Online nákupy z Asie: Jak a kde nakupovat

Zkuste nákupy v čínských e-shopech. Zní to exoticky, ale je to docela jednoduché. Nabídka zboží je pozoruhodná, ceny velmi nízké a poštovné zpravidla zdarma.
Online nákupy z Asie: Jak a kde nakupovat
Kapitoly článku

Jak je to s daní a clem

Při nákupech z Číny zpravidla ušetříte na poštovném, ale dani či clu se nevyhnete. Je tedy dobré hlídat si hranici 22 € (cca $30; 560 Kč). Pokud máte vyhlédnuto více zboží ve vyšší souhrnné hodnotě, nákup jednoduše rozdělte. Přesáhne-li tuto hodnotu jeden produkt, počítejte se zdaněním, případně clem a hlavně s dalším zdržením na celní poště. Ta bude před Vánoci rovněž velmi vytížená a doručení může nabrat další týdny.

Zda se bude balík danit či clít, to posoudí celní úřad. Předně se orientuje podle udané hodnoty balíku a samozřejmě má k dispozici i rentgen, aby zjistil, co se v balíčku nachází. V případě nejasností můžete být kontaktováni s žádostí o doložení obsahu balíku a jeho hodnoty. Zpravidla jako důkaz postačí přeposlat e-mail s potvrzením objednávky.

Klepněte pro větší obrázek
Typická zásilka z čínského e-shopu má pomuchlanou žlutou bublinkovou obálku. Křehčí zboží je zpravidla navíc zamotáno do dostatečného množství bublinkové folie. Krabice ale jakoby v Číně neznali.

Pokud se balíček u celníků zastaví, počítejte s tím, že budete muset zaplatit poplatek 96 Kč. Ten si naúčtuje Česká pošta za to, že vás bude v celním řízení zastupovat. K tomu ji musíte poskytnout plnou moc (jen poprvé, pak platí až do odvolání). Poplatky, daň 21% a případné clo zaplatíte dobírkou při doručení zboží. Clo se platí u hodnoty zboží nad 150 eur, pro každý typ zboží a zemi je nutno sazbu vyhledat. Jedná se zpravidla o jednotky procent.

Chcete-li zboží rychleji a byrokracii se částečně vyhnout, zvolte místo Čínské pošty nějakou globální dopravní společnost, jako je DHL apod. Za dopravu pak musíte platit, ale doručení je rychlejší, zásilku můžete sledovat a velké dopravní společnosti zařídí o rychlejší proclení bez asistence a poplatku České pošty.

V asijských e-shopech zpravidla při objednávce narazíte na zaškrtávátka „neuvádět cenu“, případně „označit jako dárek“. Jsou to triky jak obalamutit celnici, ale celníci nejsou hloupí. Balíčky z tchajwanských velkoskladů poznají na první pohled a toto „maskování“ je naopak upozorní, že by uvnitř mohlo být něco vyšší hodnoty.

Co a jak nakupovat, na co dávat pozor

V redakci Živě a Computeru máme s nákupy z Asie docela bohaté zkušenosti. Nejvíce frčí nákupy všelijakých kabelů, redukcí, držáků či obalů na telefony, příslušenství k foťákům a různých gadgetů, máme tu ale i povedený smartphone s Androidem, bezdrátovou nabíječku, atypické stativy na kamery a jiné věci i vyšší hodnoty.

Při výběru zboží si vždy zkontrolujte následující:

  • Je doprava zdarma? (všímejte si magické formulky „free shipping“)
  • Můžete objednat jen jeden kus? (není výjimkou podmíněný odběr více kusů)
  • Jaká je cena za jeden kus?
  • Je zboží skladem?
  • Z čeho je produkt vyroben? (ve specifikaci zpravidla bývají materiály uvedeny, zejména očekáváte-li, že „to stříbrné“ bude kov, čtěte pozorně)
  • Jaké jsou na produkt reference? (zpravidla je zboží prostor pro reakce uživatelů, kteří zboží již koupili)

Největší problém je u zboží z čínských e-shopů jeho kvalita. Je proto vhodné sledovat zkušenosti uživatelů a přemýšlet, zda vám stojí ušetřené náklady za originální nabíječku to riziko, že vám nekvalitní šmejd z Číny telefon nenabije, případně rovnou poškodí. Ale na druhou stranu můžete i na čínských webech narazit na kvalitní věci.

Témata článku: Web, Bezdrátové nabíjení, Gadgety, Živě a Computer, Lodní kontejner, Celní úřad, Asijský e-shop, Přepnutí klávesnice, Náhradní díl, Šmejd, DealeXtreme, .com, Evropa, E-shop, Čínský web, Tipa, Stržení, Čínské písmo, Platební služby, Celníci, Nabídka obchodu, Optimální čas, Popis klávesnice u notebooku, Platební karta, Gadget, Levné tablety s klávesnicí na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11