Ohlasy ze světa: Testy nové špičky od ATI

ATI Radeon HD 3870 X2 • Flash disk A-DATA PD7 8 GB • Teplovodivá pasta Noctua NT-H1

ATI Radeon HD 3870 X2

Na servech InsideHW, FPSLabs a PConline se objevily jedny z prvních recenzí nové grafické karty od společnosti ATI (AMD) s názvem Radeon HD 3870 X2. Tato karta má dva čipy RV670, které jsou vyrobeny 55nm technologií a pracují na frekvenci 825 MHz. Díky tomu má karta neuvěřitelných 1,33 miliard tranzistorů. Každé jádro má 320 stream procesorů, dohromady je jich tedy 640. Celkem 1024 MB (2× 512 MB) GDDR3 (256bit ×2) paměti běží na frekvenci 900 MHz (1 800 MHz efektivně).

Klepněte pro větší obrázek

Celkový matematický výkon se blíží k hranici 1 TFLOPS, přesný výkon činí 994 GFLOPS. Samozřejmostí je podpora DirectX 10.1 (Shader model 4.1), který je podporován jen v operačním systému Windows Vista. Karta zvládá 128bitový HDR Lighting a textury s vysokým rozlišením 8192 × 8192. Nechybí ani podpora PCI Express 2.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Přídavné napájení je řešeno pomocí dvou PCI Express konektorů (1×8, 1×6) a na výstupu lze nalézt dva DVI konektory a TV-OUT. K dispozici je samozřejmě i CrossFireX konektor, pomocí kterého lze tuto kartu zapojit do páru s další a mít tak dohromady čtyři výpočetní jádra RV670, tedy 1 280 stream procesorů. Pro akceleraci videa slouží čip UVD, pro snížení spotřeby pak technologie ATI PowerPlay.

O chlazení se stará vskutku obří dvouslotový chladič, na kterém se s mědí opravdu nešetřilo. Uchladit musí nejenom oba výkonné čipy, ale také paměti a další přídavné čipy. Že se nejedná o malý počet, lze vidět na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V recenzích se v testovací sestavě nachází čtyřjádrový procesor od Intelu, konkrétně Core 2 Extreme QX6700 s frekvencí 2,66 GHz v případě FPSLabs a Core 2 Duo QX6850 na frekvenci 3,6 GHz u PConline.
V obou případech byl použit operační systém Windows Vista, ovladače však použil každý server jiné. K dispozici jsou výsledky z programu 3DMark 2006 a z her Call Of Juarez, F.E.A.R., Team Fortress 2, Company of Heroes, Oblivion, Bioshock, Crysis, Lost Planet:Extreme Condition, Unreal Tournamant 3, Call OF Duty 4 a Serious Sam 2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, karta s různými ovladači podává někdy rozporuplné výsledky, a u této karty, která je velice zjednodušeně podobná dvěma Radeonům HD 3870 zapojených do CrossFire, tak záleží na vyladěnosti ovladačů mnohem více, než při jednočipovém řešení. Pokud se budeme řídit výsledky ze serveru PConline, tak je nová vlajková loď od ATI velmi výkonná a s přehledem překoná nynější nejvýkonnější grafickou kartu GeForce 8800 Ultra od společnosti Nvidia. Dle měření je spotřeba této grafické karty při zátěži jen přibližně o 30 W větší, než má GeForce 8800 Ultra, což je na toto řešení vynikající výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou výhodou bude také cena, která bude nižší než v případě GeForce 8800 Ultra. ATI má tak po dlouhé době nejsilnější grafickou kartu na trhu, alespoň do doby, než Nvidia uvede své dvoučipové řešení a pravděpodobně tak pomyslný titul opět získá do svých rukou.

Flash disk A-DATA PD7 8 GB

Pokud hledáte rychlý flash disk s dostatečnou kapacitou, možná vám ve výběru pomůže recenze na serveru OverclockersClub, která je o relativně obyčejném flash disku A-DATA PD7 s kapacitou 8 GB.

Klepněte pro větší obrázek

Tento flash disk má naprosto jednoduchý design, který neurazí ani nezaujme. Nemá žádné speciální vlastnosti ani „brnění“, které by ho ochránilo proti extrémním situacím. Hlavním tahákem je především rychlost, kterou recenzent samozřejmě důkladně otestoval.
A-DATA PD7 8 GB podporuje technologii ReadyBoost (Windows Vista), k indikaci činnosti používá LED a jeho hmotnost je 15 g.
V testech se jako soupeři objevily další dva flash disky, Lexar 8 GB a nespecifikovaný starší obyčejný flash disk s kapacitou 2 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Flash disk dosahuje v nejlepších případech perfektních rychlostí cca 30 MB/s při čtení, a přibližně 20 MB/s v případě zápisu. A-Data PD7 Turbo Speed 200x 8 GB můžete v našich končinách pořídit za cenu kolem dvou tisíc korun.

Teplovodivá pasta Noctua NT-H1

Chladiče od společnosti Noctua patří mezi absolutní špičky v oboru, které se vyznačují nejen skvělým výkonem, ale také svou tichostí, pokud se jedná o ventilátory. Server techPowerUp! otestoval novou teplovodivou pastu Noctua NT-H1, a v této recenzi zjistíte, zda dostojí jména této značky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pasty je celkem 1,4 ml, což odpovídá přibližně patnácti použitím. Doporučené provozní teploty se pohybují v rozmezí -40 až +110 stupňů, přičemž maximální doporučená doba použití bez výměny jsou tři roky.
K řádnému otestování posloužila sestava s dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo E6850 s frekvencí 3 GHz. Pro vyšší zátěž došlo samozřejmě i k přetaktování procesoru, a to na frekvenci 3,6 GHz při zvýšeném napětí 1,45 V. Ke slovu se také dostal čipset na základní desce Asus P5W DH Deluxe, taktéž v základním (1,55 V) i v přetaktovaném (1,85 V) stavu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na přetaktovaném procesoru byla pasta Noctua NT-H1 stejně dobrá jako Arctic Silver 5, jen v jednom případě byl rozdíl jeden stupeň ve prospěch NT-H1. Při testu na čipsetu redaktor použil pastu Arctic Ceramique, a rozdíly byly znatelné. V nejlepším případě se jednalo až o 11 stupňů, což je u čipsetu velký rozdíl. Jednou z pravděpodobných příčin je také to, že pasta Arctic Ceramique potřebuje delší dobu než se takzvaně „usadí“, a její přenos tepla tak získá optimální podmínky.
Jako plusy recenzent uvádí především skvělý výkon, žádnou nutnost tzv. „zapečení“ a bezproblémové čištění. Pasta si odnáší špičkové hodnocení 9,8 z 10. Cena u nás se pohybuje kolem 150 Kč s DPH.
Diskuze (31) Další článek: World of Warcraft už hraje 10 miliónů předplatitelů

Témata článku: Windows, Test, Skvělý výsledek, Lighting, Teplovodivá pasta, Ultra HD, Heroes, Team Fortress, Oblivion, Speciální vlastnost, Bioshock, SVE, Call of Juarez, Pasta, Team Fortress 2, Matematický výkon, Svět, ATI, Dh, Call of Duty, Call of Duty 2, Past, Nespecifikovaná cena, Call of Duty 4, Lexar