secondary wireless module option

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na šasi je dostatek místa pro tři USB 2.0 porty, analogový VGA D-Sub port, audio in/audio out, 4 in 1 čtečku (SD/SDIO/MMC/MS) a otočnou dvoumegapixelovou dual-head (je schopná snímat dění před displejem, či za ním) webkameru.

Klepněte pro větší obrázek

OpenBook má podporovat až 2 GB operační paměti v DDR2 SO-DIMM modulech a dle slov společnosti VIA zvládne Linux, Windows XP či Windows Vista Basic.

Počítá se s 80GB či větším diskem, optická mechanika se do zařízení nevejde. Rozměry celého přístroje jsou 240 × 175 mm, tloušťka je 36,2 mm (na nejširším místě, tedy u baterie) a hmotnost nemá překročit 1 kg. Na čtyřčlánkovou li-ion baterii s kapacitou 2 600 mAh má vydržet až tři hodiny.

OpenBook je malý, ultrapřenosný, měl by být relativně levný, a tak je, jak už tomu tak bývá, automaticky pasován do role konkurenta EeePC. Oproti úspěšné první generaci EeePC budou ale nejspíš přístroje postavené na platformě OpenBook výrazně dražší a konkurovat budou spíše druhé generaci EeePC s větším displejem, a to už je segment, ve kterém se svými produkty hodlá pohybovat více výrobců.

Vedle staršího Nanobooku pak vypadá o poznání elegantněji a přitažlivěji. Může za to kulatější design a to, že zmizela funkční, ale nepříliš estetická mezera mezi klávesnicí a displejem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nanobook vs. OpenBook aneb nebe a dudy v praxi

Jak to ale s výkonem a cenou subnotebooků s vnitřnostmi od společnosti VIA dopadne, uvidíme, až se některý z výrobců chopí hozené rukavice.

Diskuze (3) Další článek: Nové a obzvlášť povedené online slovníky

Témata článku: Windows, LED TV, Broadcom, Small, Licenční smlouva, Hozená rukavice, Openbook, Stream TV, Referenční design, Plastový díl


Určitě si přečtěte

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji