Olympus C-2100 UZ - „Dlouhé oko, pevná ruka“

Zbystřete pozornost! Jsou přístroje, které ji právem vyžadují, a digitální fotoaparát Olympus C-2100 UZ mezi ně rozhodně patří.

Dovolím si tvrdit, že digitální fotoaparát typu C-2100 UZ bychom ještě před pár lety od Olympusu nečekali. Firma držící se do značné míry určité linie vycházející z klasických fotoaparátů (což je jen dobře) však dokáže překvapit. Ale není důvod k obavám, překvapení s názvem Olympus C-2100 UZ je určitě příjemné.

Klepněte pro větší obrázek

Copak tak závratného přináší tento digiťák, na první pohled vypadající úplně obyčejně? Jednak je to objektiv. Písmena UZ v typovém označení znamenají Ultra Zoom. Řečí čísel jde o desetinásobný zoom s rozsahem 38 - 380 mm eq. kinofilmu. Je pravdou, že desetinásobný zoom představuje hodně slušný rozsah. Mě osobně na něm trochu vadí příliš úzké nejkratší ohnisko. Je to možná věc názoru, ale jsou situace, kdy je široký úhel záběru neocenitelný, a bohužel jinak než kratším objektivem se nahradit nedá (tedy mimo panoramatickou - slepovanou fotografii). Nechci si ale stěžovat, kdo požaduje širší objektiv, pro toho prostě C-2100 není to pravé ořechové. Ovšem zato příznivci teleobjektivů si na své přijdou hned dvojnásobně. Optických 380 mm je slušný teleobjektiv, který když doplníme dobře interpolovaným digitálním zoomem, dostaneme se na úctyhodných 1026 mm. To ale ještě není všechno. Zkušení bardi fotografie vědí, že takto dlouhá ohniska není dost dobře možné udržet v ruce bez takřka stoprocentního nebezpečí roztřesení snímku. My však stativ klidně necháme doma. Proč se také vláčet s tímto rozměrným zařízením, když máme k dispozici optický stabilizátor! Opakuji ještě jednou - optický stabilizátor. Ne elektronické šidítko, jež sice zpravidla funguje obstojně, avšak kvalit optického kolegy nedosahuje. Stabilizátor lze samozřejmě využít i při fotografování kratšími ohnisky, ale dlouhými časy. Kombinace obojího pak představuje pravý ráj pro fotografy, kteří zásadně odmítají nošení stativu nebo aspoň monopodu.

Klepněte pro větší obrázek

Mohu zodpovědně prohlásit, že jsem při testování v pohodě udržel čas 1/10 sec. při ohnisku kolem 250 mm a fotografie je ostrá jako břitva! Nevěříte? Klikněte na náhled. Zobrazí se vám fotka v celé své kráse. Opravuji - v celé své ostrosti. Jediné mínus, které jsem v souvislosti se stabilizérem zaznamenal byla vyšší spotřeba energie. Pochopitelně, jde o mechanické zařízení, které je zpravidla náročnější na odběr energie.

Je čas podívat se na snímací část Camedie C-2100 UZ. Lze s úspěchem konstatovat, že máme v ruce „překabátěný“ model C-2020. Zasvěcení už znají základní parametry: dvoumegapixelový prokládaný snímač, vyčerpávající nabídka expozičních režimů, spousta potřebných i méně důležitých funkcí, zkrátka dobře vybavený digiťák. Také způsob ovládání drží zavedený standard Olympusu, a je třeba dodat, že jde o slušný standard. Olympusy obecně patří mezi digitální fotoaparáty, které rozumně dělí funkce ovládané „přes menu“ s volitelnými přímo konkrétními ovládacími prvky. Netvrdím sice, že představují ideál, ale snad se k němu brzy dopracují. Pro bližší podrobnosti doporučuji přečíst sekce Konstrukce a ovládání a Funkce a vlastnosti.

Ještě jeden typický rys má digitální fotoaparát Olympus C-2100 UZ. První nakouknutí do hledáčku, a hned víte která bije. „Vono to má hledáček z videokamery!“ zvolá zděšený fotograf, upouští přístroj na zem a prchá, jen se za ním práší. Nepodléhejte prosím panice. C-2100 má skutečně v okuláru hledáčku zabudovaný mikroLCD displej, avšak práce s ním přináší mnohá milá překvapení. Už jen to, že vidíme „očima snímacího čipu“, je pozitivní. Poměrně přesně tak lze posoudit kvalitu vyvážení bílé, korektnost nastavení expozice a další parametry snímku, které ani v průhledovém hledáčku, ani v hledáčku jednooké zrcadlovky nevidíme. Na mikroLCD displeji lze pochopitelně nechat zobrazit potřebné informace o nastavení fotoaparátu, nehledě k tomu, že je zde přístupné i menu, obvykle zobrazované pouze na „velkém“ vnějším LCD zobrazovači. Je ale nutné uvést také nevýhody tohoto konstrukčního provedení. Takříkajíc klasický zápor je malé rozlišení. Obraz v hledáčku vybaveném mikroLCD displejem zkrátka nemůžeme srovnávat s brilantním zobrazením průhledového optického hledáčku nebo SLR zrcadlovek. Zajímají-li vás bližší podrobnosti, čtěte část Konstrukce a ovládání.

O kvalitě fotografií z hlediska ostrosti zde již zmínka byla. Je pravda, že byla řeč spíše o eliminování pohybové neostrosti optickým stabilizátorem, což však nic nemění na skutečnosti, že C-2100 UZ nezaostává ani v ostatních parametrech. Projdete-li si demosnímky v sekci Obrazová kvalita, zjistíte jen málo problematických vlastností tohoto digiťáku. Dobrá obrazová kvalita je prostě dědičná záležitost a byl by to podivný výrobce, kdyby se jí nedržel. Olympus svou laťku nejen pevně drží, ale také navíc s usilovnou pravidelností postupně zvyšuje. Model C-2100 UZ se svými novými konstrukčními prvky sice jako první vybočil z relativně ucelené řady Olympusích digiťáků, avšak nyní už víme, že cesta byla zvolená dobře. Tedy alespoň mě osobně se tento fotoaparát líbil hodně.


 Fotoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Olympus C-2100 UZ
 Celkové hodnocení: 83 bodů (max. 100)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkové hodnocení představuje součet bodů, získaných při dílčích hodnoceních v následujících odkazech (kromě technických parametrů).

Podrobné hodnocení, komentáře a informace o fotoaparátu

Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová kvalita, referenční snímky
Cena
Technické parametry

Zdroj: OLYMPUS C&S, s.r.o.

Diskuze (2) Další článek: Automatické úpravy fotografií

Témata článku: Pohybová energie, Pravá ruka, Typický rys, Obrazová vlastnost, Technická podrobnost, Panic, Kombinace obojího, Digitální fotoaparáty olympus, Celkový čas, Pevná ruka, Dlouhý snímek, Kinofilmy, Stativy, Usilovná práce, Zavedený standard, Olymp, Klasický fotoaparát, Olympus, Ruka, Vnější provedení, Oko


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky