Umělá inteligence | Roboti | OpenAI

OpenAI ukazuje další významný pokrok. Dokáže složit Rubikovu kostku v robotické ruce

Robotické skládání Rubikovy kostky není žádnou novinkou - pomocí speciálních robotů se už roky pořádají soutěže i v nejrychlejším skládání různě složitých variant tohoto mechanického hlavolamu. OpenAI šlo ale ještě o kus dále a do složitější úlohy - skládání Rubikovy kostky v jedné robotické ruce, která simuluje tu lidskou. 

Jak je vidět na videu, nejedná se o nějaký pevný robotický mechanismus, který by měl absolutní kontrolu nad každou vrstvou kostky, právě naopak. Rubikova kostka leží na robotické dlani a umělá inteligence skrze snímaný obraz a ovládání ruky a prstů musí postupně kostku složit.

Programátoři přitom umělou inteligenci neučili, jak má pohybovat rukou a prsty, měla pouze k dispozici cíl a sama se díky pokusům a omylům učila, jak vlastně jednotlivé části ruky ovládat, aby dosáhla k jednotlivým krokům, které jsou pro složení kostky potřeba. Nejdříve se začalo softwarovými simulacemi v počítači, později se přešlo na učení pomocí reálné robotické ruky.

Je třeba brát v potaz, že se umělá inteligence musel naučit pracovat se třením, gravitací, samotnou hmotností kostky a spoustou dalších vlastností. Díky obrovským množstvím hodin učení (v přepočtu tisíce let) a v tisících různých kombinacích prostředí si nyní dokáže poradit i při všemožných podmínkách, které komplikují složení - změna tření (nasazená rukavice), vítr, překážející předměty na prstech a podobně.

Z určitého pohledu i taková ruka a skládání Rubikovy kostky může působit trochu strašidelně, protože je cítit právě to extrémně snadné učení stále komplexnějších věcí, kterého byl dříve schopen pouze člověk.

Diskuze (6) Další článek: Broadcom dostal v Evropě přes prsty. Podle Evropské komise ničí konkurenci

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Roboti, OpenAI, RUC, Významný pokrok, Skládání, Kostka, Inteligence, Ruka, Robotická ruka, Pokrok, Rubik9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

Šestikolku Perseverance pohání prehistorický procesor. Podobný měl i Apple iMac G3

** Rover pohání prehistorický čip PowerPC 750, prolétlo internetem ** Ve skutečnosti je to složitější, je to jeho kosmická verze ** Jmenuje se BAE RAD750 a příliš nezestárnul

Jakub Čížek
PerseveranceProcesory
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace