Ohlasy ze světa: testy nových čtyřjádrových Phenomů

Testy čtyřjádrových procesorů Phenom X4 9150e, 9350e a 9950 • Extrémní chladič od Intelu podrobně: dutý jako bambus • Blu-ray vypalovačka Pioneer BDC-SO2BK

Testy nových čtyřjádrových procesorů AMD Phenom X4

V nedávné bleskovce jsme vás informovali o tom, že společnost AMD představila tři nové čtyřjádrové procesory Phenom X4, konkrétně Phenom X4 9150e, Phenom X 9350e a nejvýkonnější Phenom X4 9550. Rozsáhlý test provedli redaktoři ze serveru Anandtech.

Klepněte pro větší obrázek

Všechny modely jsou vyrobeny 65nm technologií, energeticky úsporné modely Phenom X4 9150e (1,8 GHz) a 9350e (2 GHz) mají TDP 65 W, nejvýkonnější Phenom X4 9950 (2,6 GHz) pak vysokých 140 W. Jednoduchý přehled modelů i s ostatními parametry naleznete na následujícím obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Problém před testováním

Ještě než se redaktoři jali testovat, všimli si zajímavého kolísání výkonu při zběžném testování pomocí různých programů. Příčinou byla technologie Cool'n'Quiet, která má efektivně snižovat frekvenci a napětí procesoru, přičemž nové Phenomy jsou v tomto ještě dále než starší procesory Athlon 64 X2. Technologie funguje stejně jako například u EIST (Intel procesory), tedy pokud děláte na počítači nějakou jednoduchou práci s textovým editorem či jen procházíte internet, maximální výkon procesoru je vám k ničemu a snížením frekvence a napětí se sníží spotřeba, hluk případného ventilátoru a samozřejmě i teplota. Jakmile spustíte náročnější aplikaci nebo podobně, procesor se okamžitě vrátí na svojí standardní hodnotu a jeho výkon by měl být opět maximální. Píšu záměrně „měl“, protože dle redaktorů Anandtechu se tato technologie chovala podivně.

Například výsledky v programu SYSMark byly pokaždé rozdílné (mimo rozmezí klasických chyb měření), po chvilce bylo najednou vše bez problémů, ale zanedlouho se problém vrátil a vyskytoval se dokonce i po vypnutí Cool'n'Quiet přímo v biosu. Po mnoha různých nastaveních, restartech a zkoumání redaktoři pomocí programu AMD Power Meter zjistili, že při testování se jádra rychle a postupně přepínají z frekvence 1 GHz na 2 GHz, přičemž jakmile klesne frekvence jednoho jádra, u dalšího se zvedne. Toto podivné chování se nevyskytuje u Athlon 64 X2 ani u Intel procesorů, protože jádra u těchto procesorů pracují vždy na stejné frekvenci. Problém se tak týká pouze procesorů Phenom. Částečně podobný problém se vyskytoval i minulý rok v případě grafických karet od AMD, které dokážou rychle přepínat mezi 2D a 3D režimem (různé frekvence), a při hraní Crysis docházelo v některých lokacích ke zpomalování a zrychlování. Redaktoři upozorňují, že problém není „dokázaný“ a čekají odpověď přímo od AMD. Do té doby jde pouze o „náhodné“ divné chování.

Další problém

Když už redaktoři mysleli, že problém jednoduše vyřeší vypnutím Cool'n'Quiet a začnou konečně testovat, vyskytl se problém s nestabilitou. Mnoho mainstreamových základních desek má totiž pouze třífázové napájení a i když jsou certifikovány pro 125 W procesory AMD, s vypnutým Cool'n'Quiet byla testovaná deska Gigabyte s čipsetem 780G značně nestabilní a nebylo možné dokončit test s Windows Media Encoder 9. Při zapnutí Cool'n'Quiet se sice žádná nestabilita nevyskytovala, ale objevil se samozřejmě výše zmíněný problém s proměnným výkonem. Řešením tak bylo aktivně chladit napěťové regulátory v okolí procesor obyčejným 80mm ventilátorem.

Klepněte pro větší obrázek

V samotném testu se objevily procesory AMD Phenom X4 9950 BE , Phenom X4 9850 BE, Phenom X4 9550, Phenom X3 8650, Phenom X3 8450, Intel Core 2 Quad Q9450, Core 2 Quad Q9300, Core 2 Quad Q6600, Core 2 Duo E8500, Core 2 Duo E8400, Core 2 Duo E6550, Core 2 Duo E7200 a Core 2 Duo E4600. Tyto procesory byly v základních deskách Gigabyte GA-MA790FX-DQ6 (AMD 790FX - certifikována pro 140W 9950 BE), Gigabyte GA-MA78GM-S2H (AMD 780G) a Intel DG35EC (Intel G35). Operačním systémem byly Windows Vista SP1.

Testování proběhlo ve hrách, renderování, v převodu videa a nechyběly ani syntetické testy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

I když výkon nepatří mezi nejlepší, vzhledem k nízkým cenám lze říci, že jsou nové Phenomy X4 konkurenceschopné.

Spotřeba

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Spotřeba celého systému je v případě procesoru Phenom X4 9350e i Core 2 Quad Q9300 téměř stejná, Intel ale nabídne o trochu vyšší výkon.

(Ne)přetaktování

Redaktoři varují před přetaktováním na levných deskách například s čipsetem 780G, protože při přetaktování jim na dvou rozdílných deskách s čipsetem 780G vyhořely MOSFETy a desky byly na vyhození. Překvapením je, že se to stalo při použití energeticky úsporného procesoru Phenom X4 9350e. Pokud tedy budete chtít přetaktovávat, pořiďte si dražší základní desku s čipsetem AMD 790FX, nebo zajistěte opravdu kvalitní chlazení části kolem procesoru, kde se nachází napěťové regulátory a zmíněné MOSFETy.

Co se týče samotného přetaktování, Phenom X4 9350e (2 GHz) se na základní desce s 780G podařilo přetaktovat pouze na stabilních 2 250 MHz, což je jen o 250 MHz víc oproti původní frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvýkonnější AMD Phenom X4 9950 BE má sice odemčený násobič, ale při přetaktování nečekejte zázraky. Kompatibilita je kvůli vysokému TDP 140 W zaručena jen u pár (drahých) základních desek. Energeticky úsporné procesory Phenom X4 9350e a 9150e jsou na tom se spotřebou lépe, ale taktéž nečekejte žádný taktovací potenciál a díky problémům na levnějších základních deskách na taktování raději zapomeňte. Nabízí však dobrý výkon, který dokáže konkurovat i dražším procesorům od Intelu.

Další testy naleznete na serverech Digit-Life, HotHardware, Legit Reviews, HardwareZone nebo AMDZone.

Klepněte pro větší obrázek

Extrémní chladič od Intelu

Na serveru FrostyTech se objevil test referenčního chladiče pro 45nm procesory řady Core 2 Extreme od společnosti Intel.

Klepněte pro větší obrázek

Chladič má rozměry 25 × 110 × 110 mm a hmotnost 413 g. Kódové označení je FCLGA4-S, přičemž ho naleznete u každého procesoru Core 2 Extreme, který je vyroben 45nm technologií. Chladič má měděnou základnu a velkou měděnou dutinu (vakuum), samozřejmostí jsou hliníková žebra (poniklovaná), kterých je celkem 200. Ventilátor má proměnnou rychlost 1 000 až 2 900 otáček za minutu, samozřejmostí je podpora PWM (Pulse Width Modulation).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejprve se podíváme jak si chladič vedl v porovnání s jinými chladiči:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ač je chladič na vysoké otáčky poměrně hlasitý, dokáže bez problému uchladit čtyřjádrový procesor na střední otáčky, což je vzhledem k jeho velikosti a hmotnosti velmi dobrý výsledek. Jsou samozřejmě mnohem lepší chladiče, ale ty jsou také mnohem větší, těžší a dražší.

Další test naleznete i na serveru MadShrimps.

Klepněte pro větší obrázek

Pioneer BDC-SO2BK

Server Bit-tech zveřejnil test SATA Blu-ray mechaniky Pioneer BDC-SO2BK, která stojí kolem 130 USD (přibližně 2 500 Kč s DPH).

Klepněte pro větší obrázek

I když tato mechanika zvládá pouze čtení Blu-ray disků, pro sledování Blu-ray filmů na počítači či HTPC poslouží dobře. Další podporované formáty si můžete prohlédnout na obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

V balení naleznete spoustu software, konkrétně PowerProducer 4.0, PowerDirector 5.0, PowerDVD 7.3, InstantBurn 5.0 a Power2Go 5.5.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zde jsou výsledky testů zápisu ve srovnání s Asus BC-1205 PT:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Mezi dalšími testy nechybí ani rychlost dekryptování DVD či čtení datového Blu-ray disku. Ve všech těchto testech jsou však soupeři skoro vyrovnaní. Mechanika Pioneer BDC-S02BK si odnáší velmi dobré hodnocení, přičemž jejím největším kladem je nízká cena.

Diskuze (5) Další článek: Víme, co nás čeká v OpenSUSE 11.1

Témata článku: Windows, Drahý základ, Quad, Test, Nový, Pulse, Stabilní teplota, Podivný program, Nestabilní hodnota, Základní frekvence, Podivné chování, Puls, Cool, Divné chování, Největší klad, Clear, Svět, Vysoké TDP, Pioneer, PHE

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5