Ohlasy ze světa: T-Rad² – šest heatpipe jen pro grafiku

Máte nový ATI Radeon řady HD 48xx a hledáte kvalitní chladič který zvládne uchladit i celé PCB? První zahraniční recenzi na nový Thermalright T-Rad² zveřejnil Expreview.

Server Expreview představil světově první recenzi nového chladiče Thermalright T-Rad² pro grafické karty Nvidia GeForce s čipem G9x a ATI Radeon HD řady 38xx a 48xx. Thermalright T-Rad² není kompatibilní s GeForce GTX 260/280, ale karty jako například GeForce 9600 GT lze dle výrobce chladit pouze pasivně. Jak je to s pasivním chlazením se přesvědčíme později na výsledcích testu. U výkonnějších grafických karet už se pasivní chlazení nedoporučuje.

Klepněte pro větší obrázek

Thermalright T-Rad² má rozměry 228 × 104 × 24 mm a jedná se tak o nejdelší chladič pro grafické karty, což oceníte například u karet ATI Radeon HD 4850/4870, které mají PCB dlouhé 235 mm. Díky své hloubce pouze 24 mm umožňuje i s ventilátory použít dvě grafické karty do SLI či CrossFire. Hmotnost chladiče činí 360 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Z měděné základny odvádí teplo celkem šest heatpipe trubic do velmi hustého žebrování, které skýtá 83 žeber. V balení naleznete 12 pasivních bloků pro paměti a dva pasivní bloky pro napěťové regulátory. Kompletní specifikace i v porovnání s chladičem Thermalright HR-03 GT si můžete prohlédnout zde:

Klepněte pro větší obrázek

Chladič můžete osadit až dvěma 92mm ventilátory, či jedním 120mm ventilátorem, který však není ideální pro nejlepší chlazení, protože nepokrývá celou plochu pasivu jako dva 92mm ventilátory. V balení naleznete i potřebné šroubky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovací sestava obsahovala dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo E6550 na frekvenci 2,33 GHz, chladič byl testován na grafické kartě Unika ATI Radeon HD 4850 512 MB a GeForce 9600 GT 512 MB pro zkouška pasivního použití. Teplota v místnosti se pohybovala kolem 25 stupňů a k vytížení karty posloužil program Furmark.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Teploty

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, Thermalright T-Rad² si vede na jedničku a poráží zdatného konkurenta v podobě Thermalright HR-03 GT (jeden 92mm ventilátor). V klidu si v případě teploty jádra vedli oba soupeři přibližně stejně, při zátěži už je však vítěz jasný. Thermalright T-Rad² zchladil jádro o téměř deset stupňů lépe, než Thermalright HR-03 GT. Lepších teplot dosahuje doporučená konfigurace dvou 92mm ventilátorů, na rozdíl od jednoho 120mm ventilátoru. Výkon referenčního chladiče nestojí ani za slovo, teploty dosahovaly v průměru dvojnásobných hodnot.

V případě měření teploty PCB se však stala předpokládaná věc, chladič Thermalright HR-03 GT dopadl při zatížení poslední s neúměrně vysokou teplotou 102 stupňů, která už je pro kartu kritická. S tímto případem souvisí i občasný výskyt úmrtí karet ATI Radeon HD 4850/4870 při osazení jiného než referenčního chladiče, například oblíbeným Arctic Cooling Accelero S1 (rev2). Problém je právě v nedostatečném chlazení napěťových regulátorů. S tenký chladičem Thermalright T-Rad² se však tohoto problému nemusíte bát. Díky malé hloubce chladiče (24 mm) je ventilátor velmi blízko pasivním blokům, které tak náležitě a dostatečně ofukuje a chladí.

GeForce 9600 GT pasivně? Raději ne

Klepněte pro větší obrázek

I když teplota v klidu dosahovala stejných teplot jako u referenčního chladiče s ventilátorem, v zátěži již teplota postupně vystoupala na 102 stupňů, což už je pro kartu kritická hodnota. Pasivní chlazení tak nelze s touto kartou použít, u méně výkonných karet by to ale asi bylo možné.

Thermalright T-Rad² je dobře navržený chladič, který díky své malé hloubce (a velké délce) zvládne opravdu dobře chladit i celé PCB karty, což ocení především majitelé nových grafických karet ATI Radeon HD 4850/4870. Jen těžko budete hledat chladič s lepším výkonem při srovnatelné velikosti a ceně, protože jeho předpokládaná cena 45 USD (přibližně 800 Kč s DPH) je nižší než u horšího Thermalright HR-03 GT, který je prodáván za cenu kolem 900 Kč s DPH.Kromě skvělého výkonu je to o důvod více, proč vybrat právě Thermalright T-Rad².

Klepněte pro větší obrázek 

Diskuze (12) Další článek: ČD – Telematika a Planet A nabídnou televizi přes internet

Témata článku: Chladič, Pasivní chlazení, Husté žebrování, Nedostatečné chlazení, Grafik, Grafika, Svět, Kritická hodnota, Graf, Malé balení

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5