Ohlasy ze světa: třicet 250GB pevných disků v testu

Tichý a výkonný chladič Noctua NH-U12P • Thermaltake Bigwater 760i • Blu-ray mechanika Asus BC-1205PT

Třicet 250GB pevných disků v testu

Pokud si nevíte rady s výběrem nového pevného disku s kapacitou 250 GB, určitě se podívejte na test, který zveřejnili redaktoři serveru XbitLabs. Test prověřuje celkem třicet 250GB pevných disků od různých značek, například Seagate (6), Western Digital (6), Samsung (2), Maxtor (12) a Hitachi (4).

Testovalo se v mnoha oblastech, ať už serverového zaměření (IOMeter,Stream) nebo klasické měření rychlosti čtení a zápisu. Celý test má celkem sedmnáct stránek, a pokud jde o jednoznačného vítěze, tak ten asi neexistuje. Každý typ či model disku je vhodný pro jinou oblast, takže pořadí se velmi často mění a pro správný výběr je nutné si uvědomit, k čemu takový pevný disk přesně potřebujete.

Tento test velmi zřetelně ukazuje jak je většina „obyčejných“ testů s pevnými disky velmi neobjektivní, protože například Western Digital WD2500KS, který naprosto s přehledem zvítězil v testu PCmark04, se u jiných testů sotva dostal do průměru. Docela stabilní vysoké a přesvědčivé výsledky podával PATA disk Samsung SP2514N, který ale zažil v některých testech také své slabé chvilky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tichý a výkonný chladič Noctua NH-U12P

Na serveru Overclock3D se objevila recenze na nový chladič NH-U12P od známé společnosti Noctua. Tento chladič je určený pro sockety Intel 775 a AMD AM2 a AM2+. Starý socket AMD 939 již není podporován. Uvnitř balení naleznete kromě nového 120mm ventilátoru Noctua NF-P12 (12,6 dBA se „zpomalovačem“ otáček U.L.N.A, na plných 1 300 otáček pak 19,8 dBA) a potřebných konvertorů na zpomalení rychlosti, také samotný chladič, z jehož měděné základny odvádí teplo celkem čtyři heatpipe trubice do velmi hustého hliníkového žebrování. A právě na husté žebrování je nový ventilátor stavěný, zvládá oproti klasickým ventilátorům vyšší statický tlak a skrz žebra tak protlačí více vzduchu. Hmotnost chladiče i s ventilátorem je 770 g, přičemž osadit lze ještě druhý ventilátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovací sestava obsahovala dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E6700 s frekvencí 2,66 GHz (1,3 V), ale část testu probíhala samozřejmě i v přetaktovaném stavu na 3,3 GHz a zvýšeném napětí na 1,45 V. Okolní teplota při měření byla 24,1 stupňů a teplota systému byla 30 stupňů. Pro přesné měření teplot byl použit CoreTemp a pro řádné vytížení procesoru sloužily programy Prime95 (large FFT's) a Folding@Home. Mezi soupeři nechyběly chladiče Scythe Infinity, Asus Triton Cooler, Akasa Revo a také originální boxovaný chladič od Intelu.

Klepněte pro větší obrázek

A jak dopadly testy? Noctua NH-U12P bez problému porazil všechny zmíněné chladiče, výsledky můžete vidět na obrázku:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Redaktor byl z chladiče doslova unešen a vychvaluje především velmi dobrý výkon a zároveň i velmi nízkou hlučnost. Jedinou zápornou vlastností tak je nutnost při instalaci vyndat základní desku, což celkově zabere přibližně dvacet minut. Chladič si tak odnáší skvělé hodnocení 93 %, a pokud přistoupíte na vyšší cenu (počítejte 1 400 Kč a více), určitě nebudete litovat.

Klepněte pro větší obrázek

Vodník rychle a jednoduše: Thermaltake Bigwater 760i

Server OCIA zveřejnil test vodního kompletu Thermaltake Bigwater 760i, který razí cestu jednoduchosti a přenositelnosti. Téměř celé chlazení se vloží do dvou 5,25" pozic ve skříni, přičemž obsahuje nádržku na vodu, pumpu a radiátor s ventilátorem (low/high). Skrze dodávané hadice proudí voda do celoměděného vodního bloku, který je samozřejmě taktéž součást balení a je kompatibilní se sockety AMD 754/939/AM2 a Intel 478 a 775.

Klepněte pro větší obrázek

Po naplnění „speciální“ zelenou chladící kapalinou přímo od Thermaltaku se recenzent dal do testování s procesorem AMD Athlon X2 5200+, přičemž k přesnému měření sloužil opět program CoreTemp.

Klepněte pro větší obrázek

Pro srovnání výsledných teplot je v testu bohužel jen originální boxovaný chladič. Pro ukázku možností, proběhl test i v přetaktovaném stavu a se zvýšeným napětím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Za cenu, která se pohybuje kolem 3 500 Kč s DPH, tak získáte kompletní vodní chlazení s naprosto jednoduchou instalací, přičemž si v tichosti poradí i s přetaktovaným procesorem.

Blu-ray mechanika Asus BC-1205PT

Ceny Blu-ray mechanik jdou pomalu ale jistě dolů a i když mechanika Asus BC-1205PT podporuje pouze čtení těchto nových disků, určitě stojí za zmínku, například pro sledování filmů. Na serveru Elite Bastards se rozhodli tuto mechaniku otestovat jak z hlediska přehrávání Blu-ray médií, tak i vypalování DVD+/-R/RW a CD-R/RW.

Klepněte pro větší obrázek

Asus BC-1205PT používá SATA rozhraní, Blu-ray disky dokáže číst 5× rychlostí, DVD-ROM 12× a CD-ROM 32× rychlostí. Zápis na DVD-/+R dokáže až 12×, DVD+/-RW 6×, dvouvrstvé DVD+/-R 4× a přepisovací DVD-RAM až 5× rychlostí. Vypalování CD-R zvládne rychlostí 24×. V balení naleznete software od společnosti Cyberlink pro přehrávání filmů na Blu-ray.

Pokud tedy chcete snadno sledovat HD filmy na Blu-ray mediích a máte dostatečně výkonný procesor, kvalitní grafickou kartu (to vše například v HTPC) a přinejmenším HD monitor či LCD TV s minimálním nativním rozlišením 1280 × 720, určitě bude tato mechanika pro vás výhodnější, než koupě předraženého samostatného přehrávače. Cena se na českém trhu pohybuje kolem 6 000 Kč s DPH.

Diskuze (12) Další článek: Právě vychází Computer 22/07 – postavte si počítač

Témata článku: Software, Pevné disky, Blu Ray, Samostatná zmínka, Stabilní teplota, Měření, Infinity, Nový ventilátor, Svět, Nativní stav, Test, Triton, TRI, Hadice, Husté žebrování, Chladič, Revo, Stream TV, Okolní teplota, Přetaktovaný procesor, Blu-Ray, Cyberlink


Určitě si přečtěte

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11