Omezení neonacistů na Internetu soudem?

Rozhodnutí pařížského soudu o možnosti zablokování neonacistického serveru francouzskými poskytovateli Internetu se zatím nekoná…co bude?
Zda by toto rozhodnutí bylo nebo nebylo pro další země precedentem, se uvidí, pravdou však zůstává, že ve Švýcarsku už tři hlavní poskytovatelé svým klientům přístup na tento server front14.org zablokovali.

Jedná se americký portál, na němž je umístěna řada rasistických a neonacistických stránek (mimochodem včetně jedné nejmenované české organizace – s odkazem v podobě české vlajky se svastikou). Stránky tohoto typu se na Internetu začaly objevovat asi kolem roku 1995. V současné době se na Internetu vyskytuje přibližně 3000 stránek s neonacistickým zaměřením, jak zjistilo newyorské středisko pro boj proti rasistickým ideologiím. Nejvíce jich je umístěno v USA, řada je jich také ve Skandinávii a v Rusku.

Francouzské protirasistické organizace požadují, aby poskytovatelé internetového připojení ve Francii zamezili svým klientů přístup na tento portál. Soud to pokládá ale za složitější otázku a chce vyslechnout argumenty ze všech možných i nemožných stran, od zástupců providerů až po novináře, filosofy a odborníky na právo.

Poskytovatelé Internetu ve Francii přijímají odpovědnost za přístup na tyto stránky, jsou však toho názoru, že tento problém by se měl řešit spíše parlamentní cestou. Odkazují mimo jiné na zákon z loňského srpna, podle něhož nemohou zasahovat do obsahu.

Soudní řízení má trvat až do konce září a před soudem mimochodem stane i provozovatel francouzských stránek uvedených na tomto webu..

Zavedení právních limitů pro Internet je složité, mnoho lidí jej považuje za oblast, kde „si každý může dělat, co chce“. Ale problém by neměl být v tom, zda takové či onaké stránky zakázat, jelikož jsou v současném světě neakceptovatelné v rámci určitého společenského konsensu, to dozajista probíhá v každé době a v každé společnosti s určitým hodnotovým systémem.

Problém je v tom, je-li nutná cenzura v jakémkoliv přístupu k informacím (za což ostatně tento web nepovažuji), a pokud tyto stránky budou postaveny mimo zákon, jakým způsobem se dá toto rozhodnutí zneužít.

Témata článku: Internet, Soudy, Složitý způsob, Precedent, Soud, Určitá doba

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Standa 23. 4. 2002 12:12:57
  Dobry den,
  jmenuji se Standa a studuji v patem rocniku na jedne VS v...
 • rado 11. 9. 2001 17:21:45
  vystavovanim detskeho porna sa nepriamo PODPORUJE pořizovani.
  Lenze...
 • Pavel 10. 9. 2001 19:31:55
  Podle mě je v pořádku dětskou pornografii vystavovat, ale už je samozřejmě...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky