OLED Optimus Maximus: primární úkol - vývoj software

Hardwarová část klávesnice OLED Optimus Maximus už je skoro hotová. Teď je řada na programátorech.

Časový interval, ve kterém by se plánovaná klávesnice Optimus Maximus, u níž klasické popisky nahradí miniaturní OLED displeje, měla objevit na trhu, se neustále zkracuje. Na stránkách studia už najdete flashové demo, které ukazuje, jak by se měla klávesnice chovat.

Z kusých zápisků na blogu projektu je znát, že už mají konstruktéři této novinky za sebou pořádný kus práce a doby, kdy nás studio Art Lebedev zásobovalo jen spoustou více či méně vydařených renderů toho, jak by to mohlo vypadat, jsou minulostí. Konstruktéry teď čeká úkol nejdůležitější - vdechnout bezduše svítícím klávesám život.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Podle posledních plánů by se měla první várka klávesnic objevit koncem října či začátkem listopadu. Malé zdržení by prý mohl způsobit nedostatek řadičů pro OLED displeje. Původně stříbřitý kabátek klávesnice se pro první várku nejspíš definitivně změnil na bílou.

Klepněte pro větší obrázek 

Lakování černého plastového dílu na bílo se možná jeví jako nesmyslné (jak vypadá takový nalakovaný plastový díl, když se ho člověku podaří škrábnout, asi tušíte), ale díky němu se dají snadno zamaskovat drobné nedokonalosti a mapy, které vzniknou na povrchu výlisku. Na pozadí následujícího obrázku je surový plastový výlisek, v popředí už je po přelakování černou barvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nejdůležitějším krokem teď má být vývoj firmware pro klávesnici, u níž se používá mikrokontroler Philips LPC2888. Elektronika klávesnice OLED Optimus už prošla ve speciální místnosti předběžnými testy pro certifikáty CE a FCC.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Úspěšný test na počet stisků má mít za sebou i klávesa – ta na fotografii prý přežila pod testovacím přístrojem 999 999 úhozů.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice má mít slot pro flash karty Secure Digital, na které se mají ukládat profily pro jednotlivá rozložení a aplikace, v základní výbavě dodávané s klávesnicí má být 512MB karta s rychlostí 150×.

Na miniaturních displejích se má objevit UV filtr. Displej je s ním o něco tmavší, to ale není na škodu – ve vypnutém stavu vypadá klávesa o dost lépe a v zapnutém je displej bez filtru prý pro oči příliš jasný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvažuje se i to, že by se na důležitých klávesách (přesněji na všech s dvojnásobnou šířkou), jako je shift, control, alt, ale i enter či escape, objevil do černa tónovaný plast, kterým se barevně odliší.

Při vývoji a testování ikonek pro klávesnici miniaturní třítlačítková verze OLED klávesnice Optimus Mini Three, která už je pár měsíců v prodeji.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 

Zatím se stále počítá s tím, že by se různě vybavené varianty klávesnice lišily počtem kláves s displejem a bez něj. U hůře vybavených verzí by pak neměl být problém pořídit klávesy s displejem a na klávesnici je jednoduše vyměnit kus za kus. K tomu mají sloužit jednoduché plastové kleštičky – něco podobného možná znáte z klávesnic společnosti Razer.

Klepněte pro větší obrázek 

Že to jde opravdu snadno ukazuje následující video.

V květnu letošního roku se ještě řešila podoba větrací mřížky na spodním plastu klávesnice, která měla pomáhat odvětrávat teplo z OLED displejů.

S mřížkou byly problémy i u testovacích výlisků – plast na tomto místě rychleji chládne a zároveň s tím i smršťuje a mřížka na výlisku je pak deformovaná.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po testech prototypu se ale ukázalo, že něco podobného nebude zapotřebí (a nebo se někomu nechtělo řešit problémy se smršťováním mřížky, když to i bez ní neshoří), a tak mřížka ze spodního plastu zmizí. Zevnitř klávesnice se na uvolněném místě mají objevit podpisy všech členů „Optimus týmu“.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním z fenoménů, které se objevily s možností snadno publikovat videa na internetu, se stal unboxing – česky rozbalování. Jedincům, pro něž je největším zážitkem zkoumání toho, do čeho, jak a co všechno výrobce zabalil (zní to možná trochu úchylně, ale zkuste si vzpomenout na vybalování vánočních dárků a radost s ním spojenou), přichystali designéři fotografie toho, jak by mělo balení vypadat, s patřičným komentářem: „Balení je důležitou součástí produktu ze dvou důvodů. Prvním je, že produkt by měl být v něčem, v čem se dá poslat poštou. Druhým je to, že pokud neuděláte žádné, nebo šmejd, všichni recenzenti o tom napíší.“

Vysoká papírová krabice by měla být rozdělená na dvě patra z pěnového polystyrenu, v prvním z nich má být zdroj, kabely a instalační manuály, ve druhém pak samotná klávesnice. Praktické plastové ouško prý vypadá ošklivě a krabice je menší, než se zdá, takže se bez něj nejspíš balení obejde. Jako vždy (a zejména u tohoto projektu platí), že jde jen o návrh a finální verze nejspíš bude vypadat jinak. Při letmém pohledu na krabici se mi okamžitě vybavila vzpomínka na balení Commodore 64 II, a mám pocit, že od těch dob už jsem podobně zabalený produkt nepotkal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Celý projekt nabírá na obrátkách, ale nechce se věřit, že by bylo možné, aby byla první várka klávesnic připravená začátkem listopadu – stačí si jen vzpomenout na neustálé odklady jiných ostře sledovaných projektů, jako je OLPC či Asus Eee PC, které už jsou řadu měsíců mnohem dál a přesto po nich není ani vidu, ani slechu – i když v případě Optimus Maximus jde jen o stovky kusů. Nezbývá než popřát celému projektu, aby i nadále dělal alespoň takové pokroky, jako v posledních týdnech.

Zdroj: Optimus Blog

Diskuze (17) Další článek: Skupina MIG21 hraje pro IT profesionály

Témata článku: Software, Video, OLED, Testovací přístroj, Úspěšný test, Praktická elektronika, Prim, Plastový díl, Maximus, Předběžný návrh, Vide, Escape, Secure Digital, Předběžný test, Nejdůležitější krok, Max, Movie Studio, Praktická elektronika 2016, Úkol, OLE, Primární úkol, Optimus Maximus, Vývoj, Optimus, Uv filtr, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě