Openbook: otevřená sociální síť chce konkurovat Facebooku

Openbook: otevřená sociální síť chce konkurovat Facebooku

Největší sociální síť Facebook se v uplynulých měsících musela potýkat s celou řadou zásadních problémů týkajících se soukromí. Openbook se chce stát alternativou – nabízí otevřený kód a absenci jakéhokoli špehování uživatelů, jak informuje The Inquirer.

„Budujeme nový druh sociální sítě. S ohledem na soukromí, poctivé, snadno přemístitelné, přizpůsobitelné, bez reklam, ale především zábavné!“ lákají autoři projektu na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Zde chtějí od sponzorů získat počáteční investici ve výši 117196 dolarů (asi 2,5 milionu korun). Kampaň začala v úterý a skončí 15. srpna.

Za projektem Openbook stojí Phillip Zimmermann, průkopník kryptografie a tvůrce nejpopulárnějšího šifrovacího balíčku PGP, a Jaya Baloo šéfka informatiky holandské telekomunikační společnosti KPN. Generální ředitel Joel Hernandez říká, že vždycky snil o alternativě k Facebooku, přičemž povzbuzením k realizaci byl skandál „Cambridge Analytica“.

Openbook chce dělat sociální síť lépe a s ohledem na soukromí svých uživatelů. Mimo jiné slibuje, že při integraci se službami a aplikacemi třetích stran bude uživatel jasně informován o tom, co používají a proč. Chování uživatelů v rámci sítě nebude žádným způsobem monitorováno.

„Uvědomili jsme si, že pokud opravdu chceme uspět, musíme přinést víc než jen další klon Facebooku,“ řekl Hernandez. Hlavním kritériem je tak vybudování sociální sítě, která respektuje soukromí svých uživatelů.

Jedním ze zásadních prvků v rámci ochrany dat bude decentralizace. Každý si tak bude moci zprovoznit a nastavit vlastní server, na kterém bude uchovávat svá data. O něco podobného se s nepříliš přesvědčivými výsledky v minulosti snažily platformy, jako jsou Diaspora či Ello.

Openbook se tedy deklaruje jako decentralizovaný open source software, který bude dostupný pro miliardy lidí na celém světě. Nevyžaduje ani nevytváří novou identitu – k registraci bude stačit pouze e-mailová adresa. Zárukou bezpečnosti a soukromí má být otevřený zdrojový kód, který lze bezplatně kontrolovat, upravovat a reprodukovat.

Data budou na novou platformu plně přenositelná z Twitteru a Facebooku. Bude stačit přetáhnout archiv z původního sociálního média do Openbooku a importovat všechny fotky, videa, konverzace a další data.

Alfou a omegou každé sociální sítě jsou samozřejmě uživatelé. Tam, kde jsou aktivní uživatelé, je i obsah, pro který stojí za to danou platformu používat. Právě to bude pro Openbook největší výzvou. Dokáže přesvědčit dostatek nadšenců, aby místo Facebooku používali jeho síť?

Diskuze (13) Další článek: Intel a Micron už spolu nebudou vyvíjet technologii paměti 3D Xpoint. Prodeje prý zatím váznou

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Bezpečnost, Twitter, Síť, Kód, Investice, Soukromí, Kickstarter, Přesvědčivý výsledek, Uživatelé, Otevřený kód, Cambridge, Nová identita, E-mailová adresa, Openbook, Celý svět, Třetí strana, The Inquirer, Decentralizace, Sociální síť, Nový druh, Data, Největší výzva, Zdrojový kód


Určitě si přečtěte

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Jak najít hranice území obcí a okresů, abyste věděli, kde se můžete pohybovat
Filip KůželJakub Čížek
KoronavirusMapy