Ohlasy ze světa: Stahujte přes BitTorrent bez počítače

Gigabyte i-RAM • Emprex NSD-100 P2P Download Engine • Silverstonetek TS01B

Emprex NSD-100 P2P Download Engine

Pokud vám název tohoto výrobku nic neříká, buďte si jisti, že nejste jediní. Emprex NSD-100 P2P Download Engine je zařízení, které může být využíváno jako NAS, tiskový server, FTP server, multimediální server a také jako BitTorrent klient pro stahování torrentů. To vše s minimální spotřebou a velikostí, která je podobná klasickému modemu či routeru.

Na serveru Bit-Tech toto zařízení otestovali a my si tento test rozebereme. V balení naleznete kromě samotného zařízení také síťový kabel, napájecí adaptér, instalační CD a samozřejmě i potřebný návod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zařízení má celkem čtyři diody, které zajišťují signalizaci pro dva USB porty, 10/100Mb/s ethernet a napájení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stažená data se samozřejmě musí někam ukládat, takže je potřeba připojit externí USB pevný disk nebo flash disk a vrhnout se na nastavení. Webové rozhraní nabízí širokou škálu nastavení a podrobností, které lze se zařízením snadno nastavit.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je vzdálená správa i přes internet, takže můžete v práci pohodlně kontrolovat, jak se vám doma nenáročně stahují nové linuxové distribuce či zábavný legální obsah. V případě torrentů můžete nastavit téměř vše jako u klasických bittorrent klientů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Emprex NSD-100 P2P Download Engine si odnáší hodnocení 8 z 10, přičemž hlavní výhodou je nízká spotřeba, která je samozřejmě několikanásobně menší, než při zapnutém počítači. Cena se pohybuje kolem 1 500 Kč s DPH.

Gigabyte i-RAM

Jistě jste již někdy slyšeli o zařízení i-RAM od společnosti Gigabyte. Ve stručnosti se jedná o jednoduchou kartu do PCI slotu, do které můžete nainstalovat až čtyři operační paměti DDR a získat tak extrémně rychlý disk. Test na serveru Xbitlabs se zaměřil nejen na otestování Gigabyte i-RAM, ale také na srovnání se SSD od Samsungu a klasickými pevnými diskem.

Klepněte pro větší obrázek

Gigabyte i-RAM se připojuje pomocí SATA 1,5 Gb/s stejně jako klasický disk, takže propustnost tohoto rozhraní je velice limitující. Vaše data jsou prakticky uložena na virtuálním disku v podobě operačních pamětí, které jsou samostatně napájeny integrovanou baterií. Dle výrobce baterie vydrží přibližně 16 hodin, což je dostatečně dlouhá doba na případné vypnutí počítače ze sítě kvůli různým okolnostem či při přerušení elektrické energie. Pokud budete chtít mít data ještě více zabezpečená, postačí přikoupit záložní zdroj a při vyhlídce na delší výluku elektrické energie, si postačí data zkopírovat na pevný disk.

Nepříjemnou vlastností je podpora pouze starších DDR pamětí, které jsou o něco dražší než DDR2. Gigabyte však chystá uvést také variantu s podporou těchto novějších operačních pamětí. V testu se také objevil 32GB a 64GB SSD od Samsungu, Hitachi 7K200, Samsung SpinPoint F1 a Fujitsu MBA3300RC (15 000 ot./m.).

Testování proběhlo v programech IOMeter (2003.02.15), WinBench 99 (2.0), FC-Test (1.0), PCMark 2004, PCMark 2005 a PCMark Vantage.

Nejdříve se podíváme na test odezvy při čtení a zápisu:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět odezva i-RAM je neuvěřitelně nízká a to i ve srovnání se SSD. Při zápisu byly odezvy u testovaného SSD mnohem horší, než u klasických pevných disků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výsledky z jednotlivých verzí PCMarku naleznete zde:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud tedy potřebujete skutečně rychlé, ale nepříliš velké úložiště dat, která však nejsou tak „důležitá“, je pro vás Gigaybte i-RAM naprosto nejrychlejší a cenově dostupné řešení. Gigabyte i-RAM lze pořídit za cenu kolem 150 USD (přibližně 4 000 Kč s DPH) a pro 8 GB operačních pamětí si připravte kolem tří tisíc korun s DPH. Jak vypadá takový start Windows XP na starším počítači, se můžete podívat na tomto videu, rychlost při zapojení čtyř zařízení do RAID0 pak zde.

Vaše data v bezpečí s externím diskem Silverstonetek TS01B

Server MetkuMods otestoval externí 2,5" pevný disk Silverstonetek TS01B, který chrání vaše data pomocí RFID čipu.

Klepněte pro větší obrázek

V balení naleznete kromě zmíněného disku dalších doplňků také dvě RFID „klíčenky“, kterými bezdrátově snadno odblokujete vaše data na dodávaném pevném disku. Disk se připojuje k počítači pomocí USB konektoru.

Klepněte pro větší obrázek

Disk má kapacitu 160 GB, uvnitř se nachází pevný disk Samsung HM160HI. Po připojení k počítači stačí na chvíli přiložit RFID klíčenku před snímač na disku a tím se disk stane přístupný pro veškeré operace. Co se týče rychlosti, jedná se o průměr, je totiž limitován USB 2.0 rozhraním.

Klepněte pro větší obrázek

Disk si odnáší od recenzentů převážně kladné hodnocení, výtka je směřována například na chybějící eSATA konektor, který by umožnil vyšší rychlost čtení a zápisu.

Témata článku: Hardware, Internet, BitTorrent, RFID, Nízká odezva, Externí SSD, Klasické USB

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Newkiller 3. 5. 2008 19:11:17
    Proč myslíš? Jak se říká: "Podle sebe nesuď tebe" ,takže se tím řiď... ;-)
  • Jan Tomášek 3. 5. 2008 14:48:57
    kdekoli kde prodavaji vyrobky Gigabyte by meli byt schopni ti to objednat
  • honza 3. 5. 2008 12:37:25
    fór dne B-]
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 17

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

Včera | Tomáš Holčík | 28

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?