Ohlasy ze světa: test levného 40GB SSD od Kingstonu

Na zahraničních serverech otestovali nový 40GB SSD od Kingstonu, který je založen na nejnovějších 34nm Intel čipech. Co za dva tisíce vlastně dostanete?

Společnost Kingston uvedla nový 40GB SSD, který je prodáván pod značkou SSDNow V a nabízí kapacitu 40 GB. Vzhledem k nízké kapacitě je tak ideální a cenově přijatelnou možností pro instalaci operačního systému a nejpoužívanějších programů.

První testy tohoto nadějného SSD přinesly servery Legit Reviewsa OverclockersClub, přičemž oba provedli téměř stejné testy. Než si ale ukážeme první výsledky rychlosti, podíváme se důkladně na přesné specifikace a z čeho je vlastně Kingston SSDNow V s kapacitou 40 GB vlastně složen.

Pod kapotou nejnovější 34nm Intel čipy i řadič

Kingston SSDNow 40 GB má dle specifikací rychlost čtení maximálně 170 MB/s a rychlost zápisu až 40 MB/s. Má klasický 2,5" rozměr, jeho spotřeba je v provozu 0,15 W a v klidu pak pouze 0,06 W. SSD disponuje rozhraním SATA 3 Gb/s a podporuje technologii S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology). Zvládne i velké teplotní rozdíly od -40 až do 85 stupňů a MTBF (Mean time between failures) hodnota je obvyklých 1 milión hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V obou redakcích obdrželi dražší verzi, která v balení obsahuje kromě samotného SSD také SATA kabel, sadu pro připevnění do 3,5" pozice, napájecí molex kabel a také software pro snadné klonování Acronis True Image, který je samostatně prodáván za téměř 50 USD.

A z čeho je vlastně tento SSD složen? Uvnitř se ukrývá pět 8GB 34nm MLC NAND flash čipů společnosti Intel, které tvoří celkovou kapacitu 40 GB. Použitý je také nejnovější Intel řadič (PC29AS21BA0), který je obsažen také v jeho nových SSD druhé generace. Hlavní novinkou tohoto řadiče je především podpora TRIM (ve Windows 7), paralelní komunikace až s deseti NAND flash čipy zůstala stejná. Bohužel nelze jednoduše nainstalovat aktualizace přímo od Intelu, i když se vlastně jedná o Intel SSD. Aktualizovací software rozpozná jiného „výrobce“ a nedovolí přepsat stávající firmware. Nezbývá tak vždy čekat až uvolní aktualizace sám Kingston, do té doby si TRIM nebudete moci zapnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nahoře je řadič, pod ním 32MB cache SDRAM 133 MHz a vpravo 34nm NAND flash čipy

Testy

Na serveru Legit Reviews měli k dispozici sestavu s procesorem Intel Core i7 975 Extreme na frekvenci 3,33 GHz a základní deskou ASUS P6T Deluxe V2. Kromě zmíněného SSD se v testu nacházely také Kingston SSDNow V 120 GB a V+ s kapacitou 256 GB, Kingston M 80 GB (první generace 50nm Intel čipů), Super Talent MasterDrive 64 GB, Super Talent UltraDrive 64 GB, Corsair P256 256 GB, OCZ Vertex 120 GB, OCZ Vertex EX 120 GB, OCZ Agility 120 GB, OCZ Summit 120 GB, Intel X25-M 160 GB (druhá generace 34nm čipů). Nechyběly ani klasické pevné disky Seagate Momentus 7200.2 200 GB, 7200.3 320 GB, 7200.4 500 GB, Western Digital Scorpio Blue 500 GB a Western Digital Scorpio Black 320 GB. Na serveru OverclockersClub měli sestavu se čtyřjádrovým procesorem AMD Phenom II X4 955 a základní desku Gigabyte MA790XT-UD4H.

Testy byly provedeny v programech HDTune Pro, HD Tach, SiSoft Sandra 2009, Crystal Disk Mark, ATTO Disk Benchmark, AS SSD a samozřejmě také PCMark Vantage.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, v programu HD Tach a HDTune pro byly naměřeny skutečně výborné rychlosti čtení, které se v některých případech (sekvenční čtení) dostaly i za hranice specifikací. Rychlost zápisu odpovídá přibližným 40 MB/s.

V programu SiSoft Sandra 2009 si vedl disk také velmi dobře, rychlost čtení 220 MB/s a zápis 42,6 MB/s není problémem:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Také v Crystal Disk Mark šla rychlost nad udávané parametry, stejně tak i zápis:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

PCMark Vantage

Program PCMark Vantage se v oblasti testu disků zaměřuje na různé scénáře a oblasti z reálného používání počítače, nechybí test zápisu, editování videosouborů a obrázků, čtení a ukládání malých souborů a další úkony. Jeho výsledek je tak v určitém směru velmi objektivní. Kingston SSDNow V 40 GB obdržel přibližně 25 000 bodů, klasický disk pevný disk pak pouze 3300 bodů. Téměř desetinásobný rozdíl je tak určitě znát, především pak v rychlosti bootování a spouštění čehokoli, protože SSD má velmi malou odezvu 0,1 ms. Tento SSD díky nejnovějším čipům a řadiči navíc poráží i mnohem dražší modely:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ideální pro operační systém

Kingston SSDNow V 40 GB je svou cenou a hlavně kapacitou ideálním SSD pro instalaci operačního systému. K dispozici je přesně 37,2 GB místa, v případě čisté instalace Windows 7 Ultimate 64bit se jedná o 12 GB dat, k dispozici tak máte přes 25 GB volného místa pro různé další programy a budoucí aktualizace. Nesmíte však zapomenout na swapovací soubor, který se odvíjí dle velikosti vaší operační paměti. Ten však můžete umístit na jiný disk nebo ho vypnout. Dalším nutností je také volné místo pro hibernaci, pokud ji používáte například v notebooku, budete taktéž potřebovat volné místo dle kapacity pamětí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Skvělá cena a výkon

Oba servery označily Kingston SSDNow 40GB (je to převlečený 34nm Intel SSD druhé generace) jako skvělý produkt (Editors Choice/OCC Gold), který bude 9. listopadu dostupný za 85 USD (přibližně 2 000 Kč s DPH), později pak za 115 USD (přibližně 2 500 Kč s DPH) a v kompletní balení za 130 USD (přibližně 3 000 Kč s DPH).

Pokud si tedy chcete udělat radost ke konci roku v podobě dárku pod stromeček, jistě nad tímto novým SSD uvažujte. Žádná jiná takto levná komponenta vám nezrychlí celkovou práci na počítači jako právě SSD, na kterém budete mít nainstalovaný operační systém. Nemluvě o žádném hluku (ostatní klasické disky lze nechat uspávat) a minimální spotřebě.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (75) Další článek: V internetových adresách se objeví další znaky

Témata článku: Hardware, SSD, Kingston, Agility, Talent, Trim, HD Tach, Vertex, Svět, Budoucí aktualizace, Skvělý produkt, Crystal disk Mark, Crystal, Druhá generace, Skvělá cena, Test, Acronis True Image, Levné notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky