Ohlasy ze světa: Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X

Nejnovější ATI Radeon HD 5870 se speciálním chlazením Vapor-X podrobně otestovali na zahraničních serverech, vyplatí se připlatit?

O první speciální verzi nové grafické karty Sapphire ATI (AMD) Radeon HD 5750 s Vapor-X chlazením jsme vás již krátce informovali v bleskovce. Dnes se ale podíváme na zahraniční testy serverů TweakTown a Techgage, kterým se dostal do rukou zatím nejvýkonnější model Radeon HD 5870 taktéž s vylepšeným chlazením Vapor-X.

Sapphire Radeon HD 5870 1GB Vapor-X

Grafická karta Sapphire Radeon HD 5870 Vapor-X pracuje na mírně vyšších taktech než referenční modely. Jádro vyrobené 40nm technologii má celkem 1 600 stream procesorů a běží na frekvenci 870 MHz (+20 MHz). K dispozici je 1 GB GDDR5 (256bit) pamětí s frekvencí 5 000 MHz (+200 MHz) a propustností 160 GB/s. O přídavné napájení se stará dvojice šestipinových PCI Express konektorů. Karta má celkem čtyři výstupy pro monitor či LCD TV, kromě dvou DVI-D výstupů je k dispozici i HDMI a Display Port. Pro připojení dalších grafických karet do společného výpočtu grafické scény lze samozřejmě využít CrossFireX můstek. Vzhledem k použitému jádru také nechybí podpora rozhraní DirectX 11.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V balení naleznete kromě samotné karty také napájecí kabely, adaptér DVI-VGA, CrossFireX můstek, hru Battlestations Pacifik a také poukázku ke stažení připravované hry Dirt 2, která již bude podporovat technologii DirectX 11.

Chlazení Vapor-X

Karta má kromě trochu vyšších frekvencí jádra a pamětí také hlavní přednost oproti standardním verzím, a tou je právě použitý chladič, který využívá technologie Vapor-X. Technologie Vapor-X funguje podobně jako heatpipe (má vice možností přizpůsobení tvaru), v tomto případě tedy odpařování kapaliny na zahřáté spodní straně a následná kondenzace. Jak přesně funguje, se můžete podívat na tomto obrázku:

Klepněte pro větší obrázek 

Technologie Vapor-X

Výhodou je především přímý kontakt s jádrem karty, přičemž trojice heatpipe trubic odvádí teplo i do vzdálenějšího hliníkového žebrování. Dvouslotový chladič je navíc ofukován 92mm ventilátorem, jehož otáčky jsou regulovány dle teplotního čidla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testy

Server TweakTown otestoval kartu pouze s referenčním modelem, sestava obsahovala přetaktovaný čtyřjádrový procesor Intel Core i7 920 na frekvenci 3,8 GHz a základní desku Gigabyte EX58-UD5. Redaktoři z Techgage stvořili obsáhlejší test (Core i7 975 EE 3,33 GHz), ve kterém se vyskytují grafické karty Gigabyte Radeon HD 4770 512 MB, Radeon HD 4870, 4890, 5770 a také referenční Radeon Sapphire HD 5870 s 1 GB paměti. Z druhé stáje nechyběly EVGA GeForce GTS 250 1 GB, XFX GeForce GTX 260/275 896 MB, EVGA GeForce GTX 285 1 GB a také dvoujádrová GeForce GTX 295 s 1 792 MB paměti. Testování proběhlo s ovladači Catalyst 9.10/9.8 a GeForce 186.18.

Výkon karet byl otestován ve hrách Call of Duty: World at War, Call of Juarez: Bound in Blood, Crysis Warhead, F.E.A.R. 2: Project Origin, Grand Theft Auto IV, Race Driver: GRID, World in Conflict: Soviet Assault a také v programu 3DMark vantage.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Mírně zvýšené frekvence se i mírně projevily na výkonu karty, který je obvykle o několik snímků za sekundu lepší, než u referenčního modelu. Přetaktování na hranice omezené v Catalyst ovladačích, tedy 900 MHz u jádra a 5 200 MHz u pamětí, se projevilo dalším menším zlepšením výkonu, přičemž s použitým chladičem se počítá i s vyššími stabilními frekvencemi.

Klepněte pro větší obrázek

Teploty, spotřeba a hluk

Díky kvalitnímu chladiči s Vapor-X dosáhl tento model vynikajících výsledků v oblasti teplot, které by se daly s přihlédnutím oka přirovnat k ATI Radeonu HD 4770. Hluk byl v klidu i při zátěži přibližně o 4 dB nižší, než u základního modelu s klasickým chladičem. Nová generace Radeonů HD 5000 má navíc nízkou spotřebu v klidu, oproti modelu Radeon HD 4890 až o 30 W.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Cena

Sapphire Radeon HD 5870 1GB Vapor-X se už objevil i v našich obchodech za koncovou cenu přibližně 9 400 Kč s DPH, což je asi o tisíc korun více, než v případě referenčního modelu. Za tento příplatek získáte mírně výkonnější kartu s kvalitnějším a tišším chladičem, který bez problému umožní ještě další přetaktování, i za hranice maximálních taktů v ovladačích Catalyst.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Vapor, Catalyst, Dirt, Dirt 3, Call of Juarez, Race, Fear, Crysis, Crysis 2, Crysis 3, Call of Duty, Call of Duty 2, Call of Duty 4, Stream TV

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • jindra999 11. 11. 2009 23:05:36
    A kde tu hračku koupím? Zatím nemůžu sehnat ani obyčejnou verzi. Vyšší...
  • Martin Böhm 11. 11. 2009 18:42:53
    Ukaž, že v Tobě něco je a pošli odkazy. Nebo ukaž, že jsi jen kus hovna...
  • David Harant 11. 11. 2009 14:53:02
    tak máš možnost kouknout na články kde je i spotřeba jak na českých tak...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky