Ohlasy ze světa: test obřího chladiče Scythe Orochi

Test obřího chladiče Scythe Orochi • Třiatřicet teplovodivých past v testu • Windows Vista s SP1 nebo bez?

Test obřího chladiče Scythe Orochi

Na serveru Computerbase otestovali nový a vskutku monstrózní chladič Scythe Orochi, který svou hmotností a velikostí předčí veškeré známé a velké chladiče procesorů. Hmotnost tohoto chladiče je téměř 1,2 kg, rozměry činí 120 × 194 × 155 mm a ke chlazení je možno použít dodávaný 140mm ventilátor s rychlostí až 500 otáček za minutu. Kompatibilita je zaručena se sockety Intel 478, 775 a AMD 754, 939, 940, AM2. Ze základny je vyvedeno celkem deset heatpipe trubic (6 mm), které odvádí teplo do rozměrného hliníkového žebrování, přičemž počet žeber se vyšplhal až na 38.

Klepněte pro větší obrázek

Chladič má zvláštní tvar, který však příliš nezasahuje do paměťového prostoru, ani na další strany. Problém by mohl nastat při použití operačních pamětí, které mají chlazení čipů vyvedeno nad samotný heatspreader. V tomto případě lze chladič zapojit s chladičem směrem k zemi a v oblasti operačních pamětí tak bude místo i pro tyto ojedinělé případy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K testování výkonu byl samozřejmě použit čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Extreme QX6700 s frekvencí 2,66 GHz (TDP 130 W). Pro srovnání se v testu objevily výsledky chladičů ZEROtherm Nirvana NV120, Zalman CNPS 9700, Enzo Tech Ultra-X, Noctua NH-U12P, Zalman CNPS 9500, Scythe Ninja CU a Scythe Zipang, přičemž se testovalo i s různou rychlostí ventilátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak sám autor dodává a dle výsledků je to i patrné, tento chladič není primárně koncipován na co největší chladící výkon, ale na co nejmenší hluk spolu s dostatečnou chladící schopností.

Scythe Orochi není určen pro každého, s tímto chladičem lze bez problému a neslyšitelně (přibližně 250 až 400 otáček za minutu) uchladit i čtyřjádrový procesor, a lze tak získat výkonný a přesto naprosto tichý (pokud i další díly jsou pasivně chlazeny či odhlučněny) počítač. Na co nesmíte zapomenout je, že musíte mít dostatečně velkou skříň, do které lze tohoto „drobečka“ nainstalovat.

Třiatřicet teplovodivých past v testu

Několik testů teplovodivých past jsme vám již představovali v některých předešlých Ohlasech ze světa, tentokrát se jich však sešlo celkem třiatřicet v jednom testu a to na serveru BenchmarkReviews.

Klepněte pro větší obrázek

Začneme tedy přehledem všech testovaných past, kterými jsou Antec Formula 5, Arctic Cooling MX-2, Arctic Cooling Silicon Paste, Arctic Silver 2, Arctic Silver 3, Arctic Silver 5, Arctic Silver Ceramique, Arctic Silver Lumiere, Cooler Master HTK-002, FrozenCPU Copper Thermal Compound, IC Seven Carat Diamond, Jetart CK4000, Jetart Thermal Compound, Masscool Fanner 420, Noctua NT-H1, OCZ Freeze, Rosewill RCX-TC050, Shin Etsu G751, Shin-Etsu Microsi Silicon Compound, Shin-Etsu X-23-7762, SIL Heatsink Compound, STARS 612, STARS Heatsink Compound, Startech Silver Grease, Thermalright Thermal Paste, TIM Consultants T-C Grease 0098, Tuniq TX-2, Ultra Thermal Compound, Xigmatek PTI-G3801, Zalman Thermal Grease, Zaward HSC-W, Zaward HSC-G a ZEROtherm ZT-100.

Pasty byly umístěny mezi dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E6550, který byl přetaktován na frekvenci 3,23 GHz a klasický hliníkový boxovaný chladič Intel s měděnou základnou. Pro přesné výsledky byla v testovací místnosti co nejvíce udržována stabilní teplota po celou dobu testu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, nejlepší pastou v tomto testu se stala OCZ Freeze, s kterou byl rozdíl mezi teplotou okolí a procesoru v prvním kole 32 stupňů, ve druhém pak 32,8 stupňů. Výsledky jsou ale samozřejmě značně těsné, přesto je lepší se pastám na konci žebříčku vyhnout.

Windows Vista s SP1 nebo bez?

Oficiální uvedení SP1 pro Windows Vista se pomalu blíží a server ExtremeTech se pokusil otestovat rychlost tohoto systému jak při čisté instalaci, tak se všemi opravami a také s SP1.

Testovací sestava obsahovala Intel Core 2 Extreme QX6700 v základní desce ASUS Striker Extreme, 4 GB operační paměti DDR2 800MHz, dvě grafické karty GeForce 8800 GTX zapojené v režimu SLI a dva pevné disky Seagate 500GB (7200.10) v RAID1. Testovalo se v programech PCMark Vantage a 3DMark06, ve hrách Supreme Commander, Company of Heroes, Crysis, World in Conflict a nezapomnělo se ani na ošemetné kopírování souborů, které by SP1 měl zrychlovat především.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z výsledků programu PCMark Vantage je vidět velký nárůst výkonu u multimediálních aplikací, mírné zrychlení je však viditelné ve všech směrech.

Klepněte pro větší obrázek

V oblasti kopírování souborů (i rozbalování) se jedná o rapidní nárůst rychlosti, bohužel chybí porovnání s Windows XP SP2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve hrách se rychlost zvýšila také, bohužel největší rozdíly najdeme právě u SLI zapojení grafických karet. V případě jedné karty nejsou rozdíly tak velké, u většiny her se však jedná o velmi mírné zrychlení.

Někteří uživatelé čekají před koupí Windows Vista právě na uvedení SP1, který dle testů systém nejen zrychluje, ale odstraňuje i „mouchy“, kterým se však nevyhne žádný nový výrobek uvedený na trh.

Diskuze (8) Další článek: Apple není jen jablíčko

Témata článku: Windows, Stabilní teplota, Chladící výkon, Test, Svět, Pasta, Past, Chlad, Obří chladič, Seven, Heroes, Nirvána, Zalman, Silver, Nový výrobek, Ninja, Chladič, Nirvana, Supreme, Thermal, Stars, Paměti ddr2 800mhz, Zvláštní tvar

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači