Ohlasy ze světa: Skulltrail – extrémní výkon na desktopu

Intel Skulltrail • Jakou základní desku zvolit pro HTPC? • Test 17 dvoujádrových procesorů

Intel Skulltrail aneb extrémní výkon na desktopu

Už od minulého roku nás Intel postupně připravoval na uvedení svého řešení extrémně výkonné pracovní a herní stanice pro domácnosti. Intel Skulltrail není „platforma“ podobně jako Centrino a další, ale označuje použití kombinace základní desky Intel D5400XS (LGA-771), která je založena na serverovém čipsetu řady Intel 5000, a dvou výkonných čtyřjádrových procesorů Core 2 Extreme QX9775 na frekvenci 3,2 GHz. Co se týče operačních pamětí, deska nepoužívá nejnovější DDR3, ale FB-DIMM, které poskytují především větší propustnost, která je pro použití dvou procesorů důležitá.

Klepněte pro větší obrázek

Obrovskou výhodou je podpora obou technologií pro zapojení více grafických karet, tedy SLI a CrossFire. K obrovskému výkonu, o kterém budeme mluvit později, patří samozřejmě i vysoké energetické potřeby. Pokud budete používat „pomalejší“ řešení v podobě dvou procesorů, dvou grafických karet a 4 GB operační paměti, Intel doporučuje minimálně 1kW zdroj. V případě použití čtyř grafických karet a 8 GB operační paměti, Intel doporučuje minimálně 1,6 kW zdroj. Zde už vtipy o jaderných elektrárnách vedle domku začínají trochu dávat smysl.

Klepněte pro větší obrázek

Na serveru Anandtech vyzkoušeli i přetaktování obou procesorů (procesory mají odemknuté násobiče), po mírném zvýšení napětí o cca 12 %, byly oba procesory stabilní na frekvenci 4 GHz. Osm jader na frekvenci 4 GHz, to už je pořádný výkon, o kterém se můžete přesvědčit na následujících obrázcích:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět, rozdíl v aplikacích, které dokážou efektivně využít všech osm jader, je opravdu znatelný, ještě více při přetaktování. I v tak „obyčejné“ aplikaci, kterou je například Excel 2007 (náročná výpočetní úloha s tisíci položkami) a která dokáže více jader využít, je rozdíl téměř dvojnásobný, oproti použití jednoho procesoru. Naopak ve hrách je rychlost téměř stejná, v některých případech i o trochu pomalejší než při použití jednoho procesoru na stejné frekvenci, ale na klasické základní desce s DDR2 operační pamětí. Světlou výjimkou je hra Lost Planet: Extreme Condition, která dokáže více jader částečně využít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výhodou tohoto systému je tedy hlavně výkon osmi procesorových jader a možnost použití výkonného grafického subsystému v podobě SLI či CrossFire. Nevýhodou je nutnost použít FB-DIMM operační paměti a vyšší spotřeba, která je však vzhledem k poskytovanému výkonu adekvátní.

Testy naleznete na serverech Bootdaily, Extremetech, Firingsquad, Hardocp, PC Perspektive, TechReport, Anandtech, RegHardware, SharkyExtreme, Guru3D, LegitReviews, Motherboards, HotHardware, TechGage

Jakou základní desku zvolit pro HTPC?

Pokud si plánujete v nejbližší době postavit vlastní HTPC neboli Home Theater PC, jednou ze základních věcí, kterou budete jistě řešit, bude výběr správné základní desky a s tím související grafický a zvukový čip.

Trochu pomoci by vám mohl test tří základních desek na serveru Bit-Tech, určených (nejen) pro HTPC. Jedná se o modely Asus P5E-VM HDMI (čipset Intel G35), Gigabyte GA-73PVM-S2H (čipset Nvidia GeForce 7100) a MSI K9AGM3-FIH (čipset AMD 690G).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Hlavní odlišností jsou především použité integrované grafické čipy, kterými jsou Intel GMA X3500 (Asus P5E-VM HDMI) s podporou DirectX 10, DVI, VGA,HDMI, dále Nvidia GeForce 7100 (Gigabyte GA-73PVM-S2H) s podporou DirectX 9.0c,DVI VGA, HDMI a také AMD Radeon X1250 (MSI K9AGM3-FIH), která podporuje DirectX 9, HDMI s HDCP, DVI a VGA výstup. Všechny testované desky mají jeden PCI Express ×16 slot pro připojení výkonnější grafické karty, jeden PCI Express ×1 a alespoň jeden klasický PCI slot. Každé základní desce je věnována samostatná stránka, kde jsou uvedeny veškeré detaily.

Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo s procesorem Intel Core 2 Duo E4300 a AMD Athlon 64 5000+ Black Edition (65 nm) a jako operační systém posloužily Windows Vista Home Premium 32-bit. Použité ovladače byly Nvidia Forceware 169.25, Intel IGP Drivers 15.7.3 a AMD Catalyst 7.11.

Klepněte pro větší obrázek

Ke kvalitnímu domácímu kinu patří samozřejmě kvalitní zvuk, test integrovaných zvukových čipů vyhrál nejnovější Realtek ALC889a, který je umístěn na základní desce Gigabyte GA-73PVM-S2H.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při testu akcelerace HD videa (Blu-ray a HD-DVD) dosahoval nejlepší výsledků grafický čip AMD Radeon X1250 umístěný na základní desce MSI K9AGM3-FIH. Ostatní si však vedly také dobře a náskok Radeonu nebyl tak značný, naopak při přehrávání jiných kodeků někdy zůstal jako poslední. Při HD HQV testu však opět těsně zvítězil, u staršího HQV testu zvítězil s přehledem čip od Intelu (Intel GMA X3500) na základní desce Asus P5E-VM HDMI.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při měření spotřeby zvítězila deska Gigabyte GA-73PVM-S2H, a celkovým vítězem se díky nízké ceně a dobrému výkonu stala základní deska MSI K9AGM3-FIH.

Test 17 dvoujádrových procesorů

Server Xbit-labs provedl test celkem 17 dvoujádrových procesorů ze stáje Intel a AMD, s cílem zjistit jaký procesor je nejvhodnější jak v poměru cena/výkon, tak i co se týče spotřeby. Kompletní přehled testovaných procesorů si můžete prohlédnout v následující tabulce:

Klepněte pro větší obrázek

Testovací sestava obsahovala základní desku ASUS P5E (LGA775, Intel X38, DDR2 SDRAM) a DFI LANParty UT 790FX-M2R (Socket AM2+, AMD 790FX), jako grafická karta byla použita GeForce 8800 GTX.

V testu spotřeby kompletně propadly všechny výkonné dvoujádrové Athlony 64 X2, ale to se vzhledem k zastaralé výrobní technologii (90 nm) dalo očekávat.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivé grafy výkonu si můžete prohlédnout na uvedených stránkách, nás bude především zajímat průměrný výkon ze všech testovaných her a aplikací, který je v poměru s cenou.

Klepněte pro větší obrázek

Redaktor sám píše, že podle měření jsou momentálně procesory od AMD „předražené“ a za menší cenu tak dostanete u Intelu výkonnější procesor. Výsledný obrázek si však udělejte sami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (5) Další článek: Z velkého testu: Třikrát pro hraní či telefonování

Témata článku: Hardware, Celkový vítěz, Samostatná stránka, Extrémní rozdíl, Svět, Extrémní výkon, HTPC, Výsledný obrázek, Extrém, Jaderná technologie, Výkonný čip, X Lab, FB, Základní frekvence, Čtyřjádrový čipset, Znatelný náskok, Notebooky msi na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně