Okem ostřížím: vánoční megatest webkamerek

Chcete držet krok s dobou? Zapomeňte na hlas, dejte se na video. Přinášíme velký předvánoční test webových kamerek.
Kapitoly článku

Internet zrychluje, programy umožňující videohovory se šíří a přitom o kamerkách máme velmi malé povědomí. Nevíme, jak konkrétně vypadá obraz vyjádřený 1,3 megapixely, nevíme, jak se rozlišení projevuje na snímkovací frekvenci, ani jak si jednotlivé modely poradí s prací ve tmě.

Připravili jsme velký předvánoční přehledový a průřezový test webových kamerek. Nesnažili jsme se o členění podle ceny. Levná a dobrá kamera mohla klidně získat velmi vysoké hodnocení. Celkové hodnocení každého kusu jsme poměřovali podle schopností, výbavy a ceny v porovnání s technicky i cenově podobně situovanými konkurenty. Nicméně i při tomto postupu bylo potřeba určit nějakou výchozí pozici.

U ovládacího softwaru pokládáme za samozřejmou možnost korekce expozice, jasu, kontrastu a barev, jakož i možnost nastavit korekci expozice automatickou. Za samozřejmost pokládáme také možnost automatického či manuálního zaostřování.

Testovali jsme obraz ve světelně a barevně náročné scéně, snímání po tmě uživatele osvětleného pouze 17" LCD displejem a u těch nejpokročilejších kousků (tedy těch, kde to už mělo smysl) jsme zkusili i redakční tabulku pro testování fotoaparátů (rozlišení, zaostření, barevnost atd.).

Dost bylo řečí, pojďme na to.

Logitech QuickCam Pro for Notebooks

Kamerka uvězněná v těle podobném dalším koukům stejného výrobce kombinuje to nejlepší, co lze natrhu najít. Dvoumegapixelový snímač, skleněnou optiku Carl Zeiss Tessar s automatickým zaostřováním a inovovanou funkci vidění ve tmě RightLight 2.0.

Jedná se o notebookovou kamerku připevněnou na kolíčku, který je možno zacvaknout na displeje o maximální tloušťce cca dva centimetry. V balení však nechybí umělohmotná tyčka se stabilní základnou sloužící jako podstavec přímo na stůl.

Srovnáme-li obraz Microsoft VX-7000 a QuickCam Pro, zjistíme, že první jmenovaná dosahuje lepšího kontrastu, lepší barevnosti a lepšího dynamického rozsahu, její obraz však v konkurenci QuickCam Pro ztrácí na detailech a je hladší; zřejmě díky agresivnímu odšumovacímu algoritmu. Díky svému autofokusu má ale QuickCam Pro zásadní trumf: Její obraz není plochý zaostřením na nekonečno, nýbrž nabízí pěknou hloubku. A to ani nehovořím o nočním vidění.

Logitech QuickCam Pro for NotebooksHodnocení: 9/10 | Cena cca 2 000 korun
 Klepněte pro větší obrázek

To nejlepší, co se dá koupit. Nekompromisní technologický leader. Excelentní obraz, automatické zaostřování, dobrý software.

+ kvalita obrazu - včetně práce po tmě
+ autofokus

+ stojánek

- Příliš volné uchycení
- cena

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Lifecam VX–7000

Microsoft není na trhu webovými kamerkami žádným nováčkem. VX–7000 je momentálně nejdražším modelem v portfoliu tohoto výrobce. Je druhou kamerou v našem testu, která prokazuje, že chceme-li špičkový obraz, musíme do peněženky sáhnout pro dva tisíce V elegantním stříbročerném těle se skrývá dvoumegapixelový snímač, který nabízí výbornou kvalitu obrazu za světla i za tmy. S rostoucím rozlišením však, stejně jako u konkurence, klesá snímkovací frekvence. Čočka objektivu je z pravého skla. Pozadu není ani mikrofon, který je chráněn proti nežádoucím ruchům okolí a zároveň je vybaven technologií Crystal-Clear Audio pro zvýšení kvality záznamu.

Na vrchní straně najdeme tlačítko, jehož stisk vyvolá nabídku pro vytočení videohovoru ve Windows Live Messengeru. Stiskem jediného tlačítka (tentokrát již v ovládací aplikaci) lze zaznamenávat video pro vystavení na videoblogu služby Windows Live Spaces. Technické možnosti kamery jistě pro tento účel bohatě postačí. Do videa lze navíc přidat animované grafické efekty. Fotografovat a fotografie sdílet například v Live Messengeru lze i během snímání videa. Tato funkce se nazývá Photo Swap. Ovládací aplikace zvládá elegantně všchny nabízené funkce.

Microsoft Lifecam VX–7000Hodnocení: 9/10 | Cena cca 2 000 korun
 Klepněte pro větší obrázek

Jedna z dostupných špičkových kamerek. Oceňujeme dobré rozlišení, dobrou kvalitu obrazu, elegantní provedení, praktický stojánek a integraci se službami Windows Live.

+ kvalita obrazu - včetně práce po tmě
+ integrace s Windows Live

- malý rozsah naklápění kamerky na stojánku
- cena

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

USRobotics Mini Cam for Skype

Kamerka US Robotics se dodává v rozměrné krabici. Součástí balení je i headset tvořený sluchátky s týlním mostem a mikrofonem připevněným na pružném nástavci na levé mušli. Ovládací software nabízí tradiční možnosti natavení videa od rozlišení až po barvy. Nechybí možnost přidat několik jednoduchých efektů či rámečků. Kamera by měla podporovat i funkci sledování obličeje, tu se mi však nepodařilo aktivovat.

Snímač podporuje nejvyšší rozlišení 1,3 Mpx při 15 snímcích za sekundu. Kvalita obrazu však na 1,3Mpx kameru není nijak oslnivá, avšak v dané cenové relaci jednoznačně vyčnívá. Na první pohled je patrný vysoký šum a přílišné nasycení červené barvy, které nelze korigovat. Kamera nabízí pouze manuální zaostřování které jesice přesné, na druhou stranu někoho ale může omezovat poměrně malá hloubka ostrosti.

USRobotics Mini Cam for SkypeHodnocení: 8/10 | Cena cca 1 000 korun
 Klepněte pro větší obrázek

Rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Chcete-li se vejít do tisícikoruny, víte, kam sáhnout.

+ poměr cena / výkon
+ integrace se Skype

- podivná, nestabilní konstrukce stojánku
- za tmy se nenatočíte

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Creative Live! Cam Notebook Ultra

Výrobce u této notebookové kamerky slibuje stejný výkon, jako nabízí jiné desktopové modely. Vzhledem k ceně, která jde jednoznačně vstříc spíše té dražší části konkurence, je však třeba říci, že tvrzení výrobce nejsou tak docela naplněna.

Creative Live! Cam Notebook Ultra se dodává v blistru. Součástí balení jsou kromě příruček a CD s ovladači ještě textilní pytlíček na přenos a headset tvořený špuntovými sluchátky a mikrofonem na kabelu (samotná kamera ale mikrofon obsahuje také). Kamerka se na hranu displeje notebooku (na stolní LCD ji nedostanete) nasouvá. Přitom je na místě držena dvěma pacičkami opatřenými proužky protiskluzového silikonu.

První, co nás překvapí při instalaci, je obrovské množství softwaru, které s tímto kouskem Creative dodává. Vyřádí se opravdu každý. V nabídce je dokonce jednoduchý videoeditor a nástroj pro sdílení videa. Dalším překvapením je velmi široký úhel objektivu kamery. Srovnání najdete v obrázcích níže. Čip disponuje standardním rozlišením 1,3 Mpx, dokáže však při něm snímat pouze 7,5 snímku za sekundu. Obraz je kvalitní s přijatelnou úrovní šumu, poskytuje však jen malý dynamický rozsah, což nespraví ani korekce expozice softwarem. Kromě standardních videoefektů a animací umožňuje Live! Cam pokročilou detekci obličeje, kdy umí za pomoci digitálního výřezu udržet obličej uživatele stále jako dominantní objekt snímku.

Creative Live! Cam Notebook UltraHodnocení: 8/10 | Cena cca 1 500 korun
 Klepněte pro větší obrázek

Videotelefonujete ve skupině? Širší úhel záběru nenajdete. K tomu si připočtěme slušný obraz a gigantický balík softwaru a hodnocením se nemůžeme minout.

+ malé rozměry
+ softwarová výbava

- možná až příliš titěrná a křehká
- dynamický rozsah obrazu

 Klepněte pro větší obrázek 
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Creative Live! Cam Optia Pro

Tato kamerka je z hlediska kvality obrazu i obsahu balení (tentokrát je však v krabici) téměř identická jako předchozí. Nemá jen tak široký úhel záběru a ve standardním nastavení produkuje obraz o jiné teplotě barev. Jde o 1,3 Mpx model nabízející mírně zvýšený šum a slabý dynamický rozsah. Jediný praktický rozdíl mezi oběma kamerkami spočívá v provedení a softwaru.

Live! Cam Optia Pro je desktopová kamerka, kterou připevníme i na širší LCD displeje. Samotné tělo kamerky je na stojánku otočné, v poloze objektivem dolů se kamera vypne. Odlišnost v softwaru spočívá v jeho funkčním ořezání u tohoto modelu. Dodávaný software neumožňuje tak bohaté nastavení a nepodporuje efekty ve videu.

Creative Live! Cam Optia ProHodnocení: 7/10 | Cena cca 1 600 korun
 Klepněte pro větší obrázek

Kvalitní ale drahá kamera známého výrobce. Nabízí dobré provedení i funkční výbavu, nemá ale dokonalý obraz a ve tmě také neexceluje.

+ stabilní uchycení
+ vypínání otočením

- dynamický rozsah obrazu
- cena

 Klepněte pro větší obrázek 
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Logitech QuickCam Deluxe for Notebooks

Po všech stránkách kamerka střední třídy. Odpovídají jak technické parametry, tak cena, byť ta je spíše na horní hranici. Dodává se v blistru, kde však zbylo místo i na poctivé transportní pouzdro na zip.

QuickCam Deluxe for Notebooks přichází s 1,3 Mpx snímačem schovaným za skleněnou optikou s manuálním ostřením. To vše se nachází v miniaturním těle, které se na hranu displeje přicvakává pružnou svorkou. Majitelé silnějších displejů opět nepochodí, svorka jde roztáhnout jen na dva centimetry.

Instalační program ovladačů a obslužných aplikací je výborně zpracovaný, návodný a po kamerkách Creative až osvěžujícím způsobem rychlý. Jinak ale Logitech QuickCam Deluxe nijak nevybočuje z obvyklého standardu. Obraz má dobré podání barev, uspokojivý dynamický rozsah a po chvilce točení objektivem i výbornou ostrost. V porovnání s dražšími konkurenty je však vidět kvalitativní rozdíl zejména v úrovni detailů a množství artefaktů. Ovládací software je jednoduchý, umožňuje běžné základní funkce včetně nasazení efektů do videa – efekty ale nefungují v nejvyšším rozlišení. Kamera je vybavena firemní technologií RihghtLight, která zlepšuje použitelnost ve tmě a která ale v našem testu zůstala zahanbena kamerami bez podobných technologií.

Logitech QuickCam Deluxe for NotebooksHodnocení: 7/10 | Cena cca 1 300 korun
 Klepněte pro větší obrázek

Kvalitativně se pohybujeme ve střední třídě, cenově už pošilháváme po špičce. Chcete-li osvědčenou kvalitu, berte Logitech. Chcete-li za své peníze co nejvíc muziky, poohlédněte se jinde.

+ kvalita obrazu - dynamický rozsah
+ stejná konstrukce jako QuickCam Pro, ale pevnější uchycení

- RightLight se příliš nepředvedl
- cena

 Klepněte pro větší obrázek 
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Microsoft, Webkamera, Dobrý kontrast, Deluxe, US Robotics, Stejná kvalita, Dobrá výbava, Stejný snímač, Kvalita obrazu, Headset, Mikrofony, Hloubka ostrosti, Kolíček, Dobré podání, Tyčka, Scout, Malý rozsah, Vysoké hodnocení, Nejlepší sluchátka, Svatý grál, Malý výrobce, Svorka, Obraz, Uchycená kamera