On-line půjčovny filmů a her

Jak fungují a co nabízejí internetové půjčovny filmů a počítačových her.

Video on Demand

S poměrně velkým mediálním humbukem byla 11. listopadu spuštěna služba Movielink (dostupná ale je zatím pouze pro uživatele ze Spojených států). Na projektu se podílí pět největších filmových společností světa - Sony Pictures Entertainment, Universal Studios, Paramount Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer a Warner Bros. Po více než měsíci provozu jsou reakce uživatelů poněkud rozpačité.

Služba měla za úkol alespoň částečně omezit rozmáhající se vlnu šíření nelegálních kopií filmů na internetu, především v sítích jako Kazaa, Direct Connect a podobně. Dalším cílem samozřejmě bylo také vydělat na novém trendu, kterým je sledování filmů na monitorech osobních počítačů. Nápad to byl celkem dobrý, provedení však trochu pokulhává. Celá záležitost má sice pár kladů, ale mnohem víc záporů.

Movielink toho oproti klasickým půjčovnám příliš nenabízí, spíše naopak. Hlavním problémem je asi cena služby za stažení či online shlédnutí filmů. Ta je srovnatelná se zapůjčením na DVD nosiči v běžné půjčovně, tedy kolem tří až čtyř dolarů. Zákazník navíc musí protrpět nejprve instalaci obslužného programu (jenž se stará o stažení, správu a hlavně mazání souborů) a v neposlední řadě také samotné stahování snímku s velikostí kolem 500 až 700 MB. Půjčovní doba filmu je navíc krátká - pouhých 24 hodin, což je oproti týdnu v klasické půjčovně doslova směšné.

Osobně si však myslím, že největší problém Movielinku je v omezeném počtu titulů, které nabízí - opět ve srovnání s klasickou půjčovnou. I přes velkou snahu jsem zde nenašel žádný film, jenž by mi stál za zaplacení požadovaného poplatku a zhruba hodinové čekání na jeho stažení.

Stejnou službou jako zmíněný Movielink je CinemaNow. Ačkoliv jsou stránky tohoto serveru z designového hlediska nepříliš povedené, paletou titulů a nabídkou služeb Movielink překonává na celé čáře. CinemaNow nabízí nepoměrně víc filmů než Movielink, přičemž některé jsou k dispozici zdarma. Není navíc potřeba instalovat žádný obslužný program a samotné zakoupení, respektive zaplacení půjčovného, je věcí okamžiku. Kromě klasického půjčování filmových titulů by měl server v dohledné době nabídnout také sledování zápasů a dokumentů z kanadsko-americké NHL či globální rozšíření i do zemí mimo Severní Ameriku.

Drobným problémem, nejspíše obou služeb, je kvalita obrazu. Při sledování filmu Erin Brockovich z CinemyNow byla v závěrečných fázích kvalita obrazu občas přinejmenším diskutabilní. Nelze samozřejmě srovnávat kvalitu z DVD nosiče a filmu staženého z internetu, nicméně se domnívám, že většina uživatelů by raději stáhla soubor o několik desítek MB větší, pokud by byla zaručena jeho stabilní kvalita od začátku až do konce.

Další budoucnost videa-on-demand zatím nejsem schopen odhadnout. Dá se sice předpokládat, že časem bude tento formát velmi oblíbený, ne však v takové podobě, v jaké je nabízen dnes. Pokud budou chtít provozovatelé těchto služeb dosáhnou opravdu masového rozšíření a omezit piráctví na minimum, je nejprve potřeba zauvažovat nad cenou. Dle mého názoru je současná částka zbytečně přehnaná. Osobně bych byl ochoten zaplatit za jedno shlédnutí filmu maximálně 1,5 dolaru.

Kromě Movielinku a CinemyNow nabízejí/nabízely služby videa on demand také další subjekty. Za zmínku stojí SightSound - žádné velké hollywoodské trháky zde však nehledejte. Svého času byl jedním z největších poskytovatelů také Intertainer. Společnost nyní vstoupila do soudní bitvy s AOL Time Warner, Sony, Universal a Movielinkem, takže asi 147 tisícům registrovaných uživatelů zůstaly jen oči pro pláč. Příští rok chtěl svou troškou do mlýna přispět také Disney a jeho Movies.com. Poté co se nedohodl s hlavním partnerem, společností Fox Entertainment Group, z těchto plánů sešlo.

Games on Demand

Po tom, co terén oťukli kolegové ze společností nabízejících online půjčovny filmů, přichází na internet i další podobná služba. Tentokrát se jedná o nabídku počítačových her. První vlašťovkou se stal portál Yahoo a jeho Games on Demand.

Internetové půjčování her mi přijde, narozdíl od nynější filmové obdoby, mnohem smysluplnější. Minimálně v tom, že za relativně nízkou částku můžete hru před zakoupením pořádně vyzkoušet. Za necelých pět dolarů lze takto "propařit" plné tři dny. Mnozí sice namítnou, že vyzkoušet hru lze i zdarma v jejím demu, ale z dema se těžko dozvíte například to, že jí lze komplet dohrát za několik hodin. Pokud takto srovnám cenu nové hry, která v USA činí zhruba 50 dolarů, a možnost její zápůjčky za 5, vychází mi relativně ekonomicky výhodnější si hru půjčit.

I když Yahoo Games on Demand vypadá lákavě a přímo volá po vyzkoušení, zaráží mně jedna věc - u všech her chybí popis systémových požadavků, a to i přesto, že u přehledu každé z nich je i příslušný "chlívek". Ten však zatím nabízí pouze jednu větu "This is a list of details of what your need to play compared to your computer".

Kromě Yahoo zatím neexistuje žádná podobná služba, ačkoliv některé americké herní portály ji již na svých stránkách anoncují. Všechny jsou však zatím ve fázi "Coming soon". Jak dlouho "soon" potrvá se však žádný z nich v této chvíli říct neodvažuje.

Diskuze (24) Další článek: Rok 2003 začíná

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,