Ohlasy ze světa: Videohovory se Skype ve skvělé kvalitě

Arctic Cooling MX-2 • A-DATA Turbo Series 16GB SDHC Card • Logitech QuickCam Pro 9000 • ATI FireGL V7600 512 MB

Není pasta jako pasta: Arctic Cooling MX-2

Někteří uživatelé kupují již hotové a sestavené počítače, někteří si objednají jednotlivé díly a doma je sestaví jako lego a pak plní různá fóra s otázkami proč jim to či ono nefunguje. Existují však i zkušení uživatelé, kteří přemýšlí nad každým detailem, a jedním takovým je výběr správné teplovodivé pasty.

Pokud si myslíte, že mezi standardně dodávanou teplovodivou pastou a značkovou není příliš velký rozdíl, máte částečně pravdu. Pokud provozujete procesor (nebo jiný čip) na standardní frekvenci a máte chladič dobře nasazený, pravděpodobně teplotu vůbec neřešíte, protože se pohybuje na průměrných hodnotách. Pokud ale taktujete, čip má mnohem vyšší teplotu než je pro něj běžné a tak snadno dosáhne teploty, kdy začne „throttlovat“ (vkládá prázdné cykly) a pokud ani to nepomůže, tak procesor brzo dosáhne své maximální teploty a vypne počítač.

V těchto chvílích se hodí každý stupeň a při reálném provozu může i pár stupňů znamenat rozdíl mezi stabilitou a nestabilitou.

Klepněte pro větší obrázek

Server Elite Bastards se rozhodl otestovat značkovou teplovodivou pastu Arctic Cooling MX-2 proti obyčejné. K testu byl použit procesor Athlon 64 3800+ ze stáje AMD a dvoujádrový Core 2 Duo E6600 od společnosti Intel.

S jednojádrovým procesorem od AMD na frekvenci 2,4 GHz naměřili redaktoři v zátěži pouze o jeden stupeň lepší teplotu ve prospěch Arctic Cooling MX-2.

Klepněte pro větší obrázek

U dvoujádrového Intelu s frekvencí 2,4 GHz byl již rozdíl mnohem znatelnější a pohyboval se v rozmezí pěti stupňů v klidu a čtyř stupňů v zátěži.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, na použité pastě skutečně záleží, ale jen pokud to dokážete využít. Lepší pasta má význam nejen pro lepší a stabilnější přetaktování, ale také má jistý pozitivní vliv na hluk ventilátoru, který se s nižší teplotou nemusí roztáčet na zbytečně vysoké otáčky. Na českém trhu je k dostání za cenu přibližně 150 Kč s DPH.

A-DATA Turbo Series 16 GB SDHC Card

Na serveru Tech Power Up! se objevila recenze na SDHC paměťovou kartu A-DATA Turbo Series s kapacitou 16 GB. Tato karta patří do takzvané „Class 6“ s minimální rychlostí 6 MB/s a používá souborový systém FAT32.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět na obrázku, karta má i přepínač proti na ochranu proti zápisu. První na řadu přišel program HD Tach, kde karta dosáhla skvělého výsledku, výsledná rychlost se vyšplhala přes 20 MB/s. V dalších testech si vedla podobně a to i ve srovnání s A-DATA 1 GB SD, A-DATA 512 MB Super Info SD, OCZ Secure Digital Dual SD a GeeDom 512 MB SD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výbornou vlastností je i velmi nízká odezva, která činí v průměru 0,7 ms. Rychlost zápisu se téměř dostala k 10 MB/s. Karta si odnáší od redaktora skvělé hodnocení 9,2 z 10 především za skvělý výkon a až neuvěřitelně nízkou odezvu. Jako mínus je uvedena samozřejmě cena a také nekompatibilita se staršími přístroji, které nepodporují SD 2.0 či SDHC.

Logitech QuickCam Pro 9000

Nedávno jsme vás informovali o nové verzi programu Skype, která kromě jiného přinesla především podporu pro nové webové kamery od Logitechu, díky nimž můžou vaše videohovory probíhat v rozlišení 640 × 480. Jednou takovou je Logitech QuickCam Pro 9000, kterou otestovali na serveru ThinkComputers.

Klepněte pro větší obrázek

Tato webkamera se pyšní především kvalitní optikou Carl Zeiss a 2 MPix senzorem, který umožňuje natáčet téměř v HD rozlišení 960 × 720 při 30 snímcích za sekundu. Kromě autofokusu se také může pochlubit řadou technologií, jak pro zvýšení kvality zvuku (RightSound), tak i obrazu (RightLight2). Samozřejmostí je pak sledování vašeho obličeje, takže pokaždé budete v obrazu, i když se budete pohybovat (v určitých mezích). V balení naleznete spoustu dalšího softwaru jak pro nastavení a editaci, tak i pro zábavu.

Klepněte pro větší obrázek

Redaktor vyzdvihuje především skvělou kvalitu obrazu při jakémkoliv světle, za což může především technologie RightLight. Logitech QuickCam Pro 9000 si odnáší perfektní hodnocení 10/10 a pokud už na ní máte zálusk, připravte si přibližně dva tisíce s DPH.

ATI FireGL V7600 512 MB

Na poli herních grafických karet to s ATI nevypadá příliš růžově, jak je na tom v oblasti profesionálních karet, se rozhodl prověřit server Hot Hardware a to konkrétně v podobě grafické karty ATI FireGL V7600 512 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Tato karta je založena na čipu R600 podobně jako Radeon 2900 XT, s tím, že je trochu upravena jak po hardwarové, tak i především po softwarové stránce. Vzhledem k použití (CAD, DCC) se asi nejvíce uplatní především její výkon v OpenGL (podporuje Shader Model 4.0 a OpenGL 2.0). Karta vyžaduje osmipinové externí PCI Express napájení.

Jádro pracuje na frekvenci 507 MHz, k dispozici má 512 MB GDDR3 (256-bit) paměti s celkovou propustností 35 GB/s a frekvencí 1026 MHz. Samozřejmostí jsou dva DVI-D výstupy s maximálním rozlišením 2560 × 1600 a podpora CrossFire 2.0. Testování proběhlo na počítači s procesorem Intel Core 2 Duo E6600 (2,4 GHz) a jako operační systém posloužily Windows XP Professional SP2. Pro porovnání výkonu se testu účastnila také profesionální karta Nvidia QuadroFX 4500 512 MB a pro ukázku odlišnosti rovněž obyčejná GeForce 8800 GTS 320 MB.

V některých testech tato karta doslova rozdrtila obě grafické karty od společnosti Nvidia a u většiny testů se také projevila síla obou profesionálních grafik oproti obyčejné GeForce 8800 GTS, která je určená pro desktop (hry, video).

Klepněte pro větší obrázek

Za cenu kolem 1 000 USD (přibližně 28 000 Kč s DPH) tak získáte velmi výkonnou profesionální grafickou kartu, která podporuje moderní technologie a může se chlubit spoustou certifikací. Mezi záporné vlastnosti recenzent uvedl například vyšší hluk chladiče, za což může především vysoká teplota použitého čipu R600 a jeho bezmála 700 miliónů tranzistorů.

Diskuze (15) Další článek: Soud osvobodil Vladimíra Mlynáře, bývalého ministra informatiky

Témata článku: Skype, Videohovory, ThinkComputers, Past, Nízká odezva, Vid, Výsledné dílo, Průměrná teplota, Pasta, SVE, Svět, Zeiss, SKV, Secure Digital, Profesionální použití, Videohovor, Výsledná rychlost, SDHC, Tech Power Up, Carl Zeiss, Profesionální AMD, SD Card, SkyZaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Vedoucí projektu Overwatch Jeff Kaplan opouští Blizzard

Vedoucí projektu Overwatch Jeff Kaplan opouští Blizzard

Odchod dalšího veterána herního průmyslu.

Michal Maliarov
Blizzard EntertainmentByznys