Online nákupy z Asie: Jak a kde nakupovat

Zkuste nákupy v čínských e-shopech. Zní to exoticky, ale je to docela jednoduché. Nabídka zboží je pozoruhodná, ceny velmi nízké a poštovné zpravidla zdarma.
Online nákupy z Asie: Jak a kde nakupovat
Kapitoly článku

Jak je to s daní a clem

Při nákupech z Číny zpravidla ušetříte na poštovném, ale dani či clu se nevyhnete. Je tedy dobré hlídat si hranici 22 € (cca $30; 560 Kč). Pokud máte vyhlédnuto více zboží ve vyšší souhrnné hodnotě, nákup jednoduše rozdělte. Přesáhne-li tuto hodnotu jeden produkt, počítejte se zdaněním, případně clem a hlavně s dalším zdržením na celní poště. Ta bude před Vánoci rovněž velmi vytížená a doručení může nabrat další týdny.

Zda se bude balík danit či clít, to posoudí celní úřad. Předně se orientuje podle udané hodnoty balíku a samozřejmě má k dispozici i rentgen, aby zjistil, co se v balíčku nachází. V případě nejasností můžete být kontaktováni s žádostí o doložení obsahu balíku a jeho hodnoty. Zpravidla jako důkaz postačí přeposlat e-mail s potvrzením objednávky.

Klepněte pro větší obrázek
Typická zásilka z čínského e-shopu má pomuchlanou žlutou bublinkovou obálku. Křehčí zboží je zpravidla navíc zamotáno do dostatečného množství bublinkové folie. Krabice ale jakoby v Číně neznali.

Pokud se balíček u celníků zastaví, počítejte s tím, že budete muset zaplatit poplatek 96 Kč. Ten si naúčtuje Česká pošta za to, že vás bude v celním řízení zastupovat. K tomu ji musíte poskytnout plnou moc (jen poprvé, pak platí až do odvolání). Poplatky, daň 21% a případné clo zaplatíte dobírkou při doručení zboží. Clo se platí u hodnoty zboží nad 150 eur, pro každý typ zboží a zemi je nutno sazbu vyhledat. Jedná se zpravidla o jednotky procent.

Chcete-li zboží rychleji a byrokracii se částečně vyhnout, zvolte místo Čínské pošty nějakou globální dopravní společnost, jako je DHL apod. Za dopravu pak musíte platit, ale doručení je rychlejší, zásilku můžete sledovat a velké dopravní společnosti zařídí o rychlejší proclení bez asistence a poplatku České pošty.

V asijských e-shopech zpravidla při objednávce narazíte na zaškrtávátka „neuvádět cenu“, případně „označit jako dárek“. Jsou to triky jak obalamutit celnici, ale celníci nejsou hloupí. Balíčky z tchajwanských velkoskladů poznají na první pohled a toto „maskování“ je naopak upozorní, že by uvnitř mohlo být něco vyšší hodnoty.

Co a jak nakupovat, na co dávat pozor

V redakci Živě a Computeru máme s nákupy z Asie docela bohaté zkušenosti. Nejvíce frčí nákupy všelijakých kabelů, redukcí, držáků či obalů na telefony, příslušenství k foťákům a různých gadgetů, máme tu ale i povedený smartphone s Androidem, bezdrátovou nabíječku, atypické stativy na kamery a jiné věci i vyšší hodnoty.

Při výběru zboží si vždy zkontrolujte následující:

  • Je doprava zdarma? (všímejte si magické formulky „free shipping“)
  • Můžete objednat jen jeden kus? (není výjimkou podmíněný odběr více kusů)
  • Jaká je cena za jeden kus?
  • Je zboží skladem?
  • Z čeho je produkt vyroben? (ve specifikaci zpravidla bývají materiály uvedeny, zejména očekáváte-li, že „to stříbrné“ bude kov, čtěte pozorně)
  • Jaké jsou na produkt reference? (zpravidla je zboží prostor pro reakce uživatelů, kteří zboží již koupili)

Největší problém je u zboží z čínských e-shopů jeho kvalita. Je proto vhodné sledovat zkušenosti uživatelů a přemýšlet, zda vám stojí ušetřené náklady za originální nabíječku to riziko, že vám nekvalitní šmejd z Číny telefon nenabije, případně rovnou poškodí. Ale na druhou stranu můžete i na čínských webech narazit na kvalitní věci.

Témata článku: Web, Bezdrátové nabíjení, Gadgety, E-shop, Celníci, Popis klávesnice u notebooku, Tip, Stativy, Celní řízení, Dali, Čínský web, Asie, Asijský e-shop, DealeXtreme, Čínské písmo, .com, Živě a Computer, Pozor, Náhradní díl, Gadget, Nabídka obchodu, Náhradní díly na notebooky, Platební karta, Klasický e-shop, Celní úřad, Levné tablety s klávesnicí na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch