Notebooky | Hewlett Packard (HP)

OLED, poměr stran 3:2 a barvy na přání. HP vylepšilo své notebooky, Spectre x360 přitom dostal ojedinělý displej

HP aktualizovalo svou nabídku počítačů Spectre x360 a Envy novými procesory Intel 11. generace, ale nezůstalo jen u toho. Nejzajímavější novinkou je bezesporu HP Spectre x360 14. Poprvé tu vidíme OLED v úhlopříčce 13,5" a poměrem stran 3:2, ostatní OLED notebooky totiž ještě spoléhají na běžný poměr 16:9.

Tento displej s rozlišením 3000×2000 bodů ale kromě kontrastního obrazu dává notebooku ještě několik zajímavých funkcí. Displej si totiž můžete přepínat mezi barevnými profily sRGB (web a běžná práce), AdobeRGB (příprava pro tisk), DCI-P3 (zpracování HDR videa) nebo nechat toto rozhodování na automatice, která upraví barvy podle okolního světla a spuštěného typu aplikace.

Použité modré OLED navíc mají posunuté spektrum mimo nejhorší frekvence, aby tolik nenarušovaly spánkový rytmus bez jinak typického zežloutnutí obrazu. Konvertibilní notebook také automaticky znamená dotykový displej s podporou psaní perem, které je standardně přibalené.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dvě základní barevná provedení Spectre x360 14

Kamera nad displejem umí přihlašování do Windows a lze ji zakrýt fyzickým šoupátkem, které se ovládá tlačítkem na klávesnici, podobně lze tlačítkem rychle vypnout i mikrofon.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Toto není špatný pozorovací úhel, to je aktivní ochranný filtr.
Kameru nad displejem lze fyzicky zakrýt

Dále notebook rozpozná, když se omylem zapne v tašce. Výrazně si pak sníží výkon a spotřebu, aby se nepřehříval. Můžete jej dostat i s ochranným filtrem proti nežádoucím pohledům ze stran, tento filtr tedy není vyhrazený jen LCD displejům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ostře řezaný design Spectre x360 14

Vnější provedení notebooku s ostře řezanými hranami pak odpovídá stylu série Spectre x360. Nechybí tedy třeba USB-C (nyní už Thunderbolt 4) doslova v rohu základny. Vyšší displej automaticky protáhl i základnu, mohl se tedy zvětšit touchpad na běžnou velikost, HP totiž dosud mělo u těchto notebooků hodně širokoúhlý touchpad.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dostupné konektory Spectre x360 14

Notebook pohání procesory Core 11. generace s Iris Xe grafikou a maximem bude Core i7 s 16 GB paměti a terabajtovým SSD. Výdrž HP udává přes 12 hodin přehrávání videa. Notebook se v USA začne prodávat na přelomu října a listopadu. Americká cena bude startovat na 1199 dolarech, samozřejmě ta česká se nedá řešit prostým přepočtem, ale na použitý displej to nevypadá na nějak extrémní částku.

Diskuze (6) Další článek: Tip: Jak sledovat využívání dat ve Windows 10

Témata článku: Notebooky, Intel, USA, SSD, Hewlett Packard (HP), Thunderbolt, OLED, Spectre, Filtr, Core, Poměr, Touchpad, Zenbook Flip S, Windows, HP Spectre, Barva, Poměr stran, Envy, Iris Xe, Notebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači