Olympus C-2100 UZ - Konstrukce a ovládání

Nepočítám-li model E-100 RS, pak celkově je tento digiťák asi nejvíce podobný starší C-2500L....

Nepočítám-li model E-100 RS, pak celkově je tento digiťák asi nejvíce podobný starší C-2500L. Designéři vytvořili dle mého vkusu málo líbivý fotoaparát, což ještě podtrhuje lacině se tvářící stříbrný nástřik plastových dílů, které vyjma opláštění tubusu objektivu lehkým kovem na přístroji dominují.

Můj subjektivní názor však nemusí každý sdílet a navíc není tak důležitý jako ergonomie. Ta je naopak na skvělé úrovni, přičemž jedinou chybičku shledávám v malé hmotnosti digiťáku. Už jen vzhledem k dlouhému nejužšímu ohnisku mohl být foťák klidně dvakrát tak těžší, aby lépe „seděl v ruce“. Jinak se ovšem C-2100 drží naprosto přirozeně, ovládací prvky jsou v dosahu prstů pravé ruky, zkrátka stará dobrá škola, vycházející z dnes už pomalu historického modelu C-2000Z.
Rozložení ovládacích prvků je téměř shodné jako u modelů řady C-20XX a 30XX. Zbytečnou novinkou je hlavní vypínač, který představuje mezikruží pod hlavním kruhovým voličem. Nevím proč tvůrci prostě neponechali na kruhovém voliči polohu OFF tak, jako to má např. C-3030. Ale budiž.

Hornímu panelu dominuje rozměrný stavový displej, zobrazující poměrně značné množství informací. Příznivé je také, že pro některé funkce nemusíme „chodit do menu“, ale nastavují se pomocí tlačítek rozmístěných na těle přístroje (viz. např. tlačítka na fotografii), přičemž indikace je zobrazovaná právě na stavovém displeji. Na druhou stranu je ale také pravdou, že u přístroje, který zobrazuje menu v hledáčku už nemusíme stavovému displeji přikládat takový význam. Přesto však chválím.

Vestavěný blesk je výklopný, přičemž vyklopení je nutné provést manuálně pomocí páčky vlevo vedle blesku.

Jednou ze specialit tohoto fotoaparátu je objektiv. Už samotný desetinásobný rozsah budí úctu, a je-li navíc vybavený optickým stabilizátorem, je míra nadšení naplněná až po okraj. Veřejné tajemství říká něco o tom, že objektiv pochází z dílen Canonu. Bodejť by ne, když optický stabilizátor až na pokusy Nikonu zatím nikdo jiný nevyrábí. Ale my už víme, že digitální fotoaparáty (a nejen tyto) jsou jakousi skládačkou dílů od různých výrobců. (Kdysi se tomu říkalo dělba práce, ale ty doby už jsou naštěstí za námi.) Kromě uvedených skutečností je na objektivu příjemné i to, že disponuje závitem pro příslušenství o průměru 49 mm. Pro tento průměr lze již bez problémů koupit jakýkoliv filtr, předsádku apod. Přední objímka objektivu se pochopitelně neotáčí - zaostřování i zoomování je řešené jako vnitřní. To je ale u digitálních fotoaparátů na rozdíl od některých kinofilmových objektivů běžné.

Ostatní části C-2100 UZ jsou konstruované takříkajíc v duchu tradic značky.

Prostor pro čtyři tužkové akumulátory nebo dvě firemní lithiové baterie LB-01 tvoří jako obvykle ergonomická rukojeť opatřená protiskluzovým potahem. Plastová dvířka budí důvěru a není třeba mít obavy z jejich případného ulomení i při časté manipulaci. To stejné se ovšem nedá říci o dvířkách ukrývajících na levé straně fotoaparátu komunikační konektory. Osobně mám raději krytky z pružného plastu, které se po vytažení káblíků samy „připlácnou“ k tělu foťáku. Na druhém snímku si také lze povšimnout 5ti pinového konektoru pro externí blesk, krytého plastovým víčkem, jež zaručeně ztratíte po prvním odšroubování. Nad ním je umístěné točítko dioptrické korekce hledáčku. V levé části je také dobře vidět páčka pro vyklopení vystavěného blesku.

Na další fotografii se ještě vrátíme k rukojeti, která ve svých útrobách skrývá kromě napájecích zdrojů také slot pro paměťovou kartu SmartMedia. Zde je na místě pochvala, jelikož při každém otevření krytu LCD displej spolehlivě vypíše varovné hlášení Card-cover open, tedy česky řečeno: zavři dveře v..e! Ovšem pravé fotografické potěšeníčko zažijete při pohledu na tlačítko nad černým potahem rukojeti v levé horní části posledního snímku. Ano přátelé, je to AE Lock, neboli tlačítko pro zablokování naměřené expozice nezávisle na namáčknutí spouště. Zdá se, že tento v klasické fotografii takřka povinný prvek našel konečně své místo i u digiťáků. Dobře nám tak, že jsme to bez něj tak dlouho vydrželi.

Jestliže jsem za jednu ze specialit Olympusu C-2100 označil objektiv, pak druhou představuje hledáček.

Jak již bylo řečeno v úvodní části této recenze, hledáček není ani průhledový, ani nejde o SLR zrcadlovku, nýbrž je zde použité řešení doposud známé hlavně z oblasti videa - mikroLCD displej jako hledáček. I když dlužno dodat: toto provedení není ani u digiťáků úplnou novinkou. Např. firma Sony jej používá již delší čas. Ale vraťme se k samotnému hledáčku. Nebudu v tomto článku komentovat výhody a zápory zmíněného konstrukčního provedení. Slibuji ale, že se k tématu brzy vrátím v samostatném článku. Tato recenze se „omezí“ na hodnocení tohoto konkrétního kusu.
Předně je nutné zdůraznit, že adjustace mikroLCD displeje v okuláru hledáčku je provedená bezchybně a vzorně. Mnozí výrobci videokamer by se u tohoto digiťáku mohli učit. Vnitřek je dokonale vyčerněný, nikde žádné odlesky a už vůbec ne viditelné kontakty (i to se dá potkat) a jiné „drobnosti“. Hranatá očnice, která u mě na první pohled nebudila důvěru se však ukázala jako dokonale funkční. Jednou větou - radost s tímto hledáčkem pracovat.
Podobně příjemné jsou i možnosti zobrazení informací v hledáčku. Uživatel může volit mezi třemi způsoby tak, jak to ukazují následující ilustrace.

Pořadí je zřejmé: nic (kromě kontrolky zaostření a blesku), částečné a nebo úplné zobrazení informací. Z praxe mohu potvrdit, že pravidlo zlaté střední cesty zde platí bez výhrad. První volba je na můj vkus příliš skoupá na slovo a přes poslední toho moc neuvidíte. Stejné informace jako v hledáčku pak podle aktuálního nastavení zobrazuje i LCD displej. Záleží jen na fotografovi, kterému zobrazovači dá přednost.

Velmi dobrou vlastnost C-2100 UZ prezentuje možnost seřízení jasu hledáčku a „velkého“ LCD displeje nezávisle na sobě. Samotná kvalita zobrazení hledáčku už s výše uvedenými superlativy poněkud pokulhává. Ne že by byl obraz vyloženě špatný, to se říci nedá. Prostě průměr. Osobně bych uvítal minimálně o polovinu vyšší rozlišení, při kterém by obraz už nepůsobil tak hrubě. Také by nebyla od věci možnost uživatelsky seřizovat kromě jasu i kontrast hledáčku. Při používání dlouhého ohniska se stabilizátorem obraz v hledáčku také trochu „plave“. Nejdříve jsem si myslel, že nestíhá stabilizátor, avšak pohled na korektní zobrazování vnějšího LCD displeje mě ujistil o vině nízké obnovovací frekvence mikroLCD hledáčku. V každém případě je ale jisté, že i v současném stavu lze uspokojivě kontrolovat např. manuální zaostřování. Pro prohlížení snímků bych ale „malý“ hledáček nedoporučoval. Přestože to možné je, přece jenom lepší obraz poskytne tradičně dobrý vnější 2" LCD displej.

Jelikož jsme se pomaloučku nenápadně dostali k ovládání fotoaparátu, nezbývá mi než konstatovat, že bych se nerad opakoval. Pokud jste četli recenzi C-3030, pak to stejné platí i o tomto modelu. Tedy jeden větší rozdíl u C-2100 UZ je. Díky mikroLCD displeji v hledáčku nemusíte foťák oddálit od oka. Menu se samozřejmě beze zbytku zobrazuje i v hledáčku. Po pár hodinách fotografování zjistíte, že jednotlivé ovládací prvky intuitivně nahmátnete poslepu a možná jako já oceníte předost “videohledáčku“ ještě více.

Konstrukce a ovládání - hodnocení

Že se mi foťák nelíbí, to samozřejmě nemohu brát jako zápornou vlastnost, zahrnutou do hodnocení. A ostatní? Ať přemýšlím jak přemýšlím, žádné zásadní nedostatky nenacházím. Takže spravedlivě pro pár drobností - pár bodů dolů, a něco také za zhoršenou kvalitu zobrazení hledáčku.


 FotoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Olympus C-2100 UZ
 Konstrukce a ovládání: 26 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Cambridge SoundWorks Digital: detailní záběr

Témata článku: Dlouhý snímek, Pravá ruka, Veřejné tajemství, Stejná kvalita, Cover, Dobré ovládání, Úvodní část, Stejný prvek, Vnější provedení, Zbytečné zhoršení, Hlavní kruh, První volba, Horní strana, Objektivy, Levá ruka, Zlatý důl, Stejné tělo, Zobrazený prvek, Konstrukce, Poslední věta, Blesky, Stříbrné tělo, Olymp, Digitální fotoaparáty recenze


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF