Olympus C-2100 UZ - Obrazová kvalita, referenční snímky

Technická poznámka: pokud to v...

Technická poznámka: pokud to v komentáři není výslovně uvedené, nebyly snímky kromě snížení rozlišení nijak upravované. Komprese JPEG je nastavená vždy tak, aby nedošlo k degradaci původních obrazových dat.

Ultrazoom

U tohoto digiťáku ani nemohu jinak, než začít ukázkou rozsahu objektivu.

První dva snímky simulují rozsah běžného zoomu, kterým disponuje každý druhý digiťák - nejširší ohnisko 38 mm a něco kolem 90ti milimetrů.
Následující ukázky už ale zasahují do „delších“ sfér.

První fotografie druhé dvojice je pořízená stále ještě optikou. Jde o nejdelší ohnisko - 380 mm. U druhé už zapracoval digitální zoom a to tak, že na maximum. Ohnisko tedy odpovídá 1047 mm eq. kinofilmu. Zde je už vidět jisté změkčení hran, i když na vině je do značné míry nekvalitní světlo, což si budeme ilustrovat na následujících demosnímcích.

Věřte nebo nevěřte, zatímco první fotografie je pořízená s maximálním optickým ohniskem, druhá pochází „z dílny“ digitálního zoomu. Kvalitní světlo zde (jako u každé fotografie) sehrálo významnou roli a výsledek stojí za koukání. Přiznávám, že při focení těchto záběrů jsem byl zapřený o dopravní značku, ale první čtyři snímané byly z ruky bez opory.


Všechny snímky byly pořízené při plošném měření expozice bez korekce.

Makro

Minimální předmětová velikost - 6,7 cm. Jednoduše slušný nadprůměr. Jsou foťáky umožňující vyplnit obrazovou plochu mnohem menšími předměty, ale jsou také přístroje, kterým dělá problém vyfotit třeba klávesnici bez okrajů na snímku.

JPEG versus TIF

O digiťácích Olympusu je všeobecně známo, že TIF mají jen do počtu. Ne, že by byl špatný, naopak - kompresní algoritmy JPEG jsou tak dobré, že fotit do TIFu je jen plýtváním místem na paměťové kartě.

Na webu, kde jsou snímky standardně uložené v JPEG samozřejmě nemá smysl porovnávat. Jestliže mi ale nevěříte, stáhněte si zdrojové soubory.

C2100.jpg (cca 320 kB) C2100.tif (5,5 MB !!!)

K demosnímku ještě jedna poznámka. Že je fotka pořízená s bleskem, to je pravděpodobně jasné na první pohled. Ale pozor, přestože se jedná o poměrně malou předmětovou vzdálenost, byla nastavená korekce blesku +1EV! Fotografii jsem pořizoval v režimu clonové priority, kdy blesk jakoby pouze přisvětloval. Nejde ale o klasickou synchronizaci s dlouhými časy závěrky, protože expoziční čas foťák nastavil na 1/50 sec. Pokud by korekce blesku do plusu nebyla použitá, snímek by byl dvoj- až trojnásobně tmavší a kontrastnější.

Vyvážení bílé - zataženo

V zamračeném sychravém počasí mají mnohé digiťáky sklon k studeně modrému nádechu. Ovšem jinak je tomu u C-2100.

První snímek - automatika, u druhého manuálně nastavené vyvážení bílé na „mráček“. A teď babo raď! Protože vím, jak scéna vypadala ve skutečnosti, mohu prohlásit, že ač je první fotografie studenější, odpovídá přesněji než druhý snímek, který je sice “hezčí“, ale méně barevně a tonálně korektní. V podobných případech asi bude záležet na vkusu uživatele.

Vyvážení bílé - žárovkové světlo

C-2100 patří ke generaci Olympusích digiťáků, které ještě nemají kalibraci vyvážení bílé. Tento handicap se projevuje zejména při focení za umělého osvětlení. Následující ukázka teplého žárovkového světla je ještě tou lepší stránkou mince.

Automatika vyvážení bílé na prvním snímku zklamala. Renomé přístroje poněkud vylepšuje druhá fotografie, u níž jsem WB manuálně nastavil na „žárovečku“. Ani tak ale není fotka ideální a snese pár minut úprav v bitmapovém editoru.

Vyvážení bílé - zářivky

Když jsem u předchozích demosnímků konstatoval, že Olympusu C-2100 UZ chybí kalibrace vyvážení bílé, tak právě při fotografování v zářivkovém světle je tato skutečnost vidět nejvíce.

Typická „zářivková“ fotka, kterou je první snímek této dvojice, pochází z foťáku, u nějž bylo WB nastavené na Auto. Pokusíme-li se mrtvolně zelené zabarvení korigovat aktivací předvolby pro zářivkové světlo, dopadne to jako na druhé fotografii. Je nutné říci, že se podání výrazně zlepšilo, avšak namodralý závoj také není to pravé ořechové. Nic naplat, softwarové úpravy budou nezbytné.
Jak vypadá použití automatických funkcí pro úpravy podobných snímků v různých bitmapových editorech, to si můžete přečíst v článku Automatické úpravy fotografií, kde jako demo posloužil právě tento snímek.

Pleťové odstíny

Pleťovku Olympus umí, to je známá skutečnost. Platí to i pro model C-2100? Bez výhrad. Mrkněte na fotečky:

U prvních dvou záběrů jsem experimentoval s vyvážením bílé. Světlo nestálo za nic a tak jsem zkoušel, co provede vyvážení bílé přednastavené pro tento účel, tedy „mráček“. Poznáte, která fotografie je na Auto a která na Zataženo? V tomto případě vyhovuje jak první automatika, tak i druhý „mráček“.
Nejlepší je samozřejmě třetí snímek, kdy provedlo neocenitelnou službu lehounké přiblesknutí vestavěným bleskem.

A jak vypadají pleťové odstíny, když je blesk hlavní světelným zdrojem?

No, na můj vkus by barevnost mohla být vyváženější. Na pleťových partiích se vcelku zbytečně střídají jak teplé tóny, tak i studené odstíny ve světlech. Velký kontrast je zapříčiněný nedostatkem okolního osvětlení, což je ale zase pocta pro autofocus. Ne každý digiťák dokáže korektně zaostřit skoro ve tmě!

Softwarové úpravy ostrosti

Tedy abych byl přesný, jde o úpravy ostrosti ve fotoaparátu, takže podtitulek měl možná znít: Firmwarové úpravy ostrosti. První snímek představuje aktivaci funkce Soft - změkčení ostrosti, druhý je Normal a třetí Hard - zvýšení hranové ostrosti.

Osobně bych k těmto ukázkám dodal malou poznámku. Olympusí digiťáky mají až na malé vyjímky (např. C-2500L s progresivním snímačem) poměrně měkké podání fotografií. Zejména u příkladu s portrétem je to vlastnost příjemná. Kdo je ale perfekcionista přes ostrost, tomu doporučuji trvalé nastavení softwarového ostření - Hard. Na fotkách je to poznat výrazně a není třeba mít obavy ze zubatých hran apod.

Efekty

Nebudu zbytečně zdržovat. Zde je „originál“.

„Kreativec“ si může vybrat ze čtyř efektů. První dva jsou jasné, pouze ke druhé dvojici malý komentář. Foťák se jak je vidět snaží o jakousi fotografiku - pérovkové černobílé podání buď v pozitivu nebo v negativu. Co mě to ale stálo námahy, než jsem tyto fotky udělal! Ne, není to jen o tom, že si v menu aktivujete příslušnou funkci. Ještě nějakou dobu budete muset laborovat s nastavením expozice, protože nechat tento záběr na automatice, pak by na snímcích byla buď černá nebo bílá plocha. Pro objektivitu musím dodat, že hodně také záleží na námětu.

Obrazová kvalita - hodnocení

V podstatě až na zakolísání při umělém osvětlení a fotografování pleťovky s bleskem, nemám zásadních výhrad. Expozice je přesná, barevnost mimo zmíněné vyjímky velmi dobrá až vynikající, ostrost jak jsem již uvedl příjemná, takže... Bohužel to vyvážení bílé nemohu prominout.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Olympus C-2100 UZ
 Obrazová kvalita: 25 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Cambridge SoundWorks Digital: detailní záběr

Témata článku: Bílá plocha, Kreativec, Hard, Známá skutečnost, Olymp, První komentář, Baby, Umělé osvětlení, Obrazová vlastnost, Blesky, Handicap, Slušné renomé, Třetí snímek, Digitální fotoaparáty recenze, Obrazová kvalita, První snímek, Snímek


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF