Li-Ion | Mobilní telefon | OnePlus

OnePlus představil „optimalizované nabíjení“ – softwarové vylepšení, které prodlouží životnost baterie

Na probíhajícím veletrhu CES nechybí ani čínská značka OnePlus (dceřiná společnost Oppo), která zde ukázala technologii zatmívacího skla, skrývající optiku zadních fotoaparátů na telefonu Concept One. Další novinku bychom mohli označit spíše jako softwarové vylepšení, které by však mohlo fungovat i v jiných segmentech.

OnePlus totiž představil funkci Optimized Charging (optimalizované nabíjení), jejímž cílem je zajistit delší životnost baterie v zařízení. Chce tak oddálit okamžik, kdy kapacita akumulátoru přestane stačit na alespoň jeden den běžného provozu.

Optimalizované nabíjení

Již v minulosti se někteří výrobci pokusili oddálit postupnou degradaci baterie implementací softwarových řešení, která zabraňovala tomu, aby akumulátory zůstávaly dlouhodobě nabité na 100 %. Různé implementace představily například firmy Asus či Apple, a dokonce i automobilka Tesla. Nyní se přidává OnePlus s vlastní verzí této funkce.

Jednou z příčin degradace baterie je běžné chování uživatelů, kteří připojují telefon k nabíječce před usnutím. Akumulátor se tak během několika hodin nabije a další hodiny čeká plně nabitý (a průběžně dobíjený) v nabíječce. Problém je v tom, že lithium-iontové baterie nemají rády, když jsou dlouhodobě udržovány na plné kapacitě. Čím déle zůstane baterie plně nabitá, tím více se to projeví na jejím opotřebení, což má za následek úbytek kapacity.

Tesla se rozhodla bojovat proti tomuto problému u svých elektrických automobilů tím, že řidičům nabízí možnost omezit nabíjení baterie vozidla tak, aby se nikdy „nenaplnila“ nad určité procento. Asus umožňuje uživateli nastavit čas nabíjení a Apple využívá k určení způsobu nabíjení behaviorální učení.

Jak na to jde OnePlus?

Funkce Optimalizované nabíjení od OnePlus funguje podobně a kombinuje výše uvedené metody. Akumulátor je tedy na plnou kapacitu nabit až těsně před okamžikem, než ho majitel začne používat. Čas, kdy má být nabíjení dokončeno, předpovídá na základě nastavení budíku, událostí kalendáře a analýzy obvyklých návyků uživatele.

V praxi to tedy funguje tak, že telefon se nejprve nabije na 80 % kapacity. Pokud lze předpokládat, že uživatel nebude mobil potřebovat, protože spí, nabíjení se pozastaví a spustí se až 100 minut před předpokládaným časem probuzení, během kterých se baterie nabije na 100 %. Akumulátor tak bude po většinu noci nabit jen na 80 %, ačkoli je telefon připojen k nabíječce.

Funkci optimalizovaného nabíjení již čínský výrobce vyzkoušel v rámci testovacího programu na telefonech OnePlus 7 a 7 Pro jako součást své nadstavby Oxygen OS Open Beta 7. Pravděpodobně se v dohledné době dočkáme stabilního vydání i pro další modely této značky. S ohledem na skutečnost, že funkci ochrany baterie nabízí už několik výrobců, můžeme předpokládat, že by ji Google mohl implementovat do některé z příštích verzí Androidu.

Diskuze (23) Další článek: Sonos žaluje Google. Chromecast, Home a další údajně vznikly jen díky jeho technologiím

Témata článku: Apple, Google, Android, Li-Ion, Čína, Asus, Mobilní telefon, Energie, Baterie, CES 2020, Akumulátory, OnePlus, Tesla, Životnost baterie, Chování uživatelů, Oppo, CES, Životnost, Nabíjení, Akumulátor, Kter, Vylepšení, Mobilní telefony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy