Umělá inteligence | Roboti | OpenAI

OpenAI ukazuje další významný pokrok. Dokáže složit Rubikovu kostku v robotické ruce

Robotické skládání Rubikovy kostky není žádnou novinkou - pomocí speciálních robotů se už roky pořádají soutěže i v nejrychlejším skládání různě složitých variant tohoto mechanického hlavolamu. OpenAI šlo ale ještě o kus dále a do složitější úlohy - skládání Rubikovy kostky v jedné robotické ruce, která simuluje tu lidskou. 

Jak je vidět na videu, nejedná se o nějaký pevný robotický mechanismus, který by měl absolutní kontrolu nad každou vrstvou kostky, právě naopak. Rubikova kostka leží na robotické dlani a umělá inteligence skrze snímaný obraz a ovládání ruky a prstů musí postupně kostku složit.

Programátoři přitom umělou inteligenci neučili, jak má pohybovat rukou a prsty, měla pouze k dispozici cíl a sama se díky pokusům a omylům učila, jak vlastně jednotlivé části ruky ovládat, aby dosáhla k jednotlivým krokům, které jsou pro složení kostky potřeba. Nejdříve se začalo softwarovými simulacemi v počítači, později se přešlo na učení pomocí reálné robotické ruky.

Je třeba brát v potaz, že se umělá inteligence musel naučit pracovat se třením, gravitací, samotnou hmotností kostky a spoustou dalších vlastností. Díky obrovským množstvím hodin učení (v přepočtu tisíce let) a v tisících různých kombinacích prostředí si nyní dokáže poradit i při všemožných podmínkách, které komplikují složení - změna tření (nasazená rukavice), vítr, překážející předměty na prstech a podobně.

Z určitého pohledu i taková ruka a skládání Rubikovy kostky může působit trochu strašidelně, protože je cítit právě to extrémně snadné učení stále komplexnějších věcí, kterého byl dříve schopen pouze člověk.

Diskuze (6) Další článek: Broadcom dostal v Evropě přes prsty. Podle Evropské komise ničí konkurenci

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Roboti, OpenAI, Ruka, Kostka, Významný pokrok, Skládání, Robotická ruka, Pokrok, Rubik, Inteligence


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky