Omezení neonacistů na Internetu soudem?

Rozhodnutí pařížského soudu o možnosti zablokování neonacistického serveru francouzskými poskytovateli Internetu se zatím nekoná…co bude?
Zda by toto rozhodnutí bylo nebo nebylo pro další země precedentem, se uvidí, pravdou však zůstává, že ve Švýcarsku už tři hlavní poskytovatelé svým klientům přístup na tento server front14.org zablokovali.

Jedná se americký portál, na němž je umístěna řada rasistických a neonacistických stránek (mimochodem včetně jedné nejmenované české organizace – s odkazem v podobě české vlajky se svastikou). Stránky tohoto typu se na Internetu začaly objevovat asi kolem roku 1995. V současné době se na Internetu vyskytuje přibližně 3000 stránek s neonacistickým zaměřením, jak zjistilo newyorské středisko pro boj proti rasistickým ideologiím. Nejvíce jich je umístěno v USA, řada je jich také ve Skandinávii a v Rusku.

Francouzské protirasistické organizace požadují, aby poskytovatelé internetového připojení ve Francii zamezili svým klientů přístup na tento portál. Soud to pokládá ale za složitější otázku a chce vyslechnout argumenty ze všech možných i nemožných stran, od zástupců providerů až po novináře, filosofy a odborníky na právo.

Poskytovatelé Internetu ve Francii přijímají odpovědnost za přístup na tyto stránky, jsou však toho názoru, že tento problém by se měl řešit spíše parlamentní cestou. Odkazují mimo jiné na zákon z loňského srpna, podle něhož nemohou zasahovat do obsahu.

Soudní řízení má trvat až do konce září a před soudem mimochodem stane i provozovatel francouzských stránek uvedených na tomto webu..

Zavedení právních limitů pro Internet je složité, mnoho lidí jej považuje za oblast, kde „si každý může dělat, co chce“. Ale problém by neměl být v tom, zda takové či onaké stránky zakázat, jelikož jsou v současném světě neakceptovatelné v rámci určitého společenského konsensu, to dozajista probíhá v každé době a v každé společnosti s určitým hodnotovým systémem.

Problém je v tom, je-li nutná cenzura v jakémkoliv přístupu k informacím (za což ostatně tento web nepovažuji), a pokud tyto stránky budou postaveny mimo zákon, jakým způsobem se dá toto rozhodnutí zneužít.

Diskuze (12) Další článek: LCD monitor Lite-On pod dvacet

Témata článku: Internet, Soudy, Určitá doba, Soud, Omezení, Složitý způsob, Precedent

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vznikají filmové efekty

Test ATX skříní a externích disků

Znáte svá práva při reklamaci?

Průvodce první instalací NASu