Olympus E-20P: digitál nejen pro profíky

Fotoaparát Olympus E-20P je výborně zpracovaná digitální jednooká zrcadlovka s rozlišením 5 megapixelů v hořčíkovém těle se širokou škálou nastavení a perfektní obrazovou kvalitou. Zkrátka digitál, po kterém s chutí sáhne nejeden profesionál.
Tento článek najdete v časopisu Computer 2/02, který vyšel 31. 1. 2002.
Jindřich Špaček

Pod kapotou
E-20P je vybavena opticky kvalitním zabudovaným zoom objektivem s rozsahem ohniskových vzdáleností 35–140 mm (vztaženo ke kinofilmu) a vysokou světelností F 2,0–2,4. Dalo by se říci: škoda, že E20P nemá výměnné objektivy. Rozsah zoomu je však dostačující pro většinu fotografických situací. Pokud by však bylo třeba použít objektiv s větším úhlem záběru (širokoúhlý) nebo naopak s menším úhlem záběru (teleobjektiv), je možné si přikoupit předsádky, které případné problémy vyřeší.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv je vybaven vypínatelnou funkcí automatického zaostřování s možností zablokování zaostření – autofocus lock. Autofokus je pomalejší a nemá možnost kontinuálního sledování pohybujících se objektů. Fotoaparát se tedy příliš nehodí pro fotografy, kteří fotografují například sport.

Silnou stránkou Olympusu je měření expozice. K dispozici je několik způsobů měření: digitální ESP měření (vhodné pro většinu běžných obrazů), zvýhodněný střed a bodové měření expozice Přepínání mezi jednotlivými způsoby pomocí tlačítka a otočného voliče je snadné a rychlé. Ve všech režimech měření lze ručně nastavit korekci expozice v rozsahu tří stupňů.

K záznamu fotografií můžete použít dva typy médií: SMART MEDIA karty a Compact Flash karty. Obě můžete mít ve fotoaparátu souběžně a pomocí jednoho tlačítka mezi nimi přepínat. K uložení snímků si můžete zvolit formáty RAW, TIFF a JPEG v několika stupních komprese i rozlišení.

Dále je fotoaparát vybaven vestavěným TTL bleskem s možností redukce červených očí a synchronizace na druhou lamelu závěrky, možností automatického i ručního nastavení vyvážení bílé, naklápěcím barevným TFT LCD monitorem, X-kontaktem na připojení externích studiových zábleskových světel, kolejničkami pro připojení výkonného TTL blesku, makro režimem atp.

V záběru
Hned na první pohled si E-20P získala moje sympatie díky kvalitnímu provedení a hořčíkovému tělu. Velmi příznivě hodnotím dostupnost všech nastavení (expozice, korekce, AF, MF) jako u profesionální kinofilmové zrcadlovky. Chvíli jsem si musel zvykat na rozmístění jednotlivých ovládacích tlačítek, ale druhý den mi již ovládání fotoaparátu nečinilo žádné potíže.

Rozlišení fotoaparátu (5 mega) je již zcela dostatečné i pro pořizování větších zvětšenin. Ve formátu RAW a TIFF má jeden snímek velikost přibližně 15 MB. Perfektní je i barevnost a ostrost snímku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázky byly pro účely webu zmenšeny na rozměr 1024×768, jejich velikost je 80 až 246 kB.

Na web i do tisku
Tento digitální fotoaparát se již zbavil nedostatků, které byly často terčem kritiky uživatelů klasických fotoaparátů (malé rozlišení, nevěrné barvy, velká prodleva spouště, energetická náročnost…) a mění jejich pohledy na digitální současnost. Mnohé zakázky lze realizovat ve velmi krátké době, bez rizika špatně exponovaných snímků, nebo případného selhání laboratoře a s prakticky nulovými náklady na materiál.

Výstupy z E-20P rozhodně nejsou vhodné jen na webové prezentace – bez problému je lze použít i na předlohy k tisku. Přestože se cena 84 990 Kč (platí od února 2002) může zdát vysoká, odpovídá kvalitě a výkonu fotoaparátu a v této cenové hladině bude jen těžko hledat konkurenta.

Plusy/minusy

+ vybavenost funkcemi
+ vynikající obrazová kvalita
+ možnost bodového měření expozice
pomalý autofokus, bez možnosti sledování pohybujících se objektů
malý rozsah nastavení citlivosti filmu – ISO 80–320
zabudovaný objektiv

Parametry

typ fotoaparátu jednooká zrcadlovka typu „vše v jednom“
snímací prvek CCD, 5,2 mil. pixelů (4,95 mil. pixelů efektivních)
objektiv> 35–140 mm F 2–2,4; AF, MF
expoziční režimy P (automatický), A (preference clony), S (preference času), M (manuální)
max. výst. rozlišení a formát 2 560 × 1 920 bodů, JPEG, TIFF, RAW
paměťové médium CompactFlash I, II, Microdrive, Smart Media
komunikační rozhraní USB, video výstup
LCD výklopný TFT LCD – úhlopříčka 45 mm, 118 000 pixelů
napájení 2× lithiový bateriový blok CR-V3, 4¸× AANiMH/ NiCd baterie
rozměry (š × v × h) 128,5 × 103,5 × 161 mm
hmotnost (bez akumulátorů) 1 050 g
> údaje odpovídající kinofilmu , AF = autofocus, MF = manuální zaostřování

digitální jednooká zrcadlovka Olympus E-20P
Zdroj: Olympus C&S, Praha
Telefon: (02) 21 98 52 11
Cena: 84 990 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky

Diskuze (10) Další článek: Chcete si vydělat 10 000 USD?

Témata článku: Studiové blesky, Klasický fotoaparát, Digit, Profík, Lithiová baterie, Velká prodleva, Vysoký rozsah, Hořčíkové tělo, Vynikající obraz, Jednooká zrcadlovka, Měření, Malý rozsah, Červené tlačítko, Objektivy, Studiová světla, Kinofilmy, Preference, Nulový náklad, Případné selhání, Malý objekt, Digitální fotoaparáty olympus, Olymp, Vysoká náročnost, Krátká vzdálenost


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky