Ohraná písnička: na nového iMaca se prý čeká i čtyři měsíce

Apple tvrdí, že není dostatek patnáctipalcových LCD displejů. Ale proč je ostatní mají?
Apple Computer se svým zaměřením na designově unikátní, ba mnohdy průlomové modely počítačů má své příjemné i stinné stránky. Příjemná je v reputaci: značka Apple má v sobě silný kladný emotivní náboj právě kvůli svému designu (i funkčnosti, která je rovněž značně „designérská“), a může si proto dovolit nasadit vyšší ceny než u podobně výkonných PC, a přesto slušně prodávat. Jenomže čas od času na firmu dopadne také negativum: unikátní modely se nedají vyrábět tak snadno a na běžícím pásu jako béžové krabice pécéčkových skládaček, těžko se dá reagovat na nečekaně zvýšenou poptávku – a těžko se pak dá také reagovat na nečekaně sníženou poptávku, když ve skladech náhle leží neprodejné, hotové unikátní stroje. Firma je rovněž náchylná na dodávky komponent: v každém počítači je jich mnoho desítek, a zatímco u pécéček lze v případě výpadku nahradit v hromadné výrobě během pár dní jednu komponentu jinou, u unikátní konstrukce, stavěné na míru (i doslova, tj. fyzicky) specifickým komponentám, to možné není. Konečně velmi unikátní konstrukce jsou ještě vystaveny jedné hrozbě – že se nějak nepovede ani koncepce, ani vlastní produkt, netrefí se ani zájem zákazníků, a inovativní produkt je pohřben, jako tomu bylo u Cube.

V současné době Apple trpí nemalým problémem týkajícím se nového produktu iMac s plochým LCD monitorem, pověstné „stolní lampy“. Údajně kvůli nedostatku 15“ LCD monitorů stroj není k dostání a distributoři mají nesplněné dodávky až na 19 týdnů dopředu (tzv. backlog: jedná se o počet nesplněných objednávek od dealerů, převedený na počet měsíců při obvyklém tempu dodávek od výrobce. Při zvýšení tempa dodávek by se ovšem backlog dal zkrátit). To samozřejmě drtí nejen firmu Apple, ale také koncové prodejce, kteří se často na tuto značku specializují. Analytici očekávali, že během prvního čtvrtletí bude Apple schopna dodat 200 000 těchto strojů na trh, o které je velký zájem, ale dodá se jich zřejmě jen zlomek tohoto počtu. Obchody si na pár kousků, které mají na skladech, přirážejí k ceně.

Je to skutečně kvůli nedostatku LCD displejů, když je možné na volném trhu koupit stovky modelů LCD monitorů k pécéčkům, samozřejmě i v nejběžnější, patnáctipalcové velikosti? U iMacu údajně jde o specializované displeje, které mají „vyšší kvalitu“, a které proto nejdou nahradit produkty od jiných výrobků. Ať tak nebo tak, počítače nejsou a Apple to samozřejmě odnese na sníženém obratu i zisku; navíc to není poprvé, u Apple je to něco jako ohraná písnička, která se u inovativních produktů opakuje poměrně často. Nevyčítejme to ale firmě – obtížnější vlastní cestu si Apple vybrala sama a dobrovolně a toto jsou nevyhnutelné následky. Nikdy není možné přesně odhadnout poptávku a už vůbec ne to, že dojde ke globálnímu nedostatku určité komodity, jak se to dnes u LCD displejů skutečně děje.

Bohužel na Apple padá ještě jeden nepěkný stín: to, že v dodávkách nedostatkového zboží preferuje svoje vlastní prodejny před dealerskými, ač se výslovně zapřísahala, že tak nebude postupovat. Firma v předchozích letech otevřela v USA 28 obchodů, které přímo vlastní, což není v počítačovém byznysu příliš obvyklé – když už existují značkové obchody, jde o frančízy. Produkty od Apple se samozřejmě prodávají ve stovkách dalších obchodů, včetně frančíz a obchodů, které se na produkty Apple specializují, ale vlastníkem je živnostník, majitel krámu. Tím vzniká klasický konflikt zájmů, který ale zatím tlumila právě vysoká pověst a oblíbenost strojů od Apple a také ovšem to, že firma se chová stejně k obchodům vlastním i cizím, co se týká cen, kvality a rychlosti dodávek. Pokud ovšem začne firma v těžších chvílích preferovat „vlastní děti“, nemůže se divit, že nezávislí prodejci zváží, že budou místo Apple více nabízet konkurenční pécéčka.

Diskuze (47) Další článek: Aktualizace Easy CD Creator Platinum

Témata článku: Apple, Měsíc, Určitý nedostatek, Běžící pás, Cube, Nedostatkové zboží, Unikátní model, Písnička, Dealerská prodejna, Tempo, Unikátní stroj, iMac, Příjemná cena, Skládačka, Hotový produkt, Nemalá cena, Ohraná písnička, Zvýšený počet, Nedostatek


Určitě si přečtěte

Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety