Umělá inteligence | OpenAI | Roboti

OpenAI ukazuje další významný pokrok. Dokáže složit Rubikovu kostku v robotické ruce

Robotické skládání Rubikovy kostky není žádnou novinkou - pomocí speciálních robotů se už roky pořádají soutěže i v nejrychlejším skládání různě složitých variant tohoto mechanického hlavolamu. OpenAI šlo ale ještě o kus dále a do složitější úlohy - skládání Rubikovy kostky v jedné robotické ruce, která simuluje tu lidskou. 

Jak je vidět na videu, nejedná se o nějaký pevný robotický mechanismus, který by měl absolutní kontrolu nad každou vrstvou kostky, právě naopak. Rubikova kostka leží na robotické dlani a umělá inteligence skrze snímaný obraz a ovládání ruky a prstů musí postupně kostku složit.

Programátoři přitom umělou inteligenci neučili, jak má pohybovat rukou a prsty, měla pouze k dispozici cíl a sama se díky pokusům a omylům učila, jak vlastně jednotlivé části ruky ovládat, aby dosáhla k jednotlivým krokům, které jsou pro složení kostky potřeba. Nejdříve se začalo softwarovými simulacemi v počítači, později se přešlo na učení pomocí reálné robotické ruky.

Je třeba brát v potaz, že se umělá inteligence musel naučit pracovat se třením, gravitací, samotnou hmotností kostky a spoustou dalších vlastností. Díky obrovským množstvím hodin učení (v přepočtu tisíce let) a v tisících různých kombinacích prostředí si nyní dokáže poradit i při všemožných podmínkách, které komplikují složení - změna tření (nasazená rukavice), vítr, překážející předměty na prstech a podobně.

Z určitého pohledu i taková ruka a skládání Rubikovy kostky může působit trochu strašidelně, protože je cítit právě to extrémně snadné učení stále komplexnějších věcí, kterého byl dříve schopen pouze člověk.

Diskuze (6) Další článek: Broadcom dostal v Evropě přes prsty. Podle Evropské komise ničí konkurenci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,