Olympiáda – počítačová síť za půl miliardy dolarů

Bez tisíců počítačů by se k nám dostal jen zlomek informací o olympijských hrách, ale hlavně by se bez nich dnes už ani celé letní hry nemohly konat. Cílem týmů IT specialistů je zabránit, aby se opakovalo napadení sítě viry, bez kterého se neobešla zimní olympiáda v Salt Lake City.
Olympiáda – počítačová síť za půl miliardy dolarů

Ve spojení s bezpečností se o letních olympijských hrách, které budou zahájeny 13. srpna, píše spíše jako o možném cílu teroristů, ale počítačová bezpečnost a počítače vůbec už od moderních olympijských her nejde oddělit. Nehledě na to, že teroristický útok by mohl být doprovázen právě útokem na počítačové systémy. Ale katastrofické scénáře jsou jen jedním z problémů, které při vybudování počítačového zázemí letních olympijských her musejí pořadatelé a společnost Atos Origin, která vyhrála tendr na zajištění IT části her, vyřešit. Stejná společnost bude přitom z hlediska informačních technologií zajišťovat i zimní olympiádu v Turíně za dva roky a letní hry v čínském Pekingu, které proběhnou za čtyři roky.

Síť za půl miliardy dolarů

Na vybudování počítačové sítě a zajištění jejího provozu je určeno celkový rozpočet 420 milionů dolarů, v této částce jsou zahrnuty náklady na veškerý software a služby stejně jako náklady na zajištění bezpečnosti sítě. Ta bude tvořená 10 500 servery a pracovními stanicemi na 36 sportovištích uložených v celkem 26 housing centrech. Společnost Atos dodá kromě hardware a svých lidí také vlastní aplikace v balíku Games Management Systems, který v sobě obsahuje více než šedesát aplikací vyvinutých na míru.

Jde o funkce datového centra zajišťujícího doručování správných informací v mnoha různých oblastech jako je logistika, správa zaměstnanců a dobrovolníků nebo diplomatický protokol. Speciální aplikace jsou určeny také pro novináře a televizní komentátory, kteří budou v reálném čase dostávat aktuální informace týkající se událostí v olympijských centrech.

Rizika jsou uvnitř i venku

Největším specifikem počítačové sítě nasazené v Řecku je rychlost jejího budování a krátkodobé, ale intenzivní využití jejích služeb. Vysoký počet uživatelů i jednotlivých stanic stejně jako popularita Olympijských her a přitažlivost takové sítě pro hackery pak představují hlavní bezpečnostní rizika spíše než útoky Al-Kajdy.

Právě chyba uživatelů způsobila několik průniků počítačových virů do počítačové sítě olympijských her v Salt Lake City. O tomto incidentu se příliš neví, ale organizační výbor potvrdil, že k problémům došlo, pouze odmítl specifikovat počet a typ virů, které se do sítě dostaly. Toto selhání se naštěstí na provozu celé sítě příliš neprojevilo. Před dvěma lety byla ale situace u internetových virů mnohem klidnější, útoky typu MS Blaster, které nepotřebují aktivní účast uživatele na svém spuštění, přišly až po olympiádě v Salt Lake City.

V zájmu bezpečnosti bez Wi-Fi a internetu

Vlastní počítačová síť zajišťující fungování Olympijských her bude z bezpečnostních důvodů rozdělena do několika domén, které budou sice propojeny, ale veškerý provoz mezi jednotlivými segmenty bude filtrován a monitorován prostřednictvím firewallů a IDS systémů. Software pro tyto činnosti poskytla společnost Computer Associates se svým eTrust Security Command Centrem, které shromažďuje a analyzuje informace z firewallů, routerů, antivirů a dalších částí bezpečnostního systému počítačové sítě.

Narozdíl od sítě v Salt Lake City nebude tato vnitřní síť připojena k internetu, který je největším zdrojem bezpečnostních rizik. Síť nebude propojena ani s privátní sítí Atosu a nebudou v ní využity Wi-Fi hotspoty, které by se mohly stát další bezpečnostní slabinou.

Všude jsou jen lidé

Protože riziko selhání lidského faktoru při dvou stech tisících uživatelích sítě dosahuje vysoké pravděpodobnosti, snaží se Atos předcházet problémům také blíže nespecifikovaným lustrováním uživatelů, kteří se navíc musí při každém přístupu k síti identifikovat prostřednictvím centralizovaného systému. Ve srovnání s metodami zabezpečení vnitřní počítačové sítě pro Olympijské hry je jen zarážející, že na olympiádě ale zatím budou chybět biometrické metody identifikace. Jmenovky sportovců, novinářů i dobrovolníků budou založeny na zastaralé metodě fotografie nositele.

Diskuze (7) Další článek: Čtyři chyby Internet Exploreru

Témata článku: Software, Bezpečnost, Síť, Počítačová síť, Salt, Atos, Organizační výbor, Bezpečnostní riziko, Riziko, Celkový rozpočet, Salt Lake City, Dol, City, Správné fungování, Wi-fi síť, Půl, Největší slabina, Sportovec, Vysoká bezpečnost, Jednotlivý segment, Olympiáda, Salt Lake, Olymp, Stejná společnost, Hero


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně