Open Source pro spolupráci v Evropě

Studie vypracovaná na objednávku Evropské komise doporučuje Open Source jako model pro vzájemnou spolupráci mezi jednotlivými státy.
Velmi zevrubná a kvalitně sestavená studie (PDF, 3,1 MB) se zaměřuje téměř výhradně na jednu jedinou věc, jak zajistit, aby se programy vyvíjené pro jednu zemi mohly co nejlépe využívat i v jiných zemích, a jak zajistit, aby to bylo právně v pořádku a co s nejmenšími náklady. Jako logický výsledek se jeví využití Open Source, tedy nabídnutí zdrojových kódů k využití v rámci nějaké licence. Nemusí to znamenat, že všechny tyto programy budou zdarma, nemusí to znamenat, že budou pod GPL. Prostě jde o to, aby se programy, které se v jiných zemích budou často lišit jen jazykovými popiskami, mohly co nejlépe recyklovat.

Studie uvádí, že to nebude žádný jednoduchý postup, převod softwaru z proprietárního na Open Source je nákladný krok, pro dané využití ale má pochopitelně své kouzlo. Open Source by měl především zajistit interoperabilitu. V rámci evropského portálu pro sdílení programů by mělo být možné publikovat zdrojové kódy pod různými licencemi a zajistit tak různé možnosti pro autory programů a zájemce o využití kódů.

Princip Open Source by tak měl usnadňovat souběžný vývoj podobných aplikací v různých členských zemích a přispívat k celkovému snižování nákladů. Proč prostě vymýšlet něco, co už někde dobře existuje. Aby se to nemuselo řešit složitým placením licenčních poplatků, je právě Open Source vhodným řešením.

Co je ze studie to nejdůležitější je velmi střízlivý pohled na celou problematiku, není to žádné lobování za GPL všude, stejně tak to není boj proti komerčnímu softwaru v rámci všech institucí evropských úřadů. Jde prostě o hledání nejlepší metody, jak program vytvořený po úřady v jedné zemi využít jinde. Nezaobírá se používanými formáty, ani nerozebírá zda je vhodnější Microsoft Office nebo Open Office. Pro dané specifické využití hledá nejvhodnější využití.

Studie je zajímavá nejen z hlediska jednoho konkrétního využití, ale také svým podrobným rozborem jednotlivých licenčních modelů, jejích přínosů a nevýhod. Je na ní velmi sympatické hledání vhodného nástroje pro konkrétní využití bez zbytečného paušalizování a je vhodná k přečtení i pokud se jen zajímáte o Open Source a chcete prostě nahlédnout na systém trochu z perspektivy. To, že studie vznikala částečně za přispění komerční firmy Unisys v tom opravdu nehrálo negativní roli.

Diskuze (7) Další článek: Autor Gnutelly zemřel ve věku 25 let

Témata článku: Open source, Source, Využití, Spol, Střízlivý pohled, Open Office, Open, Jednoduchý princip


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava