Testy procesoru Intel Atom N230
Na serveru Tom’s Hardware se objevil jeden z prvních praktických testů jednojádrového procesoru Intel Atom N230, který je určen pro klasické počítače. Obrovskou výhodou, o které už určitě víte, je velmi nízká spotřeba. Jak je to ale s výkonem v běžných aplikacích, to se alespoň částečně dozvíme z tohoto krátkého testu.

Procesor Intel Atom N230 pracuje na frekvenci 1,6 GHz, má 512 kB L2 cache a podporuje sběrnici o frekvenci 533 MHz. Díky HyperThreadingu dokáže také zpracovávat dvě vlákna zároveň. Procesor byl v mini-ATX základní desce GA-GC230D od společnosti Gigabyte, která má čipset Intel i945G s jižním můstkem ICH7. K pousmání vede fakt, že samotný procesor má pouze malý pasivní chladič, zatímco čipset je vybaven mnohem větším, který je ještě navíc vybaven malým ventilátorem.

K porovnání výkonu posloužil dvoujádrový Intel Pentium E2160, který byl pro testy podtaktován z původní frekvence 1,8 GHz na frekvenci 1,6 GHz. Pro minimální zkreslení byl osazen také do základní desky s čipsetem Intel i945, sestava dále obsahovala 1 GB DDR2 operační paměti a pevný disk Western Digital Raptor s kapacitou 74 GB.
Krátké testování proběhlo v programech PCMark05 (CPU test), 3DMark06 (CPU test), Cinebench R10, SiSoft Sandra a SuperPI (1M).

Jak je vidět, jednojádrový Atom N230 je přibližně třikrát pomalejší, než dvoujádrové Pentium E2160 (na 1,6 GHz), což je vzhledem ke spotřebě sestavy 59 W nepříliš zajímavý výsledek. Sestava s Pentium E2160 (na 1,6 GHz) měla spotřebu přibližně o 20 W větší (78 W). Jednojádrový desktopový Atom by přitom měl mít TDP pouhé 4 W. Vypadá to, že pokud Atom nedoplní vhodnější komponenty, přijde veškerá snaha o dosažení co nejnižší spotřeby u procesoru ve stolních počítačích vniveč.

Intel uvede také dvoujádrový Atom 330, o kterém jsme vás informovali v bleskovce. Ten by měl být teoreticky (a v závislosti na aplikaci) pouze 1,5× pomalejší než zde testované dvoujádrové Pentium, jak na tom bude s reálnou spotřebou a výkonem (zvládne zpracovat čtyři vlákna), to si ale musíme ještě počkat.
Tři 32GB flash disky v jednom testu
Tři 32GB flash disky od tří výrobců v podobě Corsair, Patriot a OCZ, se rozhodli otestovat na serveru XbitLabs.
V testu jsou podrobně rozebrány tři flash disky s největší kapacitou 32 GB a to OCZ Rally 2, Patriot Xporter XT a Corsair Flash Voyager.

Flash disky byly otestovány na starší počítačové sestavě s procesorem Intel Pentium 4 na frekvenci 2,4 GHz, ale vzhledem k rychlostem flash disků dosáhnete stejných rychlostí i na nejnovějším počítači, takže výsledky nejsou nijak zkresleny. Použit byl operační systém Windows XP SP2. K testu výkonu posloužily programy FC-test (1.0, 2.0) a IOMeter (2003.02.15).


Jasným vítězem je flash disk OCZ Rally 2, který s přehledem vedl ve většině testů a oproti Patriot Xporter XT vedl často téměř o třetinu. Nejpomalejším flash diskem v testu byl většinou Flash Voyager od Corsairu.
Cena za OCZ Rally 2 32 GB se pohybuje kolem 3 500 Kč s DPH, stejně jako u ostatních modelů, takže pokud si plánujete kupovat flash disk s kapacitou 32 GB, volba je naprosto jasná.
Jen pro zajímavost, k flashdiskům o takové kapacitě u nás musíte připočíst ještě bez mála pětisetkorunové výpalné.
EVGA nForce 750i SLI FTW: levný a kvalitní základ pro SLI
Dnešní ceny komponentů jsou velmi levné, a výkonný počítač se spoustou operační paměti a výkonným grafickým subsystémem už není tak nedosažitelný jako dříve.

Server FiringSquad zveřejnil test desky EVGA nForce 750i SLI, která podporuje zapojení dvou grafických karet Nvidia do společného výpočtu pomocí technologie SLI. Čipset nForce 750i SLI se oproti dražší verzi 780i SLI liší především absencí podpory 3-way SLI, menším počtem linek, „oficiální“ podporou DDR2 800 MHz a jedním gigabitovým ethernetem. Další rozdíly naleznete v této přehledné tabulce:

Tento test přináší především srovnání výkonu mezi těmito čipsety a odpovídá tak na otázku, zda-li je potřeba si připlácet či nikoliv.

V testu najdete velmi podrobné informace o této základní desce, včetně fotek z jednotlivých sekcí v biosu. Bezproblémové přetaktování sběrnice (s Core 2 Duo E6750) k hranici 500 MHz ukázal, že tato deska (čipset) patří mezi kvalitnější.

Sestava obsahovala již zmíněný dvoujádrový pocesor Core 2 Duo E6750 a jako operační systém byly použity Windows Vista Ultimate 64bit. Testy proběhly ve hrách Company of Heroes, Call of Duty 4, Half life EP2 a Crysis, ke slovu se dostaly také programy Cinebench 10, Windows Media Encoder a také převod pomocí DivX a Lame.
Nejdříve se podíváme na zmíněné programy pro rendering a převod videa:


Zde jsou rozdíly naprosto minimální, při běžné práce je nelze rozeznat.
Jak souboj čipsetů dopadl ve hrách, se můžete podívat na následujících grafech:


I zde je výkon srovnatelný, rozdíl 0,1 snímků za sekundu ve hře Crysis prostě nelze poznat, spíše se rovná chybě měření, tj. po každém testu vám vyjde trochu jiný výsledek.
Mnoho uživatelů zajímá, jaký je rozdíl ve výkonu, pokud dvě karty pracují v režimu 2×8 linek (nForce 750i SLI) či 2×16 linek (780i SLI), výsledky vidíte zde:


Rozdíly jsou opět maximálně kolem jednoho snímku za sekundu, čili pro SLI zapojení naprosto stačí i když základní deska podporuje pouze 2×8 linek.
Pokud tedy hledáte kvalitní základ pro dvojici grafických karet Nvidia a nepotřebujete například podporu zapojení tří grafických karet pomocí 3-way SLI a stačí vám jeden gigabitový port, je zbytečné si připlácet za dražší a stejně výkonný čipset v podobě nForce 780i SLI. Jako mínus označili redaktoři trochu hlučný ventilátor na severním můstku testované základní desky EVGA nForce 750i SLI FTW. U CrossFire s dvojicí Radeonů je ale situace diametrálně odlišná.