Omnibook XE3: velmi široký záběr

Proč? Tato novinka společnosti Hewlett-Packard totiž uspokojí všechny, kteří potřebují pracovat, obchodovat, prezentovat, brouzdat Internetem nebo se jen bavit. Má zkrátka vše, co má notebook mít.
Tento článek vyšel v Computeru 2/01 dne 8. února 2001

Libor Kříž: Proč? Tato novinka společnosti Hewlett-Packard totiž uspokojí všechny, kteří potřebují pracovat, obchodovat, prezentovat, brouzdat Internetem nebo se jen bavit. Má zkrátka vše, co má notebook mít. Dostačující výkon a všechny důležité komponenty, které vytvářejí na jakémkoli místě mobilní kancelář.

Výkonově na špici

Omnibook XE3 jsem měl možnost testovat dostatečně dlouhou dobu a během ní jsem se přesvědčil, že notebooky této třídy vládnou opravdu kvalitními mobilními schopnostmi. Klasické kancelářské programy obsloužil velmi rychle, s připojením a prací na Internetu neměl problémy a dokonce ani s přehráváním filmu z DVD-ROM mechaniky. Standardně dodávaných 64 MB paměti bych ovšem doporučil rozšířit na 128 MB (max. 256 MB) zvláště pro ty z nás, kteří si při práci spouštějí audio nebo video soubory. Pohonem HP OmniBoook XE3 (v mnou testované verzi) byl procesor Intel Pentium III 700 MHz, na který si v koexistenci s ostatními hardwarovými komponentami snad ani nelze stěžovat.

Pěkná podívaná

Vysoce kontrastní 15" TFT displej poskytoval výbornou viditelnost za ostrého slunce i šera. Omnibook XE3 podporuje tzv. duální zobrazení; je tedy možné využít například PowerPoint k prezentaci na obchodním jednání (výstup na projektor) a soukromé „taháky“ v klidu a soukromí předčítat z obrazovky. Interní reproduktory sice vašemu domácímu audio systému nestačí, ovšem pro účel, který mají plnit, je jejich výstup až překvapivě čistý.

Co by nemělo chybět?

HP XE3 obsahuje (samozřejmě) vypínač napájení, tlačítko klidového režimu a tlačítka pro rychlé spuštění programovatelná uživatelem! Dotekovou podložku lze kdykoliv vypnout. Klasické audio cédéčko můžete přehrávat a proces samotný řídit a ovládat i při vypnutém notebooku. K tomu slouží tlačítka a displej na spodní straně. Zvuková karta je kompatibilní s technologií Sound Blaster Pro. Klávesnice je pro psaní delších dokumentů příjemná; zpětný odpor je dostačující, takže klávesnice tzv. neplave.

Pokud bych přemýšlel o pořízení mobilního „kolegy“, uvažoval bych o takovémto stroji. Nepotřebujete-li velké množství výměnných šachet, kterými lze notebook hardwarově modifikovat (například pro dlouhou práci bez elektřiny vložit místo DVD mechaniky další baterie) pro více situací i uživatelů, koupí neprohloupíte.

Plusy a minusy
+ programovatelná tlačítka
+ aplikační výkonnost
+ TFT displej
- dotyková podložka
notebook Hewlett-Packard Omnibook XE3
Zdroj: Hewlett-Packard, Praha
Telefon: (02) 61 30 71 11
Cena: 99 920 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok (možnost rozšíření na 3 roky)

Naměřili jsme

CPU 1 873
FPU 927
Multimedia Int. 3 757
Multimedia FP 4 601
Drive index 9 637
Memory Int. 320
Memory FP 361
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001

Parametry

procesor Intel Pentium III 700 MHz
čipset Intel 440BX Mobile
paměť 64 MB PC100
pevný disk 10 GB
displej 15“ (duální zobrazení) XGA TFT
grafika S3 Inc. Savage 4 MB
síť, modem ESS Data/Fax/Voice modem, Fast Ethernet Adapter
mechaniky FDD NEC 3,5“, MATSHITA 8x DVD-ROM
porty 2x COM, 1x LPT, 2x USB, PS/2, IrDA, VGA, TV-Out, RJ-11,
rozměry v/š/h 4,14 x 33,1 x 27,61 cm, 3,58 kg
software Windows 98, McAfee VirusScan, MusicMatch Jukebox, Mediamatics DVD Express, Adobe Acrobat Reader 4.0, Fax QuickLink III, HP DiagTools 2.2

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (2) Další článek: Dnes začíná LinuxExpo 2001 v Praze

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Široký záběr, Pohon, VG TV, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Omni, Pěkná podívaná, Sir, Ostré slunce, Dlouhá záruka, Záběr, Mobilní čipset, Savage, Dostačující výkon, Klasické audio


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 128


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11