Google | Google Hangouts | Google+

Online hřbitov služeb Googlu ukazuje, jaké služby jsme měli, ale Google je ukončil. Počet náhrobků překvapí

Google během své existence spustil desítky služeb různého zaměření. Některé prosperují a staly se nedílnou součástí internetu, dalším se dařilo méně, případně se v silné konkurenci vůbec neprosadily. Mnohé tak skončily na pomyslném hřbitově, který díky webu The Google Cemetery získal svůj virtuální obraz.

Webová stránka obsahuje přesně 44 náhrobků služeb, které Google z nějakého důvodu ukončil. U každého je zobrazena ikona, název, stručný popis, rok „narození“ a „úmrtí“. Jestliže na náhrobku zastavíte kurzorem myši, dozvíte se se stručnou informaci o tom, proč byla ta která služba ukončena.

Google jako pohřebák?

Google v uplynulých letech založil nespočet různých služeb, které se často vzájemně překrývaly a doplňovaly. Někdy ale jeho koncepce působí poněkud chaoticky – například když v roce 2013 implementoval do komunikátoru Hangouts podporu krátkých textových zpráv, aby ji o čtyři roky později zrušil s tím, že uživatelé mají používat jinou jeho aplikaci. Podobně zmateně působí i poslední informace kolem komunikační aplikace Hangouts.

The Google Cemetery
The Google Cemetery

Ukončování se týká i služeb, které měly sice (z pohledu Googlu) nevelkou, ale oddanou uživatelskou základnu. Namátkou můžeme jmenovat například nadstavbu poštovní schránky Inbox by Gmail či RSS agregátor Google Reader.

Hřbitov Googlu tak připomíná webové i mobilní aplikace a služby, se kterými se jejich uživatelé museli nedobrovolně rozloučit. Z posledních hrobečků jmenujme například třetí pokus vyhledávacího giganta o vybudování sociální sítě v podobě Google+, která bude ukončena v příštím roce. Jedním z údajných důvodů „odchodu na věčnost“ jsou bezpečnostní problémy.

Zabito Googlem

V podobném duchu se nese i další stránka Killed by Google, obsahující kromě služeb a aplikací také hardware, jako jsou například tablety Google Pixel C a Nexus 7 nebo telefony Google Pixel XL, Nexus 5 a další zařízení, kterým skončila podpora.

Killed by Google
Killed by Google

Tato stránka s otevřeným zdrojovým kódem obsahuje více než stovku náhrobků, přičemž nejstarším „obyvatelem“ je program Google Deskbar (2003-2006), fungující svého času jako malé okno na panelu úloh, které umožňovalo uživatelům vyhledávat bez nutnosti spouštět jakoukoli další aplikaci.

Samozřejmě je nutné podotknout, že ne všechny hrobečky mají stejný výsledek – tedy absenci dané služby v portfoliu Googlu. Často byl daný produkt nahrazen novějším, případně integrován do jiného. V některých případech bylo tímto způsobem také řešeno vzájemné překrývání či duplikování funkcí.

Komunikátory Googlu: Který přežije a který se změní?

Diskuze (32) Další článek: ELONOVINKY: Nemusí zůstat jen u aut, Tesla může překvapit elektrickým autobusem či letadlem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,