Ohlasy ze světa: test 17 chladičů pro procesor

Test 17 chladičů pro procesory • Skulltrail vs 3-way SLI • Mtron MOBI 3000 16 GB SSD

Test 17 chladičů pro procesory

Jaro se pomalu ale jistě blíží a s ním přichází oteplování. To s sebou nese i mírné, ale často jednoduše měřitelné zvýšení teplot procesorů a dalších komponent, které je tak potřeba více chladit. Samozřejmě pokud máte stálou teplotu pokoje či kanceláře po celý rok, tato změna se vás netýká. Ať už váš chladič na procesoru nestačí uchladit váš výkonný, případně přetaktovaný procesor, nebo prostě kupujete nový procesor a chcete pro něj kvalitní chladič, určitě se podívejte na test procesorových chladičů na serveru TomsHardware (2), který je zatím rozdělen na dvě části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V testu soupeří celkem 17 procesorových chladičů, konkrétně se jedná o Scythe Kama Cross, Zaward Sylphee, Foxconn NBT CMI7759B, Nexus PHT 7750, Scythe Ninja Plus rev. B, Silverstrone Nitrogon NT06 Lite, Zalman CNPS8700NT, Zaward ViVo, EKL Frosttower, 3R System Ice Age, Noctua NH U12F, Zalman CNPS8700LED, Coolermaster Hyper TX2, Zalman Reserator XT, Zerotherm Nirvana NV120, MSI Watercool Hydrogen a Thermalright IFX-14 . Jak je z názvu některých chladičů patrné, v testu se objevily i vodní chladicí systémy.

Testovací systém obsahoval výkonný čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Extreme QX6850 na frekvenci 3 GHz, který byl umístěn v základní desce Gigabyte GA-G33-DS3R. Pro vytížení všech čtyř jader byl použit program Prime95 ve verzi 25.5a.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivým chladičům je věnována samostatná strana, přičemž zde najdete kromě podrobností o obsahu balení, pohledu z různých stran a dalších detailů, také takzvané skóre, které je rozděleno na tři sekce (výkon, hluk, instalace), přičemž maximálně lze celkově získat 30 bodů (3×10). Kromě výsledné teploty nechybí ani její průběh, kde lze sledovat, jak dlouho trvalo, než se daný chladič dostal na stabilní teplotu, kterou si už udržel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V celkovém součtu bodů zvítězilo vodní chlazení MSI WaterCool Hydrogen s konečným skóre 25 bodů, za ním se v těsném závěsu umístily chladiče Zalman Reserator XT a Coolermaster Hyper TX2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Především nás ale zajímají výsledné teploty, v této kategorii vyhrál s přehledem chladič Thermalright IFX-14, nejhůře pak dopadly chladiče Scythe Kama Cross a Zaward Sylphee, které nechaly procesor téměř uvařit zaživa.

Klepněte pro větší obrázek

V testu hluku dopadl sice nejlépe naprosto nedostatečný (pro daný procesor) Scythe kama Cross, vítěz Thermalright IFX-14 byl však hned za ním, je totiž hlučnější pouze o 0,6 dBA.

Klepněte pro větší obrázek

Na pořad dne se dostala i hmotnost, která však při správném uchycení nehraje až tak velkou roli. Nejtěžší byl zároveň i vítěz, tedy Thermalright IFX-14, který se už svými 866 g pomalu blíži k jednomu kilogramu. Nejlehčí byl samozřejmě vodní blok z vodního chlazení Zalman Reserator XT, s hmotností pouze 220 g.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám z jakýchkoliv důvodů nevyhovuje vítězný chladič Thermalright IFX-14, redaktor doporučuje také výborný chladič Coolermaster Hyper TX2, nejen pro jeho skvělé výsledky, ale především pro snadnou montáž, kvůli které nemusíte odmontovávat základní desku jako u jiných chladičů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skulltrail vs 3-way SLI

Opravdu zajímavý souboj extrémně výkonných počítačových sestav se rozhodli otestovat na serveru ExtremeTech. Předně je potřeba říci, že test se zaměřuje na hráčskou oblast, obecně se tedy snaží zodpovědět na otázku co je lepší, zda další procesor v celkově předražené sestavě, nebo další grafická karta v drahé sestavě.

Sestavu Skulltrail netřeba opět detailně představovat, jedná se o dva čtyřjádrové procesory Intel Core 2 QX9775 na frekvenci 3,2 GHz, dvě grafické karty Nvidia GeForce 8800 Ultra zapojené do režimu SLI a drahé FB-DIMM operační paměti.

Proti tomuto systému se postavil počítač s jedním čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 QX9650 na frekvenci 3 GHz, který byl osazen do referenční základní desky eVGA nForce 780i s podporou 3-way SLI, se třemi grafickými kartami Nvidia GeForce 8800 Ultra, spolu s klasickými operačními pamětmi DDR2. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo ve hrách Company of Heroes, Supreme Commander, World in Conflict, Enemy Territory: Quake Wars, Unreal Tournament 3, Crysis a v programu 3DMark06. Použity byly ovladače ForceWare 169.28 a operační systém Windows Vista SP1. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, byl Skulltrail ve většině případů pomalejší a dosahoval menšího počtu snímků za sekundu. Velice často byla také sestava s 3-way SLI výrazně rychlejší, a to především při nastavení maximální kvality. Pokud jste tedy náruživý hráč, získáte s 3-way SLI výkonnější stroj a ještě ušetříte kolem 1 500 USD (přibližně 40 000 Kč s DPH).

Mtron MOBI 3000 16 GB SSD

Na serveru BenchmarkReviews se objevil test SSD Mtron MOBI 3000 s kapacitou 16 GB. Jedná se o 2,5" SSD s rozhraním SATA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testu se zúčastnily disky OCZ 64GB OCZSSD64GB, Western Digital Raptor 74GB, Seagate 7200.11 500GB, Seagate 7200.10 400GB a Hitachi Travelstar 7K100 60GB. K měření rychlosti posloužily programy HD Tach RW v3.0.4.0, System Speed Test v4.7.8 a ATTO Disk v2.02.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z testů je perfektně vidět, že toto SSD podává velice dobré rychlosti jak čtení, tak zápisu. Velmi překvapivá je extrémně malá rychlost odezvy, která je více než dvakrát menší než u SSD od OCZ. Nezbývá než stále čekat až ceny spadnou na úroveň, která bude přiměřená k již dosluhujícím a pomalým pevným diskům.

Diskuze (6) Další článek: Computer 4/08: Počítač versus notebook

Témata článku: Procesory, Proces, Zajímavý souboj, Přetaktovaný procesor, Náruživý hráč, Výkonný SSD, Chlad, Malá rychlost, Supreme, Svět, Zalman, Raptor, Speed Test, Mobi, Nirvána, Test, HD Tach, Heroes, Ninja, Nirvana, Chladič, Kama, Cross, Msi na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači