Ohlasy ze světa: Testy Phenomu X4, jak si vede?

Testy Phenomu X4 • Thermaltake V1 • EVGA 8800GTS 640MB SSC Edition se 112 stream procesory

Testy Phenomu X4

Server Expreview přinesl spoustu nových testů zatím ještě neuvedeného nativního čtyřjádrového procesoru AMD Phenom X4. Redaktoři měli k dispozici ES (Engineering Sample) procesor s odemčeným násobičem a osadili ho do základní desky Gigabyte MA790-DQ6 s čipsetem RD790. Pro srovnání otestovali taktéž procesory Athlon64 X2, Athlon64 FX, Core 2 Duo a Core 2 Quad (s jádrem Kentsfield i Yorkfield). Procesory Intel byly testovány na základní desce s čipsetem P35.

Pro přesnou představu o výkonu a rozdílech, byly všechny procesory přetaktovány na stejnou frekvenci 3 GHz, což u Phenomu není tak lehké jako v případě Intel procesorů na bázi Conroe. Testovalo se v operačním systému Windows XP Professional SP2 a použitá grafická karta byla GeForce 8800 GTX (ovladače 169.02 WHQL).

Výkon jednotlivých procesorů prověřily programy CineBench R10, SuperPi, Crysis a 3DMark06. Jak je vidět, každý program využívá výkon procesoru trochu jinak, takže lze získat vcelku komplexní představu o výkonu. Nejprve se podíváme na test renderovacího programu CineBench R10.

Klepněte pro větší obrázek

V testu CineBench R10, který už z principu dokáže velice efektivně využívat vícejádrové procesory, procesor AMD Phenom skončil jak v jednojádrovém, tak ve vícejádrovém testu až za procesory Intel Quad, a to poměrně o hodně bodů. Zajímavé, že rozdíl mezi použitím jednoho jádra a všech čtyř jáder u Phenomu byl téměř čtyřnásobný, přesně 3,90. Jde o vynikající výsledek, svou zásluhu na tom má určitě to, že je Phenom nativní čtyřjádro, zatímco „slepované“ čtyřjádrovém procesory Intel Quad dosahují rozdílu přibližně 3,52 (Kentsfield) a 3,56 (Yorkfield). Nejspíš má ale na skvělém výsledku Phenomu u renderingu také podíl i to, že má každé jádro vlastní autonomní L2 cache, zatímco u Core 2 Duo se o ni jednotlivá jádra musí dělit.

Nyní přichází na řadu benchmarkovací program 3DMark06.

Klepněte pro větší obrázek

3DMark06 dokáže také bez problému využít více jader a v celkovém i procesorovém výsledku zvítězily opět procesory Intel Quad nad AMD Phenom X4. V celkovém výsledku byl Phenom X4 o 5,5 % pomalejší, u procesorového testu ztrácel 9,11 %.

Dostalo se samozřejmě i na počítačovou hru, a tou nemohla být žádná jiná než momentálně nejnáročnější hra současnosti Crysis, která dokáže využít (zatím) hlavně dvě jádra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zde lze vidět například rozdíl oproti dvoujádrovým procesorům Athlon64 X2 a Athlon64 FX, přičemž v průměru je Phenom X4 rychlejší o 21,5 %. Ani to nestačí na čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad QX9650, na který stále ztrácí neuvěřitelných 21,2 %. Porazil ho i dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E6850.

Pro notorické testery jsou k dispozici i výsledky SuperPi na této frekvenci (3 Ghz), 1M zvládne za 27,531 sekund a 30M za 26 minut a 28,531 sekund.

Pokud si uvědomíte, že na 20. listopad je ohlášen jako nejvýkonnější model 9700 s frekvencí 2,6 GHz, nevypadá to pro AMD v segmentu výkonnějších procesorů moc růžově. Intel na začátku roku 2008 vypustí nové čtyřjádrové procesory, které nejen že budou k dispozici na vyšších frekvencích, ale lze je ještě bez problému přetaktovat o mnoho více, ty nejlepší „kousky“ dokonce podle prvních testů pracují i na 4 GHz se vzduchovým chlazením (pravdou ale je, že na těchto frekvencích už je často razantně zvýšené napájecí napětí, jinak je výkonnostní strop na nějakých 3,6-3,7 GHz), ale něco podobného u AMD nepřipadá vůbec v úvahu. AMD bude tedy opět muset útočit poměrem výkon/cena a spotřebou.

Chladič Thermaltake V1 s neobvyklým designem

Na serveru T-break otestovali procesorový chladič Thermaltake V1, který má vskutku nevšední design. Základ tvoří samozřejmě měděná základna, ze které odvádí teplo celkem čtyři heatpipe trubice do dvojitého žebrování, připomínající svým tvarem vějíř.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi dvojím žebrováním se nachází řiditelný 120mm ventilátor s rychlostí 1300 až 2000 otáček za minutu a hlukem 16 dBA až 24 dBA. Chladič je kompatibilní se sockety Intel LGA775 a AMD AM2, 939 a 754. Celková hmotnost činí 637 g. Tento chladič má také modrou LED, která je určena především pro majitele průhledných bočnic. Rychlost ventilátoru je proměnná, k dispozici jsou dva přepínatelné režimy pro nízké a vysoké otáčky (low,high).

Klepněte pro větší obrázek

Jeho účinnost byla důkladně otestována na čtyřjádrovém procesoru Intel Core 2 Duo X6800, přičemž redaktor vyzkoušel i těžší podmínky v podobě zvýšení napětí na 1,525 V. Thermaltake V1 dosahoval i mezi zdatnými konkurenty velmi dobrých teplot, na přesné hodnoty se můžete podívat do grafu. Zajímavé jsou především malé rozdíly teplot, když byl procesor v klidu a když byl na 100 % zatížen. Zatímco u jiných chladičů jsou rozdíly například i 20 stupňů, u tohoto chladiče byl rozdíl obvykle 5 až 13 stupňů.

Klepněte pro větší obrázek

Od redaktora si odnáší značku „recommended product“ neboli doporučený výrobek, u nás je tento chladič k dostání za cenu kolem 1 400 Kč s DPH.

EVGA 8800GTS 640 MB SSC Edition se 112 stream procesory

O nové verzi GeForce 8800 GTS se 112 stream procesory jsme informovali již dříve. Tato nová GeForce 8800 GTS tak sice dostala stejný počet stream procesorů jako GeForce 8800 GT, ale stále se jedná o „staré“ jádro G80, které nepodporuje spoustu nových technologií a nový výrobní proces jako G92 u 8800 GT.

Klepněte pro větší obrázek

Na serveru Hardware Canucks se objevila recenze grafické karty EVGA 8800GTS 640 MB SSC Edition. Karta vyžaduje externí napájení a má dvouslotový chladič. Jádro karty pracuje na frekvenci 576 MHz (shadery-1350 MHz) a 640 MB paměti pak na frekvenci 1800 MHz. Tyto frekvence jsou vyšší, než mají standardní GeForce 8800 GTS (500/1200/1600 MHz). Testování probíhalo ve hrách Half Life 2: Episode 2, Company of Heroes, Prey, World in Conflict, Lost Planet Extreme Condition, Medieval 2: Total War, PT Boats: Knights of the Sea ,Supreme Commander a Crysis Demo, nechyběl ani 3DMark06. Nová GeForce 8800 GTS soupeřila s 8800 GT, 8800 GTX, 8800 GTS 320 MB a Radeonem HD 2900 XT.

Klepněte pro větší obrázek

Sestava obsahovala čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600 přetaktovaný na 3,5 GHz, 4 GB operační paměti DDR3 na frekvenci 1536 MHz, použité ovladače byly ATI Catalyst 7.10 a Nvidia ForceWare 169.04, jako operační systém posloužily Windows Vista Ultimate x64.

EVGA 8800GTS 640MB SSC Edition je ve většině případů rychlejší pouze ve vyšších rozlišeních, za což může pravděpodobně o něco větší paměť, ale je třeba si uvědomit, že tato verze nepracovala na standardních taktech. Pokud by recenzenti použili i přetaktovanou 8800 GT dopadly by výsledky ještě o něco lépe pro 8800 GT, takže by GeForce 8800 GT pravděpodobně opět kralovala.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V balení naleznete kromě běžného příslušenství také hru Enemy Territory: Quake Wars. Cena se pohybuje kolem 350 USD (přibližně 9 800 Kč s DPH).

Diskuze (75) Další článek: Právě vychází Computer 21/07 – téma o nakupování a testy novinek

Témata článku: Hardware, Crysis 3, Jednotlivý procesor, Nejnáročnější použití, Quad, Svět, Test, Heroes, Vějíř, Neobvyklý design, Crysis 2, TES, Crysis, Total War, Přesný tvar, PHE, SVE, Jak, Vzduchový chladič, Supreme, Ovladač grafické karty AMDSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Diablo IV bude mít season pass a obchod s prémiovou měnou. Sílu si za peníze ale prý nekoupíme

Diablo IV bude mít season pass a obchod s prémiovou měnou. Sílu si za peníze ale prý nekoupíme

Po poprasku s Immortalem přichází Blizzard s dalšími novinkami ohledně velkého pokračování Diabla.

Martin Nahodil
Diablo IVActivision Blizzard
Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

Recenze herních sluchátek JBL Quantum TWS. Špičkový zvuk výrobce v herním balení

JBL nás potěšil nejnovějšími herními peckami Quantum TWS, které přináší známou kvalitu výrobce také do více herně zaměřené komunity. Povedlo se?

Michal Maliarov
SluchátkaRecenzeHardware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť