Začátkem února by se konečně měl začít prodávat balík jednoduchých kancelářských aplikací eSuite,...
Začátkem února by se konečně měl začít prodávat balík jednoduchých kancelářských aplikací eSuite, naprogramovaný Lotusem v Javě. U nás zřejmě jeho rozšíření bude bránit relativně nová technika v podnicích. Nejpomalejší jsou stroje se stařičkými Windows 3.x, kde běží 16bitové aplikace k plné spokojenosti a nic není potřeba měnit. Nově vybavené firmy zase mají silné stroje s Office 95 či 97, případně balík Lotus SmartSuite.
Takže javový eSuite má stejnou budoucnost jako síťové počítače – až přesvědčení managementu, že snadno aministrovatelné stroje potřebuje, přeroste v nákupní odhodlání, nebude žádný důvod proti používání eSuitu, ve kterém uživatelé mohou psát dopisy, posílat e-mail, dělat kalkulace atd. V současnosti opravdu velká zakázka připadá v úvahu například pro České dráhy, kde téměř na každé zastávce je počítač, nejlépe PCéčko – vše podle hesla "každý pes jiná ves". Správa tak rozsáhlé sítě je velmi náročná. Je to přímo školní ukázka pro nasazení síťových počítačů – relativně nízké pořizovací náklady a hlavně několikanásobně nižší náklady na údržbu než doposud.
Corel je na tom s Javou z ostatních firem relativně nejdále – pokusy překlopit WordPerfect, CorelDraw. Tyto projekty však byly poslány k ledu, protože z Javy v současnosti nepotečou peníze a Corel je ve ztrátě. Důvody tedy více než přesvědčivé. Podobně pravděpodobně skončily, resp. usnuly, i projekty Remagen (můstek pro spouštění windowsových aplikací na pracovních stanicích s Javou) a Alta (softwarová platforma kombinující Javu, XML a HTML).
Zdá se tedy, že Microsoft trpělivě vyčkává. Javu alespoň v prvním kole doslova převálcoval operačním systémem Windows CE – co se praktického nasazení týká nejen v počítačích do dlaně, ale i v jednoduchých zařízeních typu mobilní telefon. Pokud Java má v následujících dvou letech obchodní budoucnost, pak toho Microsoftu zcela jistě využije.