Na několika zahraničních serverech se objevily první testy nového SSD X25-M od Intelu, jak dopadl jeho výkon v porovnání s ostatními SSD, to se dočtete v článku.
O uvedení nových SSD od společnosti Intel jsme vás již informovali v nedávné bleskovce, kde mimo jiné zjistíte, že k dispozici budou celkem tři modely, přičemž právě typ X25-M dostala do rukou i naše redakce a kompletní test si budete moci přečíst v novém Computeru 18/08, který bude v prodeji 25. září.

Tentokrát se však podíváme jak dopadl zmíněný model X25-M na zahraničních serverech AnandTech, ExtremeTech, Tom’s Hardware, Legit Reviews a Laptop Mag.
Server AnandTech se kromě detailního pohledu na SSD, zabývá také podrobným popsáním jak vůbec funguje technologie SSD a NAND flash čipů, ze kterých je složen. Na řadu přišla i otázka, co se stane, pokud SSD bude mít vadné sektory a podobně (například po několika letech používání).

U klasického pevného disku to většinou zjistíte jednoduše, počítač prostě nenaběhne a s daty se většinou můžete rozloučit. U SSD vás tato nepříjemnost nečeká, chyba se díky různým algoritmům projeví až při zápisu nových dat, přičemž ty stávající můžete bez problému přečíst a tak zkopírovat a zálohovat.

V testu se objevily také SSD (MLC) OCZ Core, SuperTalent a Patriot, v případě SSD s SLC čipy se pak jednalo o zástupce od OCZ (Samsung). Pro srovnání nechyběly ani klasické pevné disky v podobě Seagate Momentus 7200.2 a Western Digital VelociRaptor. Testování proběhlo v programech SYSMark 2007 a PCMark Vantage, nechybí ani test rychlosti spouštění aplikací, her a jejich multitasking. V závěru se redaktor zmiňuje především o skvělém výkonu, kdy Intel ukázal, že i s levnějšími MLC čipy lze dosáhnout vyššího výkonu, než v případě dražších SLC čipů.


Tom’s Hardware odpovídá na otázku jak je možné, že SSD od Intelu založené na pomalejších čipech MLC, je rychlejší než SSD s SLC čipy. Finta spočívá v tom, že Intel používá jakýsi „RAID0“ deseti MLC flash pamětí, o který se stará vlastní SATA 3 Gb/s řadič a 16 MB cache paměti. Samozřejmostí je použití technologie NCQ, pro „chytřejší“ čtení a zápis dat.

Jediným zdatným konkurentem v testu je tak drahý Samsung 64 GB SSD SATA-2 (SLC), který patřil mezi testované soupeře (Western Digital Scorpio WD1600BEVS, Seagate Momentus 7200.3 320 GB). Testy byly provedeny v programech h2benchw, PCMark05 či IOMeter. Zajímavé je pak srovnání výkon/watt, kde Intel X25-M vyhrál na celé čáře.

Legit Reviews testoval s Intel X25-M 80 GB také dvojici disků VelociRaptor, které vyjdou na stejné peníze (cca 600 USD), jako zmíněný SSD. Kromě obvyklých testovacích programů se zde nachází i testy v SiSoft Sandra 2009 či CrystalDiskMark.
Poněkud výjimečným, ale určitě velmi zajímavým testem je pak testování výkonu, když je SSD zaplněný daty na přibližně 80 %. V PCMark Vantage je vidět v některých situacích značné zpomalení až na poloviční hodnoty, což je u takto malého disku, který bude jistě rychle plný dat, určitě zarážející a je třeba s tím počítat.

Test na serveru Laptop Mag pak obsahuje i srovnávací grafy v případě rychlosti bootování či hibernace. Intel X25-M byl testován spolu s dalšími disky také v notebooku, kde se měřila celková výdrž. Díky opravdu nízké spotřebě však Intel X25-M bez problému vyhrál i oproti jiným SSD.

Pokud tedy hledáte výkonné a levné SSD, které je stejně či více výkonné než dražší SSD (SLC), je pro vás Intel X25-M 80 GB ideální volbou.