Olympus C-3030Z - Standardní vybavení

Paměťová...

Paměťová kapacita

Mrzí mě, že musím pořád dokola poukazovat na příliš malou paměťovou kapacitu standardně dodávaných médií. Nejinak je tomu i u C-3030Z. 16MB je zkrátka pro „třímegáč“ málo, přičemž jako základ bych viděl kapacitu dvojnásobnou.

Akumulátory, nabíječka, externí zdroj

Olympusí Ni-MH tužkové akumulátory a kapacitou 1500mAh jsou sice výborné, ovšem v základní výbavě je bohužel nenaleznete. Lithiové baterie CR-V3, které součástí balení jsou, mají kapacitu (a cenu) mimořádnou, ale zároveň se bohužel nedají nabíjet. To by mi nevadilo, kdyby byl v krabici přiložený externí zdroj. Chyba lávky, nic takového.

Software

K fotoaparátu jsou už tradičně přibalené dva programy: Olympus Camedia Master a Olympus Camedia Suite. Vězte ale, že použitelný je pouze ten první, jelikož jenom on podporuje stahování fotografií přes USB. Tím chci říct, aby jste v tomto případě na Twain klidně zapomněli. Přiznám se, že na tento fakt nemám vyhraněný názor. Na jednu stranu to sice považuji za zápornou vlastnost, protože mi Olympus neumožňuje stahovat fotky rovnou do Photoshopu, jemuž barevnému zobrazení přece jenom věřím více. Z pohledu běžného uživatele však absence Twainu nemusí znamenat vůbec žádnou nevýhodu, jelikož má takříkajíc „všechno v jednom“. Rozhraní fotoaparát-počítač, archivační software i základní bitmapový editor. Samotný program patří k lepšímu průměru. Umí veškeré potřebné funkce, slušná je i nabídka editačních možností a to včetně automatického vyladění podání fotografie funkcí InstantFix, která ve většině případů pracuje bezvadně. Jediné, co mi na Camedia Master vadí, je šnečí rychlost při generování náhledů fotek.

Manuál

Uživatelské příručky bývaly vždy silnou stránkou Olympusu. Minulý čas je ale bohužel zcela na místě. Manuál je sice hezky český, ovšem obsahová stránka je dost mizerná. Jestliže dříve obsahovaly Olympusí příručky detailní popisy jednotlivých funkcí, z nichž i nepoučený amatér pochopil „která bije“, pak nyní se dozvíme jen strohá fakta o tom, jak tu či onu funkci zprovoznit. Škoda, osobně to beru jako krok zpět.

Ostatní

Součástí standardní výbavy je také maličký IR ovladač s membránovými tlačítky, který je možné bez obav o poškození neustále nosit s sebou v kapse. Vzhledem ke kategorii fotoaparátu nebude jeho použití zaměřené na rodinné snímky s fotografem v záběru, nýbrž spíše pro ovládání přístroje na stativu při studiové dokumentární fotografii a jiných příležitostech.

Standardní vybavení - hodnocení

Kapacita paměťové karty je v rámci obecných zvyklostí standardně malá, přičemž opět dodávám, že se jedná o nešvar obvyklý u všech výrobců digitálních fotoaparátů.
Horší situace je u energetické výbavy. Absenci akumulátorů s nabíječkou hodnotím jako hrubé porušení „společenských konvencí“, což se významnou mírou podepisuje na celkovém hodnocení standardního vybavení.
Ani manuál si pro svou strohost také nezaslouží pochvalu, i když je ale třeba vyzdvihnout, že je aspoň v češtině, což není vždy zvykem.
Dodávaný software je dobrý, Twain nehodnotím - viz komentář výše.
IR ovladač není k zahození, pořiďte si ale brašničku, jelikož ta v základní výbavě není. Osobně bych tento foťák „na volno“ nenosil.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Olympus C-3030Z
 Standardní vybavení: 4 body (max. 10)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Software, Obrazová vlastnost, Minulý čas, Nabíječka, Detailní snímek, Lithiová baterie, Detailní záběr, Olympus, Stativy, Absence, Editační funkce, Slušná výbava, Pochvala, Jediná nabíječka


Určitě si přečtěte

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

Vyzkoušeli jsme špičkovou meteostanici. Má Wi-Fi a na webu kreslí podrobné grafy

** Vyzkoušeli jsme špičkovou poloprofesionální meteostanici ** Má skvělou venkovní sondu a Wi-Fi ** Data posílá na Weather Underground

Jakub Čížek | 20

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny