Ohlasy ze světa: S3 vrací úder v low-endu

Test S3 Chrome 430 GT • Mobilní Intel Core 2 Duo T9500 • Seagate Momentus 5400.4 250 GB

Test S3 Chrome 430 GT

Společnost S3 Graphics představila novou grafickou kartu Chrome 430 GT, která je určena pro low-end segment. I když tato karta nepochází od žádného z velkých hráčů na poli grafických karet, jako například Nvidia, ATI nebo Intel, má spoustu nových technologií.

S3 Chrome 430 GT je založena na čipu Chrome 430 GT, který je vyroben 65nm technologií, obsahuje 32 shaderů (900 MHz) a pracuje na frekvenci 625 MHz. Celkem 256 MB DDR2 (64bit) pamětí běží na frekvenci 1 000 MHz. Karta podporuje nejnovější DirectX 10.1 (Shader model 4.1) a OpenGL 2.1, o akceleraci a zlepšení kvality videa se stará technologie ChromotionHD ve verzi 2.0. Srovnání s ostatními grafickými kartami ve stejné kategorii naleznete na následujícím obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Karta má jeden VGA a jeden DVI výstup s podporou HDCP, jedny z prvních testů provedli na serverech Yesky a Chiphell.

Klepněte pro větší obrázek

O chlazení čipu se stará malý chladič, jak celá karta vypadá ve skutečnosti, se můžete podívat zde:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá prostředí ovladačů:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Extreme QX9650 na frekvenci 3 GHz, dalšími soupeři byly grafické karty ATI Radeon HD 3450, ATI Radeon HD 2400 Pro a Nvidia GeForce 8400 GS, které jsou hlavními konkurenty této karty. Jako operační systém byly použity 32bitové Windows Vista. K prověření výkonu posloužil program 3DMark06 a hry Far Cry, Serious Sam 2, Company of Heroes, Call of Juarez a World inConflict.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jak je vidět, ve většině testů si nová grafická karta od S3 vedla skutečně výborně a vyhrála nad všemi soupeři. S3 Graphics tak konečně dostihla své konkurenty nejen v případě technologií, ale také výkonu. Samozřejmě se sice jedná pouze o low-end segment, ale je zde vidět obrovské úsilí a pokrok oproti dřívějšku, kdy karty od S3 měly problém nejen s hardwarem, ale i softwarem.

Nejnovější technologie pro 3D i 2D (DirectX 10.1, OpenGL 2.1, akcelerace H.264, VC-1, MPEG2-HD, AVS, DivX), podpora Blu-ray (HDCP), skvělý výkon mezi low-end kartami, řízení spotřeby (PowerWise) a nízká cena kolem 60 USD činí z této karty nového konkurenta na poli levných grafických karet.

Mobilní Intel Core 2 Duo T9500

Na serveru Register Hardware se objevil test nového procesoru Intel Core 2 Duo T9500 („Penryn“), který je určen především pro notebooky a další mobilní zařízení. Procesor je vyroben 45nm technologií a pracuje na frekvenci 2,6 GHz. Pro srovnání se v testu objevil starší procesor Core 2 Duo T7800 („Merom“), který je vyroben 65nm technologií a běží na stejné frekvenci.

Core 2 Duo T9500 má sice stejné TDP 35 W jako výše zmínění procesor, k provozu však potřebuje pouze 1,063 V (T7800-1,363 V) a má celkem 6 MB L2 cache. Podporuje také novější instrukční sadu SSE 4.1. Výměna procesoru v notebooku Rock Xtreme X770 byla velmi snadná, v cestě vám stojí jen několik šroubků a chladič.

Klepněte pro větší obrázek

Oba procesory byly otestovány v programech PCMark05, 3DMark06 a POV-Ray 3.7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Z grafů je jasné, že žádný obrovský rozdíl ve výkonu se samozřejmě nekoná, o trochu vyšší výkon lze připsat především větší L2 cache. Teď se podíváme, jak je na tom nový procesor s reálnou spotřebou.

Klepněte pro větší obrázek

Notebook vydržel s novým procesorem sice jen o 10 minut déle, ale vzhledem k tomu, že je zároveň i o trochu výkonnější, jedná se o zajímavý výsledek. Nové mobilní procesory Penryn jsou tak především evolucí než revolucí, přináší o trochu vyšší výkon a celkově menší spotřebu než starší generace.

Klepněte pro větší obrázek

Seagate Momentus 5400.4 250 GB

Pokud se poohlížíte po novém pevném disku do svého notebooku, určitě se podívejte na test na serveru TweakTown. Ten otestoval 2,5" SATA pevný disk Seagate Momentus 5400.4 s kapacitou 250 GB a 8 MB cache.

Klepněte pro větší obrázek

Testování proběhlo v programech HD Tach, HD Speed, DiskSpeed32, DiskSpeed32 a Adobe Premiere Elements 3.0. V testech se objevily také pevné disky Western Digital Scorpio s kapacitou 250 GB a Hitachi Travelstar 5400.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Z grafů i z konečného hodnocení 86 % je jasné, že se jedná o jeden z nejlepších pevných disků v této kategorii. Na našem trhu je k dispozici za cenu kolem 1 800 Kč s DPH.

Diskuze (10) Další článek: Video: USB postavička I-buddy

Témata článku: Serious Sam, Intel HD Graphics, Low, End, Far Cry 3, Far Cry, Xtreme, Obrovské úsilí, Úder, HDCP, Stejný segment, Far Cry 2, HD Tach, Adobe Premiere Elements, Mobilní GT, Heroes, Celá karta, Svět, Zajímavý výsledek, Call of Juarez, Notebook na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači