Sociální sítě | Bezpečnost

Openbook: otevřená sociální síť chce konkurovat Facebooku

Největší sociální síť Facebook se v uplynulých měsících musela potýkat s celou řadou zásadních problémů týkajících se soukromí. Openbook se chce stát alternativou – nabízí otevřený kód a absenci jakéhokoli špehování uživatelů, jak informuje The Inquirer.

„Budujeme nový druh sociální sítě. S ohledem na soukromí, poctivé, snadno přemístitelné, přizpůsobitelné, bez reklam, ale především zábavné!“ lákají autoři projektu na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Zde chtějí od sponzorů získat počáteční investici ve výši 117196 dolarů (asi 2,5 milionu korun). Kampaň začala v úterý a skončí 15. srpna.

Za projektem Openbook stojí Phillip Zimmermann, průkopník kryptografie a tvůrce nejpopulárnějšího šifrovacího balíčku PGP, a Jaya Baloo šéfka informatiky holandské telekomunikační společnosti KPN. Generální ředitel Joel Hernandez říká, že vždycky snil o alternativě k Facebooku, přičemž povzbuzením k realizaci byl skandál „Cambridge Analytica“.

Openbook chce dělat sociální síť lépe a s ohledem na soukromí svých uživatelů. Mimo jiné slibuje, že při integraci se službami a aplikacemi třetích stran bude uživatel jasně informován o tom, co používají a proč. Chování uživatelů v rámci sítě nebude žádným způsobem monitorováno.

„Uvědomili jsme si, že pokud opravdu chceme uspět, musíme přinést víc než jen další klon Facebooku,“ řekl Hernandez. Hlavním kritériem je tak vybudování sociální sítě, která respektuje soukromí svých uživatelů.

Jedním ze zásadních prvků v rámci ochrany dat bude decentralizace. Každý si tak bude moci zprovoznit a nastavit vlastní server, na kterém bude uchovávat svá data. O něco podobného se s nepříliš přesvědčivými výsledky v minulosti snažily platformy, jako jsou Diaspora či Ello.

Openbook se tedy deklaruje jako decentralizovaný open source software, který bude dostupný pro miliardy lidí na celém světě. Nevyžaduje ani nevytváří novou identitu – k registraci bude stačit pouze e-mailová adresa. Zárukou bezpečnosti a soukromí má být otevřený zdrojový kód, který lze bezplatně kontrolovat, upravovat a reprodukovat.

Data budou na novou platformu plně přenositelná z Twitteru a Facebooku. Bude stačit přetáhnout archiv z původního sociálního média do Openbooku a importovat všechny fotky, videa, konverzace a další data.

Alfou a omegou každé sociální sítě jsou samozřejmě uživatelé. Tam, kde jsou aktivní uživatelé, je i obsah, pro který stojí za to danou platformu používat. Právě to bude pro Openbook největší výzvou. Dokáže přesvědčit dostatek nadšenců, aby místo Facebooku používali jeho síť?

Diskuze (13) Další článek: Intel a Micron už spolu nebudou vyvíjet technologii paměti 3D Xpoint. Prodeje prý zatím váznou

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Bezpečnost, Twitter, Investice, Síť, Soukromí, Kód, Kickstarter, Kryptografie, E-mailová adresa, Celý svět, Data, Třetí strana, Zdrojový kód, Největší výzva, Decentralizace, Nová identita, Aktivní uživatel, AS Facebook, Platforma, Dolar, Celá řada, The Inquirer, UživateléSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony