O&O Defrag: profesionální defragmentace pevných disků

Jak Windows XP, tak starší verze tohoto operačního systému obsahují nástroj pro defragmentaci pevných disků. Ten bohužel zdaleka nedosahuje kvalit komerčních řešení. Jedním z nich je i O&O Defrag V8 Professional berlínské firmy O&O Software GmbH.

Plusy / minusy
+ rychlost
+ pět metod defragmentace
+ propracovaný plánovač
– čeština
– podpora Windows 9x/ME
– podpora linuxových oddílů z Windows

I když se situace s defragmentačním nástrojem ve Windows XP trochu zlepšila, stále to není ideální. Zejména rychlost a výběr různých způsobů poskládání dat na disku nejsou dostupné. V případě programu O&O Defrag však dostanete veškeré podrobné informace jako na talíři a můžete si zvolit z několika způsobů porovnání pevného disku.

Program zobrazí seznam diskových jednotek v počítači se souborovými systémy Microsoftu. Po analýze bude zobrazen stupeň fragmentace v procentech, celkový počet souborů na disku a počet fragmentovaných souborů. Po klepnutí na mřížku symbolizující jednotlivé clustery na disku zobrazíte dialog s informacemi o souborech, které se ve vybraném clusteru nachází. Barevná legenda vám na první pohled sdělí, jaký je na pevném disku (ne)pořádek.

Klepněte pro větší obrázek

Barevný pohled na nepořádek na disku

Související odkazy

Slovník
algoritmus
beta
cluster
defragmentace
Linux
server
USB

Kromě analýzy fragmentace umí O&O Defrag zkontrolovat případné chyby v souborovém systému. Na rozdíl od standardního nástroje ve Windows však není tolik ovlivněn spuštěnými aplikacemi a dovede provést kontrolu systémového disku i bez nutnosti restartu počítače. Rychlost této kontroly v podstatě odpovídá nástroji chkdsk.

Klepněte pro větší obrázek

Průvodce defragmentací na jedno klepnutí (O&O OneButtonDefrag)

Způsoby defragmentace disku

Klasickým způsobem defragmentace disku a poskládání souborů je metoda SPACE. Rozdělené soubory jsou během tohoto procesu defragmentovány a celý obsah disku je poskládán tak, aby se co nejvíce využilo volné místo v jednotlivých clusterech. Je-li na disku množství malých souborů, může se po dokončení snížit velikost obsazeného místa.

Poněkud jednodušší metodou je STEALTH, která se také snaží poskládat soubory tak, aby se optimalizovalo volné místo na pevném disku. Doporučuje se především pro disky s velkým množstvím malých souborů, výrobce uvádí údaj přes 250 tisíc.

Další tři způsoby defragmentace mají v názvu výraz Complete. První metoda provádí reorganizaci souborů na disku podle data posledního přístupu, druhá podle data úpravy. Pro obě tyto metody defragmentace platí, že nejčastěji používané soubory jsou umístěny na začátek diskového oddílu, ty nejméně používané na jeho konec.

Provedení tohoto typu defragmentace by mělo zajistit do budoucna menší fragmentaci, resp. její rychlejší odstranění. Kompletní defragmentace podle jména souboru se doporučuje pro systémové jednotky. Soubory jsou poskládány abecedně od začátku diskového oddílu.

Tento algoritmus vychází z předpokladu, že Windows hledají při startu potřebné soubory ve složkách \Windows a \Windows\System32. Pokud jsou tedy soubory poskládány podle abecedy, bude jejich nalezení rychlejší a doba nutná pro start systému kratší.

Kompletní způsoby defragmentace samozřejmě vyžadují delší dobu na své provedení a vzhledem k výpočtu algoritmu také dostatek volné operační paměti. Pro úspěšnou defragmentaci by v této verzi programu mělo stačit okolo pěti procent volné kapacity pevného disku.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížeč diskového oddílu

Zajímavým doplňkem programu je ClusterInspector. Zobrazuje jednotlivé části diskového oddílu s informacemi o souborech, které se v nich nacházejí. K dispozici máte také podrobné informace o disku, kompletní seznam fragmentovaných souborů, informace o souborech, které není možné přemístit, a souhrnné hlášení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Přehledně utříděné informace o stavu diskového oddílu

Defragmentaci lze plánovat

Na počítačích, které běží neustále, využijete propracovaný plánovač. Defragmentaci můžete naplánovat na jednorázové provedení nebo v týdenním cyklu. Vyzkoušet můžete spuštění defragmentace během doby, kdy je vidět spořič obrazovky. Čtvrtá volba umožňuje nechat rozhodnutí o provádění automatické defragmentace na programu.

V plánovači můžete vybrat jednotky, které chcete defragmentovat, přičemž u každé může být spuštěn jiný způsob porovnání disku. Spustíte-li defragmentaci disku přes noc nebo víkend, je možné nechat po jejím dokončení počítač automaticky vypnout. Plánovač jde dokonce tak daleko, že vám umožní zvolit soubory, které chcete do defragmentace zahrnout, nebo z ní naopak vyloučit.

Stejně jako u manuální defragmentace je možné provádět údržbu všech diskových oddílů najednou a nečekat, až se provede operace na oddílu jiném. Konečně před a po skončení defragmentace můžete nechat počítač spustit nějakou dávku příkazů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Plánovač nabízí opravdu detailní nastavení

Jak pro plánovanou defragmentaci, tak pro ruční analýzu jsou k dispozici přehledná hlášení ve formě HTML souborů. Podíváte-li se do nastavení programu, zjistíte, že je možné defragmentovat i výměnné disky, tedy i oblíbené USB paměťové klíčenky nebo paměťové karty.

Chcete-li systém udržovat v neustálém pořádku, pak můžete aktivovat tzv. offline defragmentaci. Ta proběhne během spouštění systému. Můžete ji nechat aktivovanou napořád nebo pouze pro další restart počítače.

Ukázky hlášení ve formě HTML

Pro náročnější uživatele

O&O Defrag je vynikajícím doplňkem systému, který využijí především zkušenější a náročnější uživatelé a správci, kteří potřebují mít počítače ve stálé kondici. Instalátor umožňuje jeho nastavení jako výchozího defragmentačního nástroje pro systém.

O&O Defrag pamatuje i na majitele notebooků, a tak může probíhající defragmentaci zastavit, pokud počítač běží na energii z baterií. K dispozici je také serverová verze. Výrobce programu pracuje i na verzi pro operační systém Linux, v současné době je však ve fázi betatestování.

O&O Defrag V8 Professional Edition
produkt defragmentační nástroj
výrobce O&O Software GmbH
web www.oo-software.com
cena 43 Eur
operační systém Windows NT, Windows 2000, Windows XP, Windows XP x64

Témata článku: Software, Windows, Linux, Pevné disky, Profesionál, Podrobná analýza, Barevné provedení, CHKDSK, Různá dávka, Kompletní dokončení, Diskový oddíl, Cluster, Serverová verze, Defragmentace

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 54

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje