Ohlasy ze světa: testy Phenom II 42 TWKR, rekord 6,6 GHz

Poprvé v historii se stalo, že výrobce vypustil procesory předurčené ke krutému zacházení a případné fyzické likvidaci. První odvážlivci už se pochlubili se svými výsledky.

Nové Phenomy II 42 TWKR Black Edition budí rozporuplné reakce. Speciální edice čtyřjádrových Phenomů totiž není určená k prodeji, jde o omezenou sérii procesorů, které jsou vybírané na základě vlastnosti, která jinak není u procesorů žádoucí. Mají vyšší hodnotu leakage current (úniků proudu) a kvůli tomu i větší spotřebu a vyšší zahřívání, dokonce natolik, že překračují limity TDP pro Phenom II X4 955. Vyšší ztráty se ale pozitivně projevují tím, že procesory snesou vyšší napájecí napětí a při extrémním chlazení s pomocí zkapalněného dusíku či helia s nimi lze dosáhnout lepších výsledků, než s běžnými Phenomy. Procesory TWKR jsou zkrátka určené speciálně pro extrémní přetaktování a lámání rekordů.

Klepněte pro větší obrázek

V čem jsou kontroverzní? TWKR Phenomů je na světě něco kolem stovky a běžný zákazník nemá šanci jej pořídit (tedy pokud náhodou nevyhrajete dva kousky v soutěži, kterou vyhlásil Tom’s Hardware nebo Legit Reviews). Kritici AMD vyčítají, že uvádí něco, z čeho normální zákazník nemá nic s výjimkou toho, že jde o marketingovou bublinu a velký poprask kolem výrobku, jehož účelem není nic jiného, než levná marketingová masáž nakupujících s pomocí de facto neexistujícího produktu.

Na Legit Reviews se přímo AMD zeptali, jak je to s některými zkazkami, které tyto procesory provází.

Písmena TWKR asociují výraz „tweaker“, v češtině v tomto kontextu to znamená něco jako ladič. Existuje i jiný výklad – že jde o akronym pro „those who know“ (ti, co vědí) s přidaným R na konci. Podle AMD to prý sice nebylo v tomto případě účelem, ale přece jen to s touto zkratkou souvisí. Při uvedení platformy Dragon s Phenomy II AMD mluvilo o cílení na skupinu zákazníků, která se baví stavěním počítačů a přetaktováním a vědí. Právě těm zkráceně říkali TWK, nebo tweak.

Číslovka 42 symbolizuje čtyři jádra a jeho startovací takt 2 GHz, ale rovněž jde o narážku na odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec. Základní frekvence 2 GHz je ale v podstatě jen na nastartování počítače, jinak jde o klasický Black Edition s odemčeným násobičem, který dovolí nastavit frekvenci dle libosti.

Přetaktování na 7 GHz – snad taky, ale…

S prvními obrázky se vyrojily i řeči o tom, že jde o procesory, které mají zvládat frekvenci 7 GHz (nebo o 500 MHz více, než běžné Phenomy). Samotné AMD to vyvrací s tím, že nevědí o tom, že by někdo něco takového tvrdil. Prozatimní zkušenosti ukazují, že ve srovnání s výsledky dosahovanými se sériovými Phenomy II 955 běží o nějakých 100 MHz výše se vzduchovým a asi o 200 MHz výše s extrémním chlazením. Fámu o 7 GHz má nejspíš na svědomí video od AMD, na kterém je výsledek 6,93 GHz, kterého se podařilo dosáhnout s jedním z Phenomů chlazených tekutým heliem. AMD také kategoricky odmítá, že by šlo o první vzorky připravovaných Phenomů II X4 965.

Výběrové kousky… bez záruky

A nakolik jsou TWKR procesory vzácné? V současnosti jich je méně než sto. Nejde o nejlepší kousky vybrané z tisíců procesorů, na takové třídění prý AMD ani nemá prostředky. Jde jen o „lepší“ jádra vybraná z blíže nespecifikovaného množství čipů, které vypadly z výrobní linky. AMD má prý pár triků, jak takové procesory objevit a se slušným potenciálem pro přetaktování, který Phenomy II mají, to není zase tak těžké. Z pochopitelných důvodů by se jen těžko u procesorů s podobným určením nesplňujících stanovené specifikace řešila zákonná záruka, a tak se ani není moc co divit, že je AMD ani nechce prodávat.

Abnormální procesory pro abnormální podmínky

Zatímco u přetaktování, které provozují běžní smrtelníci, je účelem dosáhnout co nejvyšší taktovací frekvence, při které je počítač stabilní za všech okolností, při extrémním přetaktování jde v podstatě jen o to dosáhnout co nejvyšší frekvence, při které procesor ustojí průběh dílčího testu a počítač vyplivne výsledné skóre. V extrémním případě to může být i stabilita dobrá tak akorát k tomu, aby naběhl operační systém a počítač vydržel dost dlouho na sejmutí screenshotu s dosaženou frekvencí.

Zatím se objevilo jen pár větších recenzí, v nichž recenzenti s novými čtyřjádry spíš nesměle koketují. Někteří z nich využili pro chlazení „pouze“ suchého ledu, došlo ale i na tekutý dusík.

Tom’s Hardware: 6,4 GHz s dusíkem

Tom’s Hardware testoval s „komínem“, který navrhl a vyrobil známý overclocker K|ngP|n.

Klepněte pro větší obrázek 

Maximální napájecí napětí, na které si troufl, bylo 1,75 V, se kterým procesor dosáhl frekvence 6,4 GHz.

S „nízkým“ napájecím napětím 1,48 V a dvojicí Radeonů HD 4890 se podařilo ve 3DMarku 2003 dosáhnout frekvence 5,6 GHz a skóre 125 tisíc bodů. Ve 3DMark 2005 to bylo rovněž na 5,6 GHz 40 753 bodů. U 3DMarku to bylo jen 5,3 GHz na 1,74 V, procesor byl ale při tomto napětí příliš citlivý na teplotu a drobné zahřátí znamenalo okamžitý restart. Při laborování se 3D Mark 06 bohužel došel tekutý dusík.

Legit Reviews: maximálně 6,58 GHz s dusíkem a 5,9 GHz ve 3D Marku

Legit Reviews se se vzduchovým chlazením při 1,464 V dostal na 4,0 GHz (s Phenomem II X4 955 BE to bylo 3 900 MHz). S kapalným dusíkem a komínem od K|ngP|na se při zapnutí všech čtyř jader podařilo dosáhnout vysoké maximální frekvence 6 584 MHz, ale procesor ustál jen start systému a sejmutí screenshotu z CPU-Z.

 

Klepněte pro větší obrázek 

Výsledkem snažení bylo tedy celkové skóre 33 132 bodů ve 3D Marku 06 s procesorem přetaktovaným na 5,9 GHz (1,696 V) a dvěma Radeony HD 4870 X2 na 790 MHz u jádra a 3 660 MHz u pamětí.

Klepněte pro větší obrázek

A také zničená základní deska poté, co při pokusu o sejmutí komínu zůstala patice přilepená na jeho základně. Pokud ale vezmete v potaz, že podmínky měly daleko k tomu, co je vidět na videu na konci článku, je to určitě slibný začátek.

Overclockers Club: suchý led a 5,11 GHz

Maximální frekvence 5,112 MHz při napětí 1,578 V dosáhlo jen jedno jádro, ostatní běžela o něco pomaleji. Benchmarky ale probíhaly na „stabilních“ 4 683 MHz. I přes slušnou frekvenci nejsou výsledná skóre v jednotlivých testech – 3DMarku 06, Vantage, SuperPI a SiSoft Sandra tak oslnivá, sestavu brzdila kromě chlazení také použitá grafická karta GeForce GTX 260.

Neoseeker: 4,8 GHz se suchým ledem

Neoseeker testoval se dvěma GeForce GTX 260 ve SLI. Procesor zvládal běh na 3,2 GHz, což je frekvence nejvýkonnějšího Phenoma II X4 955, při nízkém napětí 1,12 V. Se vzduchovým chlazením se při 1,392 V podařilo dosáhnout nejvyšší fekvence 3 799 MHz. Následovalo už extrémní přetaktování, bohužel „pouze“ s chlazením pomocí suchého ledu. Maximální dosažená frekvence byla 4,8 GHz (1,616 V), dostatečně stabilní k dokončení testů byl ale procesor na frekvenci 4,6 GHz. Výsledné skóre P23 967 ve 3DMark Vantage tedy nejspíš neoslní stejně jako 24 358 bodů ve 3DMarku 06, nebo 14,870 s na 1M a 944,850 s v Super Pi. Z výsledků nebyl nakonec příliš nadšený ani samotný recenzent, neviní z toho ale procesor, nýbrž nepříliš vhodnou desku s čipsetem nForce, která nedovolila využít pro přetaktování utilitu AMD Overdrive a nedostatečné chlazení suchým ledem.

HotHardware: suchý led a 4,73 GHz

Na HotHardware se s vodním chlazením dostali na 4 GHz. Se suchým ledem byl procesor schopný i na 4,73 GHz dokončit některé z testů. Výsledné skóre se dvěma Radeony HD 4870 X2 v Quad CrossFire bylo P20976 bodů ve 3DMark Vantage a 26 836 bodů ve 3DMark 06.

Rekord Phenomu II X4 955 pod heliem 6,93 GHz zatím nepřekonán

Absolutní uznaný rekord v dosažené frekvenci u TWKR edice zatím drží Donbe, kterému se s jedním zapnutým jádrem při chlazení kapalným dusíkem podařilo dosáhnout frekvence 6 600 MHz. První příčka ale patří starším Phenomům.

Klepněte pro větší obrázek

Rekord „obyčejného“ Phenomu II X4 955 BE, který byl ovšem chlazený kapalným héliem, zůstává nepřekonán. Na rozdíl od zmiňovaných testů, z nichž dýchají polní podmínky, šlo ale o pečlivě připravené testování. Je to ostatně vidět i na videu, které připravilo AMD.

S heliem není sranda…

A proč teda všichni netestují s tekutým héliem, když je nejlepší? Když se podíváte na video, zjistíte, že to vyžaduje mnohem pečlivější přípravu a také náklady jsou výrazně vyšší. Nejen že je helium ve srovnání s dusíkem citelně dražší (5-8 dolarů za litr místo 1-2 dolarů u dusíku), náklady ještě rostou kvůli tomu, že se mnohem rychleji odpařuje a je zapotřebí soustavné doplňování na rozdíl od dusíku, u kterého stačí občas ucvrnknout z termosky. Odměnou jsou asi o 70 stupňů nižší teploty jádra a lepší výsledky.

Další výsledky Phenomů z TWKR edice najdete na fóru XtremeSystems.

Diskuze (3) Další článek: Chystá se nový Seznam E-mail: Blýská se na lepší časy?

Témata článku: Hardware, Helium, Pár triků, Slušný potenciál, REK, Frekvence, Řek, Test, Nejvyšší odměna, Nízké zahřívání, Rozporuplná vlastnost, SVE, Nejlepší reakce, Dragon, Suchý led, Obyčejný smrtelník, Celkový únik, Obyčejný zákazník, Celkové skóre, Zkazka, TES, PHE, První příčka, Svět, Výsledné skóreTýden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

Týden Živě: Kuba rozbil drahý nový dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2